@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Gerçek Enflasyon AçıklandıGelir İdaresi Başkanlığı'nın yeniden değerleme oranının yer aldığı tebliğ Resmi Gazete'nin 24  Kasım 2022 tarihinde yayımlandı.

TÜİK'in açıklamasına göre Ekim ayı üretici enflasyonu sonucuna göre yeniden değerleme oranı yüzde 122,93 olarak çıktı. Buna göre,  2023 yılı için vergi, ceza ve harçlarda artış yapılırken esas alınacak yeniden değerleme oranları da belli olmaktadır.

Açıklanan bu değerleme oranının kesin olması için Cumhurbaşkanlığı kararı beklenecek. Daha önceki yıllarda Cumhurbaşkanının bu oranı yarısına kadar indirdiği de bilinmektedir.


24 Kasım 2022 PERŞEMBE

Resmî Gazete

Sayı : 32023

TEBLİĞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)’ndan:

VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ

(SIRA NO: 542)

Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 298 inci maddesinin (B) fıkrasına göre, yeniden değerleme oranı, yeniden değerleme yapılacak yılın Ekim ayında (Ekim ayı dâhil) bir önceki yılın aynı dönemine göre Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksinde meydana gelen ortalama fiyat artış oranı olup, bu oranın Hazine ve Maliye Bakanlığınca Resmî Gazete ile ilan edilmesi gerekmektedir.

Bu hüküm uyarınca yeniden değerleme oranı 2022 yılı için % 122,93 (yüz yirmi iki virgül doksan üç) olarak tespit edilmiştir.

Öte yandan, bu konuda daha önce yayımlanmış olan Tebliğler de yürürlükte bulunmaktadır.

Tebliğ olunur.

 

Kaynak : Resmi Gazete - @erolkaranet - 24.11.2022
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.