@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Hayırlı eş için nasıl dua edilmeli

Hayırlı bir eş ile evlenmek için nasıl bır dua etmek gerekir? Hangi duaları etmeliyiz.

Evlilik için belirli bir yaş yoktur. Belli bir yaş olmadığı gibi sabırsızlık edip, gelen kısmeti de kaçırmayalım diyerek evlenmekte doğru değildir.
Acele etmeyip öncelikle hayırlı bir kısmetin çıkması için dua etmekte çok yarar vardır. Bunun için Allah'tan yardım istemek, peygamberin evlilik ile ilgili tavsiyelerini öğrenerek ölçütlerimizi ona göre koyarsak daha doğru yaparız. Ahlaksız bir makam mevki sahibinden ahlaklı bir orta halli, vasat bir işte çalışan biri veyahutr zengin şımarık yola gelmeyen bir genç kızdan yoksul bir ailenin edepli kızı tercih etmek faydalıdır.
Kur’an’i Kerim’de evlilikten ve Allah’ın insanlara huzur bulmaları, sevgi merhamet için ve evlenmeleri için eşler yarattığından bahsedilmektedir. Rûm suresinin 21. ayetinde “Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır”.
Kur-an’ı Kerim’in bu ayetinde Allah’ın evliliğe rızası olduğu ve hatta sevgi ve merhamet için insanlara kendi cinsinden eşler yarattığı söyleniliyor.
Peygamber efendimiz sav'in evlilikle ilgili olarak buyurduğu ahlaklı ve dindar birinin tercih edilmesi çok önemlidir. Zinadan ve haramlardan korunmak için özellikle de gençler için kalkan olan evlilik ile ilgili pek çok ayet ve hadis bulunmaktadır. İmanını garantiye almak isteyen kimseler için büyük bir kurtarıcı olan evlilikle ilgili "Kim evlenirse imanın yarısını tamamlamış olur; kalan diğer yarısı hakkında ise Allah’tan korksun!" (Heysemî, IV, 252) hadis-i şerifi mevcuttur.
Mal da yalan mülkte yalan sözü asla unutulmamalıdır. Güzellikte geçer, malda gelir gider ancak Allah korkusu yaşayan bir kalp asla insanı yarı yolda bırakmaz.
Her genç mutlu bir evlilik yapmak ve hayatının aşkını bulmak ister...

Peki, Hayırlı eş ve evlilik için hangi dualar okunur?
Hayırlı eş ile yapılabilecek doğru bir evlilik, hem dünyayı hem de ahireti güzelleştirecek en güzel durumlardan biridir. Hayırlı bir evlilik gerçekleştirmek isteyen çiftlerin mutluluğu için dinimizde tavsiye edilen dualar vardır.
Hayırlı bir eş ve evlilik isteyen kişilerin, Furkan Suresi 74. ayeti okuması gerekmektedir.
Bazı rivayetlere göre Hz. Muhammet (SAV) yeni evlenen kişilere Bareka'llahü duasını okurdu. Bu dua yeni evlenen çiftlere okunacak en güzel dualardan bir tanesidir.
Şöyle ki;
Bâreka’llâhü leke ve bâreke aleyke ve ceme‘a beynekümâ fî hayr.
Anlamı: Allâh senin için bereketli kılsın ve bereketini dâim etsin. İkinizin arasını hayırla birleştirsin. (Tirmizî)

