@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Kastamonu Teleferik Patladı
Ata toprağım, baba yadigarı Kastamonu'ya ilk 2019 yılında gitme imkanı bulmuştum. Ve o gezide beni en çok rahatsız eden Kastamonu Belediyesinin seçtiği logo olmuştu. Bu hafta, yani 28 Kasım 2022'de yeniden gitme fırsatı buldum. Bu gidişimde de Teleferik İnşaat levhası gördüm. Kaleye yada seyrangah denilen alana gelmek isteyenler için kolaylık olacaktı. Sevindim ama öğrendim ki, bu teleferik projesi belediyenin elinde patlamış..
Anlatıyorum.
Dedim ya, Kastamonulu olmamla gurur duymam ayrı bir konu. 60 yılı aşkın bir zaman sonra ilk kez gittiğim baba toprağında ilk tepkim Kastamonu'ya yakışmayan ve benim de "Bunun Neresi Kastamonu...? " diye yazdığım yazıya konu olan Belediye logosu olmuştu. Halen o logo kullanılıyor. Logonun Kastamonu ile hiç bir ilgisi yok Son ziyaretimde yine aynı logoyu belediye araçlarında, orada burada görünce tüylerim diken diken oldu. Yazımı merak edenler buraya tıklayarak okuyabilirler
İşte bu kadim şehre başkan olan şahsın ilk icraatı yılların logosunu değiştirmek oldu. 
Şehir merkezinde gezdiğim yerler arasında Kastamonu Kalesi de vardı. İlk gelişimde restore çalışmaları nedeniyle girememiştim. Bu kez nasip oldu. Kale hakkında başka bir gün yazacağım. Kale ziyareti sonrasında eski yerleşim yerinde dolaşırken yıkıntı haline gelmiş, yeni restore edilmiş yapılar arasında yürürken Teleferik İnşaat levhası gördüm. İnşaat alanı kapalıydı. Bir bekçi bile alanda yoktu. Öğrendim ki, bu teleferik projesi belediyenin elinde patlamış..


Kastamonu Belediyesi tarafından Kale ile Saat Kulesi arasında yapılması planlanan teleferik projesinin yapım amacının Kastamonu Saat Kulesi ile Seyrangah (inci tepesi) arasında tarihi kent merkezinde seyir turizmi amaçlandığı ve 2017 yılında temelinin atılarak başlandığını öğreniyoruz. 
Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansının 2015 Yılı Bölge Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı (BAP2) kapsamında desteklediği, Saat Kulesi ile tarihi Kastamonu Kalesi arasında inşaa edilecek “Kastamonu İl Merkezi Teleferik Projesi'sine 1 milyon TL destek sağladığı 7 Milyon 200 Bin TL lik projenin Teleferik Projesi için 6,5 Milyon TL ödeme yapıldığı ancak Aralık 2018 yılında bitmesi düşünülen teleferik projesinin durdurularak, yapılmayacağı yönünde kararlar alındığı belirtiliyor. Nednei 6,5 Milyon ödeme yapıldığı söylenen, bugünkü başkana ödemelerin yapılmadığına dair iddiası ve para ver ödeyeyim diyen müteaahit imiş.Belediye ile müteaahit şimdi mahkemelik imiş.
Edindiğimiz bilgilere göre de eski başkanın projesi olduğu söylenen yeni başkanın beğenmediği hatta kendi deyimiyle "Kastamonu'nun bağrına indirilen hançer" gibi görenin de şimdi ki, Kastamonu Belediye Başkanı olduğunu da söyleyebiliriz. 

Bin 33 metre uzunluğunda 6 kişilik sabit kleminli grup gondol kabinli olarak inşaa edilecek. Günlük 3 bin kişi taşıma kapasitesine sahip olacak teleferik, şehrin üzerinden karşıdan karşıya geçişini 5 dakika 45 saniye sürede tamamlayacaktı..Kastamonu’da turizme değer ve canlılık katması beklenen projenin temel atma töreninde o dönem şehrin ileri gelenleri ve milletvekilleri varmış.
Yerel medya haberlerine göre 2017'de yapımına geçilen ve %80'inin tamamlandığı belirtilen projenin şu an çöpe atıldığını okuyunca adeta şehrin kimin ellerine emanet edildiğini hatta milletin parasının nasıl yok hale getirildiğinin acıklı hikayesini de merak ettim. 


2015’de sözleşmesi imzalanan, 2017’de temeli atılan ve tahmini 8 ayda hizmete gireceği taahhüt edilen Teleferik Projesinin yanlış olduğunu düşündüğünü belirten Başkan Vidinlioğlu, “Teleferik benim dönemimde olsaydı teleferiğin T sinin yanına yanaşmazdım. Ama teleferik çalışması içinde bulduk. Ben teleferiği Kastamonu’nun 2 yakasına saplanmış hançer olarak görüyorum." diye Kasım 2021 tarihinde açıklama yaptığını öğreniyoruz


2 Ekim 2020’de TV366’da yaptığı açıklamalar da şimdiki Başkan Başkan Vidinlioğlu, programda,  “Teleferiği mecbur olduğumuz için tamamlayacağız. Çünkü kamu zararı oluşacak. Bu sebeple tamamlamak durumundayız” demiş. Ne var ki, eski başkan zamanında bitmesi gereken proje için ödenmesi gereklen 500 bin lira bakiyenin ödenmesi bir yana 2021 yılında tekrar masaya oturulan firmanın "6 milyon TL daha verin, tamamlayalım" teklifinin mahkemeye götürüldüğünün öğreniyoruz.
Şimdiki Başkan açıklamaısnda, "Firmanın teleferik için belediyemizden alacağı rakam hak edişler de dahil yaklaşık 2 milyon lira. Teleferiğin hizmete girebilmesi için gereken rakam ise 6 milyon liradır. Ben de ortada sözleşme olduğunu ve firmanın projeyi bitirmekle yükümlü olduğunu ifade ettim. Ortaya çıkan fark her bir Kastamonulunun parasıdır ve 5 kuruş fazla vermem. Durum bu kadar nettir.” açıklamaları sürerken çürüyen, sahipsiz kalan, hırsıza uğursuza mekan olan teleferik çalışmaları Kastamonu'nun en yüksek tepesinde akıbetini bekliyor.

Teleferik çürümeye yüz tutmuş halde beklerken iki yıldan bu yana da 15 Milyon TL'ye bitmesi gerekir diyen başkanın milletvekili ya da bakanlıkların kapısını aşındırıp yardım isteyeceği düşüncesinin üzerinden de iki yıl geçtiğini öğrenmiş oluyoruz.

KAYNAKLAR
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.