@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Göz Muayenesine Neden İhtiyacınız Var?
Göz Sağlığınızı korumak için bilmeniz gerekenler
Sağlıklı gözler ve iyi görüş, yaşam kaliteniz için önemlidir. Ancak, elinizden gelenin en iyisini gördüğünüzü ve gözlerinizin gözle görülür herhangi bir hastalık belirtisi olmadığını düşünseniz bile, olabilecekleri kadar sağlıklı olmayabilirler. Yılda bir göz muayenesi yaptırmak göz sağlığınızı korumanın en iyi yoludur. Yaygın göz ve görme problemlerini önlemek için atabileceğiniz başka adımlar da vardır.

Göz Sağlığınızı Etkileyen Faktörler
Sadece gözlerinize değil, bir bütün olarak vücudunuza özen göstermeniz, görüşünüzü keskin tutmanıza ve göz sağlığınızı yıllar boyunca desteklemenize yardımcı olacaktır.
Göz sağlığınızı etkileyen ve üzerinde etki sahibi olabileceğiniz faktörler şunları içerir:
Doğru beslenme: Gözleriniz, yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve glokom gibi kör edici göz hastalıklarına karşı korunmak için vitaminlere ve besinlere ihtiyaç duymalısınız. 1
Maruziyetler: Göz hasarı, güneşten gelen ultraviyole radyasyonun (UV) yanı sıra evde veya işte toksik kimyasal maruziyetten kaynaklanabilir.
Sigara içmek: Tütün dumanı, körlüğe yol açabilecek çeşitli göz hastalıkları riskini artırır. 3
Sağlık koşulları: Yüksek tansiyon, diyabet ve diğer sorunlar, göz hastalığı ve görme kaybı riskinizi artırır. Bu koşullara yatkın olabilirsiniz, ancak yaptığınız yaşam tarzı seçimleri onların yönetimini etkileyebilir.
Travma: Bu, bir araba kazası gibi beklenmedik bir şekilde veya spor yapmak veya kaynakçılık gibi göz yaralanması riski daha yüksek olan bir meslekte çalışmak gibi bu tür risk taşıyan bir faaliyetin sonucu olarak metalik yabancı cisimlerin göze girmesiyle.meydana gelebilir. 
Enfeksiyonlar: Gözleriniz ayrıca kontakt lenslerin yanlış kullanımı, kirli suya maruz kalma, viral veya bakteriyel konjonktivit veya travma sonrası enfeksiyon nedeniyle enfeksiyon riski altında olabilir.
Bu faktörleri sizin için geçerliyse değiştiremeseniz de, özellikle görme ile ilgili semptomlar yaşarsanız, bunlar hakkında bilgi sahibi olmanız ve göz doktorunuzla konuşmanız gerekir:
Aile öyküsü: Göz hastalığı öyküsü olan akrabalara sahip olmak sizi bu tür endişeler için daha yüksek risk altına sokar.
İlerleyen yaş: Örneğin, yaşa bağlı makula dejenerasyonu, katarakt, glokom, az görme ve kuru göz yaşlandıkça gelişebilir. 5

Neden Göz Muayenesine İhtiyacınız Var?
Yıllık bir göz muayenesi planlamak, gözlerinizi ve görüşünüzü korumak için atabileceğiniz en önemli adımlardan biridir. Ek olarak, gözler genel sağlığınız hakkında ipuçları sağlar, bu da başka türlü (veya en azından yakında) sahip olamayacağınız bir endişeyi keşfetmenize yol açabilir.

Doktora Gitmeniz İçin  En Önemli Üç Neden:
Görme keskinliğinizi test etmek için: Olabildiğince iyi gördüğünüzden emin olmak için bunun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Rahatsız edici baş ağrıları veya genel yorgunluk genellikle reçetenizin biraz fazla veya eksik düzeltilmesinden (veya tamamen düzeltme eksikliğinden) kaynaklanır. 6
Göz hastalığını kontrol etmek için: Birçok ciddi göz hastalığının genellikle hiçbir belirtisi yoktur. Örneğin, katarakt genellikle o kadar yavaş gelişir ki görüşünüzün azaldığını bile fark etmeyebilirsiniz. Göz hastalıklarının erken teşhisi, sağlıklı görmeyi sürdürmek için önemlidir.
Gelişimsel sorunları ortaya çıkarmak için: Çocuklarda düzeltilmemiş görme sorunları genellikle öğrenme ve okuma güçlüklerine neden olur veya disleksi ve ADD gibi diğer tıbbi sorunlara katkıda bulunur. Çocuklarda düzeltilmemiş görme genellikle ambliyopiye (göz tembelliği) veya şaşılığa (göz dönmesi) neden olabilir ve bu da yaşamın erken döneminde tedavi edilmezse kalıcı görme kaybına neden olabilir.

