@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Piyasa Pahalılığı, Ben Enayimiyim Diyenler Yüzünden Yükseliyor.Asgari ücretin yükseltilmesi, piyasa spekülasyonların fısıltı gazetesi yoluyla çoğalması, kıtlık olacakmış söylentilerinin varlığı piyasayı aniden pahalı ortama sürükledi.
Olur olmaz her gün yapılan zamların kaynağında, bu fısıltılardan faydalananların stok yapmak için marketlere ve toptancılara koşması, bunu fırsat bilen üretici ve komisyoncuların malı saklaması yüzünden zamlara bir başka bahane bulundu. Fiyatı artırmadık diyerek bilgi verenler bu kez aynı ambalajlardaki ürünlerin gramajlarını azaltarak gizli zam yaptı. Bazı satıcılarda da kar elde ettikleri halde "biz enayi miyiz" diyerek  aşırı fiyatlarla mal satanların ardından fahiş fiyatla ürün satmaya başladı.
Tüketim maddelerinde fiyatların her gün artmaya başlaması, tüketicilerin 'yarın aynı fiyata bulamam'  endişesi ile stokçuluk yapması, satıcıların 'rant geliri' kaygısı ile  'enflasyonun gerisinde kalmayayım, bir enayi ben miyim' düşüncesine kapılarak enflasyon oranından fazla zam yapıldığı belirtildi.
Bu arada sanal marketlerin de sattıkları ürünlerde yüksek fiyatlarla müşteri bulduğunu gören işyeri sahipleri de bu fiyatları baz alarak aynı oranda etiketleri değiştirerek piyasada her yerde aynı fiyat anlayışı ile Trendyol, Hepsiburada, Yemekteyiz, Amazon, Getir gibi sosyal medya pazarlamacılarında yer alan firmalar fiyatlarını sunarken aynı fiyatları kendi iş yerlerinde de uygulamaya başladı. Oysa, sanal market pazarlamacıları fiyatlara komisyon ve kurye fiyatını eklerken iş yeri sahipleri bu oranları da kendi iş yeri fiyatlarına ekleyerek "internetten de benden de alsan aynı fiyat" sözleriyle adeta tüketicileri kandırmaya başladı.

@erolkaranet -
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.