Hayırlı ve mutlu bir evlilik için Allah'ın (c.c) güzel esmalarından 3 tanesi ve Haşr suresinde bulunan son 3 ayetin okunması gerekir.
Besmele çekilerek evlenme duası okunmalıdır. Ardından ise esmalar ve ayetlerin okunması gerekmektedir. Her esmanın 7 kere okunması gerekirken, ayetlerin 1 defa okunması yeterlidir.
Her hayırlı işin başı olan besmele-i şerif duaların özüdür. 
''Bismillahirrahmanirrahim'' duası ile Allah'tan samimi ve içten şekilde istekler niyaz edilebilir. 
Eğer tüm kriterler dini ölçüler çerçevesinde ise o kişi üzerinde karar sabit kılınabilir ve örnek olarak şöyle dua edilebilir:
"Rabbim bu kısmetim hayırlı ise benim eşim olsun değil ise o kişiden beni soğut. Bu durum için seni vekil ediyorum ya Rabbim."
Furkan suresi 74. ayeti​
 رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْيُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِينَ إِمَامًا...
Okunuşu: "...Rabbena heb lena min ezvacina ve zurriyyatina kurrete a'yunin vec'alna lil muttekine imama.
Anlamı: "...Rabbimiz! Bize gözümüzü aydınlatacak eşler ve zürriyetler bağışla ve bizi takvâ sahiplerine önder kıl!"
Okunması gereken esmalar;
El-Vedud Esması
El-Cami
El-Mucid Esması

El-Vedud esması "seven ve sevilmeye layık"
El-Cami esması "istediği varlığı, istediği zaman, istediği yerde toplayan"
El- Mucib esması ise "kullarının dualarına karşılık veren" anlamındadır.
Allah (c.c)'un birbirinden güzel esmalarından olan 3 tanesi ile Haşr suresinin son 3 ayeti hayırlı evlilik için okunması tavsiye edilen zikirlerdendir. Besmele ile başlayan evlenme duasında daha sonra esmaların ve ayetlerin okunmasına geçilir. Her esmanın 7’şer kez zikredilirken ayetlerin de 1'er defa okunması önerilir.
Esma-ül Hüsna'dan bu isimlerin zikredilmesi Haşr Suresi'nin 22. ayetinin okunmasıyla beraber yapılması tavsiye edilir.
Haşr Suresi 22 ayet:
Huvallahullezi la ilahe illa huve, alimul gaybi veş şehadeh, huver rahmanur rahim.
هُوَ اللَّهُ الَّذِي لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ عَالِمُ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ هُوَ الرَّحْمَنُ الرَّحِيمُ
O, kendisinden başka ilah olmayan Allah'tır. Görünmeyeni ve görüneni bilendir. O, Rahmeti Bol ve Kesintisiz olandır.

Güzel ve mutlu evlilik için gusül abdesti aldıktan sonra Allah rızası için 6 rekat namaz kılmak gerekir. Bu namazın yatsı namazından sonra kılınması önerilmektedir. Namazdan sonra ise Taha suresinde yer alan ilk 12 ayetin 21 defa okunması gerekmektedir. Ardından yeniden salavat okunur ve istenen şey söylenir. Bunun için ;
Güzel bir gusul abdesti alındıktan sonra Allah rızası için 6 rekat namaz kılınır. (Yatsıdan sonra kılınması önerilir.) Allah'a hamd eip Efendimize salatu selam getirdikten sonra 7 kez "Allahümme ente halaktenî ve ente tehdînî ve ente tut’imunî ve ente tesgînî ve ente tümîtünî ve ente tuhyînî." okunur. Ardından Taha süresinin ilk 12 ayeti 21 defa okunur, Ardından yeniden salavat okunur ve istenen şey söylenir.
Bunların dışında bir de şunu deneyebilirsiniz
7 gün boyunca her vakit namazın bitiminde 7 kez "Allahümme ente halaktenî ve ente tehdînî ve ente tut’imunî ve ente tesgînî ve ente tümîtünî ve ente tuhyînî." okunur. Taha suresinin 12 ayeti 21 defa okunur ve salavat çekilerek istek tekrarlanır.Geceleri hacet namazı kılmak da faydalı olacaktır
Eşler belirlenip hakkınızda hayırlı olup olmayacağı konusunda tereddütleri gidermek için istihareye yatmak da faydalı olacaktır.
Büyüklerin görüşlerini alarak, tevekkül ederseniz, Allah-u Tealaya yalvarır namazlarınızla yardım isterseniz inşaallah hayırlı olan eş nasip olacaktır.

Derleme @erolkaranet - 04.11.2022
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.