Göz Muayenesi Nedir?

Yaygın Göz Koşulları
En yaygın görme sorunları kırma kusurları olarak bilinir. Onlar ;
 • Miyopluk - Uzağı Görememek
 • Hipermetrop - Yakını Görmemek
 • Presbiyopi - Göz Uyumunun Kaybolması
 • Astigmatizm - Şekilleri Bulanık ve Karışık Görmek
Kırma kusurları, ışığın doğrudan retinaya odaklanmasını engelleyen göz şeklindeki anormalliklerden kaynaklanır. Lensin yaşlanması da kırma kusurlarına neden olabilir.
Tipik olarak, bulanık görüşünüz olacak ve ayrıca baş ağrılarınız, göz yorgunluğunuz ve şaşı görmeniz olabilir. Bu problemler tipik olarak gözlük, kontakt lens veya lazer cerrahisi ile düzeltilir.
Diğer göz koşulları şunları içerir:
Yaşa bağlı makula dejenerasyonu : Bu semptomsuz başlar, ancak retinanın altında sarı birikintilerin görüldüğü genişlemiş bir göz muayenesinde tespit edilebilir. Büyüdükçe veya kan damarları göze sıvı sızdırdıkça, merkezi görüşünüzü kaybedersiniz ve görüşünüzü tamamen kaybedebilirsiniz.
Katarakt : Bu, bulanık görme, parlama, zayıf gece görüşü veya soluk renkli görme ile sonuçlanan bir merceğin bulanıklaşmasıdır. Ameliyatla düzeltilebilir.
Glokom : Glokom, gözdeki artan basınç veya diğer faktörler nedeniyle optik sinirin hasar görmesidir. İlk başta hiçbir semptomu yoktur (neden bazen "görüş hırsızı" olarak adlandırılır), ancak zamanla görüş alanı daralır ve görüşünüzü tamamen kaybedebilirsiniz.
Kuru göz sendromu : Yeterince gözyaşı üretmiyorsanız, gözleriniz kaşınabilir, kuruyabilir, kumlanabilir, batabilir veya yanabilir. Ağır göz kapaklarınız ve bulanık görüşünüz olabilir.
Konjonktivit (pembe göz) : Bu, göz küresinin beyaz kısmını ve iç göz kapağını kaplayan şeffaf zarın iltihaplanması veya enfeksiyonudur. Bir bakteri veya virüs nedeniyle bulaşıcı bir form olabilir veya alerji veya kimyasal maruziyetle tetiklenebilir. Semptomlar kızarıklık, kaşıntı, yırtılma, akıntı ve daha fazlasını içerir.
Astenopi (yorgun gözler) : Bu, akıllı telefonların ve diğer cihazların kullanımıyla daha da yaygındır. Göz yorgunluğu, göz ağrısı, bulanık görme ve diğer semptomları hissedebilirsiniz.
Koroidal nevüs : Bunlar retinadaki benlerdir. Derideki benler gibi, bunlar da büyüdüklerini veya değiştiklerini görmek için yıllık gözlem gerektirir.
Şiddetli miyopluk/Kafes dejenerasyonu: Çok uzağı göremeyen hastalarda (-6.00 diyoptri veya daha fazla), gözün arkasında yapısal değişiklikler olabilir. Bu değişiklikler genellikle gözün uzak çevresinde meydana gelebilir ve genişlemiş bir göz muayenesi, kafes dejenerasyonu adı verilen bir durum olan retinadaki zayıflığı kontrol edebilir. Kafes dejenerasyonu retina delikleri, yırtıkları ve ayrılmaları riskini artırabilir ve bu alanların izlenmesi yardımcı olabilir.
Diyabetik retinopati : Gözleriniz diyabet nedeniyle hasar görebilir. Erken evrelerde hiçbir belirti olmayabilir. İlerledikçe uçuşan cisimler görebilir , merkezi görüşünüz bulanık olabilir, gece görüşünüz zayıf olabilir veya gözünüzde kanama olabilir.
Arka vitreus dekolmanı : Bu, yaşlanma veya travma nedeniyle vitreusun retinadan ayrılması nedeniyle "yüzen" veya "örümcek ağlarında" ani bir artıştır. Retina yırtılmasına veya ayrılmasına yol açabilir.
Retina dekolmanı : Aniden noktalar veya ışıklar görebilir veya görüşünüz bulanıklaşabilir. Bu durum acil bir durumdur ve ciddi görme kaybı veya körlüğü önlemek için acil tedavi gerektirir.

