@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Simitte Gizli Zam. Vatandaş Üç kez KazıklanıyorZam yapmaya doymayan satıcılar kervanına simitçiler de katıldı. Bir aydan fazladır 10 TL'den satılan simitlerde gramaj eksikliği ve bayat simitlerin tekrar ısıtılarak piyasaya sürüldüğü iddia edildi. 

Vatandaşlar, "şuradan bir simit alır, karnımı doyururum" deme lüksünü artık tarihe devredecek. Semte semte değişen simit fiyatları 8 TL'den 10 TL'ye yükselirken , gramaj oyunları ile gizli bir zammın söz konusu olması da ayrı bir dert oldu. Normalde 100 gram simit bugünlerde 10 TL'ye satılması gerekirken gramaj farklıları yüzünden vatandaş daha pahalı simit yemeye başladı. 

İstanbul genelinde gramajı ve kalitesiyle tek tip üretilemeyen simitler ilçeden ilçeye değişen fiyatlarla satılabilmektedir. Garibanın öğle yemeğini geçiştirdiği meydanlarda satılan simidin fiyatı İstanbul genelinde 10 TL'ye yükselirken dükkanların içerisinde satılan simit fiyatları da sade simit olarak 15 TL'den işlem görmeye başladı.

Pazarda Bayat Simit Oyunu

İstanbul’un sembolü sayılan simidin fiyatı ve gramajı semt semt değişmesinin arkasında fırınların kira, işçilik, kullanılan malzemelerin etkin olduğu belirtiliyor. Gramajlarının da farklılar gösterdiği simitlerin en ucuzu haftalık pazarların kurulan yerlerde olduğu söylenmektedir. Haftanın belirli günlerinde kurulan pazar yerlerinde 8 TL'ye simitlerin satıldığı söylenirken, pazarlarda satılan simitlerin genellikle elde kalan simitlerin tekrardan ısıtılarak yumuşatıldığı bu şekilde elden çıkartıldığı belirtiliyor. 

Pastanelerde satılan simit fiyatları 15 TL'den başlayıp içlerine konulan malzemelerle 75 liraya kadar çıkıyor. 

haber @erolkaranet - 

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.