@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Kombiden Bir Sıcak Bir Soğuk Su Neden Gelir ?
Kombiden bir sıcak bir soğuk su gelmesi özellikle banyo yaparken kişileri mağdur bırakmaktadır. Kombiler hangi marka olursa olsun kullanım suyu açıldığında ısınma soğuma problemi yaşanmaktadır. Bu sorunun bir kaç nedeni olabilir. Şimdi bu nedenleri inceleyelim.
Kombide su kombi içinden geçerken ısınıyor. Yani kullanım suyunu ılıştırma ile ayarlamaya çalıştığınızda sıcak tarafın debisi düşüyor cihaz suyu daha fazla ısıtıyor ve hararet yapmayı engellemek için alevi söndürüyor. Sonrasında su soğumaya başladığı için tekrar alev oluşturuyor ve işlem başa dönüyor. Siz suyu kullanırken bir sıcak bir soğuk olarak tekrar tekrar yaşıyorsunuz. Yani, kullanım suyu debisini dikkate almalısınız. örneğin cihazınızın kapasitesi 10 lt/dk ise yani dakikada 10lt su hazırlıyorsa fazlasında suyu ısıtamayacak eksikliğinde ise hararet yapacaktır.
Sorunun çözümü.
Panel üzerinden kullanabileceğiniz kadar ayar yapmalı, mümkün olduğu kadar ılıştırma işlemi yapılmamalıdır. Örneğin kullanım suyunu 40 derece ayarladığınızda cihazınız şebeke debisi 10lt/dk olarak geliyorsa evet suyunuz 40 derece olarak size ulaşacaktır. 5lt/dk olarak geliyorsa siz 40 derece ayarlamış olasanız bile cihaz suyunuzu 50 derece olarak size ulaştıracak siz de fazla sıcaklığı engellemek için ılıştırma işlemi yapacaksınız ve debi 3lt/dk olarak düşecek ve cihaz alev söndürecektir.
Eğer şebeke debisiyle alakalı sorununuz var ise bunu çözmelisiniz. Bu şekilde daha stabil kullanmak istiyorsanız kombi üzerinde sıcak su ayarını en düşük seviyeye alıp ılıştırma işlemi yapmadan sıcak suyu kullanmalısınız.
Şebeke suyunun basıncı da bu soruna neden olabilir. Suyun kireçli olması ve borular içinde ısındıktan sonra size ulaşana kadar sorun yaşanması arızanın nedenleri arasındadır. Tesisatınızla ilgili sorunlar da ortaya çıkmış olabilir. Eğer sıcak suya başka kısımdan soğuk su karışıyorsa suyunuz bir sıcak bir soğuk akacaktır.
Diğer durumlarda ise teknik bir sorun var demektir. Bu sorunları da sıralarsak;
 • Kullanım suyu sıcaklığı ölçen ya da ısıtma hattı sıcaklığı ölçen sensörler yanlış okuma yapıyor olabilir. 
 • Baca problemi ortaya çıkmış olabilir.
 • Vana problemi ile karşılaşmış olabilirsiniz.
 • Üç yollu vana radyatör hattına kaçırıyor olabilir. 
 • Sıcak su türbini kırılmış olabilir.
 • Akış şalteri sorunu olabilir. 
 • Elektronik Kartta bir sorun olabilir. 
 • Plakalı eşanjör katmanlarında tıkanıklık olabilir. 
 • Ana eşanjör kireçlenmiş ya da arıza yapmış olabilir.
  Buna benzer bir arızayı alanında cihazın markasının yetkili servisinden tespit ettirebilirsiniz.
Derleme @erolkaranet - 10.11.2022
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.