@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Simitte Gizli Zam. Vatandaş Üç kez KazıklanıyorZam yapmaya doymayan satıcılar kervanına simitçiler de katıldı. Bir aydan fazladır 5 TL'den satılan simitlerde gramaj eksikliği ve bayat simitlerin tekrar ısıtılarak piyasaya sürüldüğü iddia edildi. 

Vatandaşlar, "şuradan bir simit alır, karnımı doyururum" deme lüksünü artık tarihe devredecek. Semte semte değişen simit fiyatları 3 TL'den 5 Tl'ye yükselirken , gramaj oyunları ile gizli bir zammın söz konusu olması da ayrı bir dert oldu. Normalde 100 gram simit bugünlerde 5 TL'ye satılması gerekirken gramaj farklıları yüzünden vatandaş daha pahalı simit yemeye başladı. 

İstanbul genelinde gramajı ve kalitesiyle tek tip üretilemeyen simitler ilçeden ilçeye değişen fiyatlarla 4 TL'den 6'TL'ye kadar satılabilmektedir. Garibanın öğle yemeğini geçiştirdiği meydanlarda satılan simidin fiyatı İstanbul genelinde 5 TL'ye yükselirken dükkanların içerisinde satılan simit fiyatları da sade simit olarak 6 TL'den işlem görmeye başladı.

Pazarda Bayat Simit Oyunu

İstanbul’un sembolü sayılan simidin fiyatı ve gramajı semt semt değişmesinin arkasında fırınların kira, işçilik, kullanılan malzemelerin etkin olduğu belirtiliyor. Gramajlarının da farklılar gösterdiği simitlerin en ucuzu haftalık pazarların kurulan yerlerde olduğu söylenmektedir. Haftanın belirli günlerinde kurulan pazar yerlerinde 4 TL'ye simitlerin satıldığı söylenirken, pazarlarda satılan simitlerin genellikle elde kalan simitlerin tekrardan ısıtılarak yumuşatıldığı bu şekilde elden çıkartıldığı belirtiliyor. 

Simit Standartları Değişiyor, Fiyatı da..

Edinilen bilgiye göre Türk Standartları Enstitüsü tarafından hazırlanan taslağa göre simit, sokak simidi, pastane simidi, dolgulu simit ve hamuru haşlanmış simit olarak dört ayrı çeşitte satılacak. Fiyatlarda buna göre değişecek. Pastanelerde satılan simit fiyatları içlerine konulan malzemelerle 15 liraya kadar çıkıyor. 

haber @erolkaranet - 24.10.2022

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam