@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Siz Halen Bulyon mu Kullanıyorsunuz
Bulyon, yıllardır mutfaklarda yer almaya devam ediyor. Bulyon zararlı faydalı tartışmaları da birtürlü bitmek bilmiyor. Üretildiği yıllardan bugüne yapılan tartışmalar bu ürünler piyasadan kalkana kadar da devam edecek. Oysa, her insan bilmeli endüstriyel olarak yapılan her ürün inan sağlığına zararlıdır. Kimse bunun üstüne bir tartışma konusu açamaz. Doğrudur, kanıtlanmıştır, tartışmalara kapatılmıştır. Temcit pilavı gibi tekrar gündeme getirmek laf ebeliğinden başka bir uğraşı olamaz. Endüstriyel olarak yediğimiz ne varsa içerisinde insan sağlığını yerle bir edecek bir maddeyle soframıza gelir.
Bulyon da zararlı bir gıda ürünüdür. Sofralarımızda , mutfağımıza değil evimize sokmayacağımız hatta alışveriş yaptığımız markette bile görsek tepki gösterilecek bir üründür.
Çin mutfağında sıkça kullanıldığı için Çin tuzu olarak bilinen monosodyum glutamat içeren maddeyle yapılan bulyonlar gıdaları lezzetli ve bağımlı edici bir hale getiriyor. Bağışıklık kazandıran özelliğe sahip olan bu madde üreticileri sevindirse de tüketicilerin ömründe olmadık arızalara sebep olmaktadır.
Aslında biraz mutfakla haşır neşir olanlar bulyon denilen ürünü kendileri yapabilse de çalışan kadınların kolay olması nedeniyle tercih ettiği hazır gıdalara arasında yer alan bulyon aslında et, tavuk suyu ya da kemik suyu diye satışlarda sunulsa da aslı olmadığını dile getirmemiz yanlış olmaz.Türk mutfağında yıllarca bilinmeyen ancak ithalatın sınırsız şekilde yapıldığı ülkemizde yer eden bu ürün, bugün yerli üretim olarak piyasaya sürülse de sağlık yönünden tercih edilmeyecek maddelerle doludur. Yukarıda söz ettiğimiz MSG dışında..
Piyasada helal sertifikalı bulyon satılanlara da şüpheyle yaklaşmamız gerekir. İslam aleminde haram olarak bilinen domuzdan dahi katkı maddesinin yer alabileceği ithal ürünlerin de marketlerimizde raflardaki yerini almasına pek şaşırmıyoruz.
Ve gelelim içerisinde et namına hiç bir şey bulunmayan, protesin adına faydalı olmayan ürünün sebep olabileceği hastalıklara...
Bulyonların zararlı olduğunu düşünenlerin görüşlerine göre bu ürün, sağlıklı olmadığından dolayı, Sinir hücrelerine zarar verir. Merkezi sinir sistemi tahribatı bağlı olarak alzheimer, parkinson, huntington hastalıkları, sara (epilepsi) hastalıklarına, göz retina tabakası hasarları, yağ birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk, obezite, büyüme hormonu baskılanması, pankreas hasarı, insülinde artış ve buna bağlı olarak diyabet, böbrek ve karaciğerde tahribata kadar yol açabiliyor.
Siz Yapın
Yemeklerinizde hazır bulyon kullanmak istemiyorsanız etlerin sıyrıldığı kemikler ve iliklerden faydalanarak siz de yapabilirsiniz.

Muhtelif  kaynaklardan Derleme @erolkaranet - 06.11.2022

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.