@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Kadınlar Astsubay Olabilir mi ? Alımlar Ne Zaman..
Astsubay kelime tanımı olarak, Silahlı Kuvvetler Yasası'na göre astsubay meslek yüksekokullarında yetişerek Silahlı Kuvvetlere katılan astsubay çavuştan astsubay kıdemli başçavuşa kadar rütbesi olan askerlere denilmektedir.
Astsubay olmak isteyenler çok aşamalı sınava tabi tutulurlar. Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı ÖSYM tarafından yapılıyor. 
TSK Bünyesindeki komutanlıklara toplamda 1.730 astsubay alınacağını kısa zamanda duyurmuştu. İlanın ardından çok sayıda kadın ve erkek başvuru ilanlarını incelediğinde sadece erkeklerin alınacağını öğrenmiş oldu. 
Kadın astsubay alımı olmadığı için çok sayıda kadın bu duruma üzülmüş, kadın astsubay alımının yapılıp yapılmayacağını araştırmaya başladı.
Peki, Kadınlar astsubay olabilir mi?
Milli Savunma Üniversitesinin Astsubay Meslek Yüksekokullarına bayan adaylar başvurabilir mi? sorusuna verilebilecek tek cevap ne yazık ki, kadın adaylar yalnızca Harp Okullarına başvurabiliyor..
Bununla birlikte sözleşmeli/muvazzaf olarak kuvvet komutanlıklarının kadın astsubay alımı yapıldığı da bilinmektedir.

Alım Olacak mı ?

2022 Yılı İçin Jandarma Genel Komutanlığına Muvazzaf/Sözleşmeli Astsubay temini için başvurular 08-23 Aralık 2021 tarihleri arasında alınmıştı. Ümit edilir ki, 2023 yılı için de Aralık ayı içerisinde kuvvet komutanlıklarının ilana çıkması bekleniyor.

Astsubay Nasıl Olunur?

Kişilerin subaylıktan sonra gelmekte olan astsubaylık rütbesini alabilmeleri için, yani ast subay rütbesine sahip olmak için çok aşamalı bir sınava tabi olunmak gerekmektedir. Astsubay olmak isteyenlerin Deniz kuvvetleri, Kara kuvvetleri, Hava kuvvetleri ve Jandarma gibi birbirinden farklı askeri kurumlardan hangisi alım yapıyor ise ilgili askeri kuvvet kurumuna başvuru yaparak sınava girmesi gerekiyor. Girdiği askeri kuvvet kurumunun sınavında başarı elde eden kişiler Astsubay olma imkanını elde edebilmektedirler.

Muvazzaf astsubaylık için genel başvuru şartları nelerdir?

Dış Kaynaktan Muvazzaf Astsubay Temin Yönetmeliği'nin 6'ncı maddesinde düzenlenmiş olan "Muvazzaf Astsubay Adaylarında Aranacak Nitelikler" ile başvuru kılavuzlarında belirtilen sınıf ve branşlar için gerekli olan başvuru koşullarını taşımaktır.

Muvazzaf astsubaylık başvurusunda öğrenim şartı nedir?

Başvuru kılavuzunda sınıflara göre kaynak olarak belirlenen iki yıllık meslek yüksekokulu bölümlerinden veya dört yıllık fakülte/yüksekokul bölümlerinden mezun olmak şartı aranmaktadır.

Muvazzaf astsubaylık başvurusunda yaş şartı nedir?

Dört yıl ve daha fazla süreli yüksek öğrenimi bitirenler için başvuru yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibariyle 27 yaşını bitirmemiş olmak, Daha az süreli yüksek öğrenimi bitirenler için başvuru yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibariyle 25 yaşını bitirmemiş olmak şartları aranmaktadır.

Muvazzaf astsubay başvurusunda askerlik şartı nedir?

Muvazzaf astsubay başvurusunda askerlik şartı aranmamaktadır.

Muvazzaf astsubay başvurusunda sağlık raporu ile ilgili şart nedir?

Sınav aşamalarında başarılı olan tüm adaylar, 11 Kasım 2016 tarihli ve 29885 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 'Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği'nde' belirtilen, Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş olan Engelli Sağlık Kurulu Raporu Vermeye Yetkili Sağlık Kuruluşlarına sevk edilecektir. Adayların bu hastanelerden, başvuru kılavuzunda belirtilen sağlık raporunu/raporlarını almaları gerekmektedir.

Muvazzaf astsubaylık hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayınız

Personel alımları için detaylı bilgilere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.