Yaygın Göz Problemleri - Nedenleri ve Tedavisi

Göz Sağlığını Korumak İçin İpuçları
Yıllık dilate göz muayenesi yaptırmak, göz problemlerinin mümkün olduğu kadar erken, genellikle semptomlar ortaya çıkmadan önce yakalanmasını sağlayabilir. Ayrıca göz sağlığınızı korumak için yapabileceğiniz birkaç şey var.
 • Çeşitli meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyetin tadını çıkarın (özellikle havuç ve koyu yapraklı yeşillikler). Ayrıca omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek olan somon, ton balığı ve pisi balığı gibi balıkları da içerir.
 • Dışarıdayken hem UV-A hem de UV-B ışınlarını engelleyen güneş gözlüğü takın.
 • Sigarayı bırakın veya hiç başlamayın.
 • Sağlıklı kilonuzu koruyun veya fazla kiloluysanız kilo verin.
 • Sağlık için önerilen günlük egzersiz miktarını alın.
 • Spor ve işle ilgili faaliyetler için koruyucu gözlük kullanın. Bu öğeler, travma veya toksik maddelere maruz kalma nedeniyle göz yaralanmasını önlemek için tasarlanmıştır.
 • Enfeksiyonu önlemek için kontakt lenslerinizi uygun şekilde temizleyin, dezenfekte edin ve kullanın. Aynı şekilde, bunları önerildiği şekilde atın.
 • Yüksek tansiyon ve şeker hastalığını yönetmek için sağlık uzmanınızla birlikte çalışın.
 • Ekran kullanırken veya sürekli göz odaklanması gerektiren başka bir aktivite yaparken ara verin. 20/20/20'yi unutmayın: Her 20 dakikada bir, 20 saniye boyunca en az 20 metre uzağa bakın.
UNUTMAYIN

Bazı insanlar neredeyse tüm yaşamları boyunca önemli bir göz sağlığı sorunu yaşamadan yaşayabilirken, diğerleri o kadar şanslı değildir. Görüşünüze yönelik risk, teşhisinize bağlı olarak değişir. Gözlerinizi desteklemek için elinizden geleni yapın ve düzenli testlere katılın. Yanlış bir şey olduğunu düşünmeseniz de, varsaymaktansa doğrulamak daha iyidir.

Kaynaklar : verywellhealth.com
 1. Al-zamil WM, Yasin SA. Yaşa bağlı makula dejenerasyonundaki son gelişmeler: bir gözden geçirme . Klinik Ara Yaşlandırma . 2017;12:1313-1330. doi:10.2147/CIA.S143508
 2. Behar-cohen F, Baillet G, De ayguavives T, et al. Göze ultraviyole hasarı tekrar gözden geçirildi: gözlük için yeni bir ultraviyole koruma etiketi olan göz-güneş koruma faktörü (E-SPF®) . Klinik Oftalmol. 2014;8:87-104. doi:10.2147/OPTH.S46189
 3. Thomas J, Jacob GP, Abraham L, Noushad B. Sigaranın oküler yüzey ve kornea öncesi gözyaşı filmi üzerindeki etkisi . Avustralya Med J. 2012;5(4):221-6. doi:10.4066/AMJ.2012.1035
 4. Klein R, Klein BE. Kan basıncı kontrolü ve diyabetik retinopati . Br J Oftalmol. 2002;86(4):365-7. doi:10.1136/bjo.86.4.365
 5. Abu-amero KK, Kondkar AA, Chalam KV. Resveratrol ve Göz Hastalıkları . Besinler _ 2016;8(4):200. doi:10.3390/nu8040200
 6. Heus P, Verbeek JH, Tikka C. Bilgisayar kullanıcılarında göz semptomlarının önlenmesi ve tedavisi için kırma kusurunun optik olarak düzeltilmesi . Cochrane Veritabanı Sistemi Rev . 2018;4:CD009877. doi:10.1002/14651858.CD009877.pub2
 7. Schiefer U, Kraus C, Baumbach P, Ungewiß J, Michels R. Kırılma hataları . Dtsch Arztebl Int. 2016;113(41):693-702. doi:10.3238/arztebl.2016.0693
Derleme @erolkaranet - 27.11.2022
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.