@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Arıtılmış Su Sağlığa Zararlı
Su arıtma cihazları, arıtılmış su, Su arıtma vs. Hangi açıdan bakarsanız bakın, hangi yönüyle incelerseniz inceleyin önce şu konudaki ilk düşüncemizi belirtelim ki, bağışıklık sistemi kuvvetli olmayan insan hastalıklara yatkındır. Doğa ile yaşamayan insanın hasta olma ihtimali şehir yaşamındaki insandan kat be kat daha azdır. Bağışıklık sisteminin gelişmesindeki en bedava ve kolay yolu doğadır. Yediğimiz içtiğimiz kullandığımız ne varsa her şeyde yaratılmış ve yer etmiş ne kadar mikrop varsa bununla iç içe yaşamaktır. Bu şekilde yaşadığınızda aşılara bile gerek yoktur. Aşının kendisi zaten mikroptur. Mikropların vücuda zerki aşı yoluyla damarlara kadar gitse de doğal yoldan mikropların vücuda girmesi açısından doğa daha iyidir, demek zorundayız.
Çocuklarımızın çamurda oynaması, toprakta oynaması, tozla haşır neşir olması, üstlerini kirletmesi sağlıklı ve bağışıklığı fazla bir birey olmasına sebep olur. Şehir yaşamı dışında yaşayan çocukların yanaklarından kan kırmızı görüntüler varken apartman çocuklarının beti benzinin sapsarı olması da bunun tek örneğidir.
Konuya gelme sebebimiz, damacana su fiyatlarının hızla arttığı bu günlerde "bir su arıtma cihazı alırım damacanaya dünyanın parasını vermem" diyenlerin aldanış içinde olduklarını dile getirmek içindir. Her ne kadar her damacana su kaliteli değilse de,istenen değerlere sahip olmasa da arıtılmış sudan daha kötü değildir. Hatta şehir şebeke suyunun bile damacana sulardan daha değerli olduğunu söylememiz yanlış da değildir.
Sağlık açısından , vücudun bağışıklık sistemi için gerekli olan mikrop, element, mineral vs ne varsa şehir şebeke suyunda yer alır.
Bu yazıyı yazan da tüketicidir. Ne arıtma cihaz pazarlamacısı ne de damacana su üreticisi değildir.
40 TL'ye varan damacana su alımı bir yana yakınlarının arıtma cihazı kullanan her ikisinde de bilhassa arıtma cihazlarına karşı aşırı tepkili olan biriyim.
Neden tepkiliyim..
Önce Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya bakalım. Bakanlık "Ev tipi su arıtma cihazlarının zaman içinde sudan aldıkları kimyasal maddelerle kirlendiği ve suyun kimyasal ve mikrobiyolojik kalitesini olumsuz yönde değiştirdiği, hangi yöntemle arıtma yaparsa yapsın, uygun bakım ve temizlik yapılmazsa su arıtma cihazlarının kullanımı halk sağlığı açısından önemli tehditler oluşturabilmektedir. Tanıtımı yapılarak pazarlanmak istenen su arıtma cihazlarının bu sakıncalar göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi ve Sağlık Bakanlığı'nın denetiminde bulunan sağlıklı ve içilebilir nitelikteki şebeke içme suyu ile ambalajlı suların kullanılmasına öncelik verilmelidir.” demiştir.
Bakanlığın bu açıklamasının ardından sözün özü arıtılmış su demek içinde hiç bir insan sağlığına faydalı olacak bir maddeyi içermeyen, kesinlikle insan afaydalı olmayan bir sıvı tüketmiş oluyorsunuz. Bunun yanı sıra filtresi sık sık değiştirilmeyen arıtma cihazının hastalık yayan bir su verdiğini de söylemek zorundayız.
Ev tipi cihazlar 1 litre iyi su üretebilmek için 4-5 litre su kullanır
Su arıtma sektörü yalan dolanın çok döndüğü bi sektör.
Filtre, süzgeç, arıtım haznesi, pompa gibi aksamlar sık sık temizlenmeli ya da yenisi ile değiştirilmelidir.
Ayda bir değişmesi zorunlu olan filtrelerin cihazı ilk aldığınız fiyattan çok yüksek olduğunu da bilin.
Direk musluğa takılan filtrelerin asla işe yaramadığını
Bir cihazda azami 6 ünitenin olacağını, bundan fazla olduğunu söyleyenlerin yalan söylediğini
Vücudun birçok temel fizyolojik işlevi için gerekli olan kalsiyum, magnezyum, sodyum, klorür, bikarbonat ve sülfat gibi önemli bileşen ve mineralleri olmayan  arıtılmış su tüketiminin kalp, damar ve kemik sağlığı problemleri, hipertansiyon, okul çağındaki çocuklarda büyüme geriliği, diş çürükleri ve yetişkin nüfusta bazı kanser türlerine sebep olacağını
Arıtılan suların her filtrede farklı bir süzmeye uğradığını sonunda size yumuşak ama hiç bir işe yaramayan su kaldığını, bir benzetme yaparsak akü suyu içtiğinizi tekrar ifade edelim

 


Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.