@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Eğrikapıda Şaşırtan Trafik Levhaları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Eğrikapı çıkışına konulan trafik levhaları tepki çekiyor
Fatih Defterdarlık Mahallesi Eğrikapı Caddesi üzerinden Haliç Köprü istikametine ya da Savaklar Caddesinden Edirnekapı yönüne gidecek olan araçlara geçişi kapatan belediye alternatif bir yolda göstermediğinden araç sahipleri kaos yaşıyor.
2012 yılında alınan kararla kamyonlarıniriş çıkış yapmasını engellemek için konulan levhaların geçen yıl tüm taşıt trafiğine kapatılması üzerine sürücüler taşıt girmez levhaların konulmasını saçma olarak nitelendiriyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım ve Trafik Düzenleme Komisyonu, 2012 yılında Cibalikapı, Ayakapı, Yedikulekapı, Belgradkapı, Silivrikapı, Mevlanakapı ve Eğrikapı'da yaptığı tetkiklerde, kapılarda yüksek ve geniş araçların geçişleri sırasında çarpma ve sürtünmeden kaynaklanan tahribatlar bulunduğu belirlemişti.


Kamyonların geçisi sırasında kapıların duvar taşlarından bazılarının söküldüğü, kemerleri ve kapı çevrelerinde, yarık ve çatlaklar meydana geldiği, sıvalarının döküldüğü tespit edilmişti. Komisyonun, tarihi kapıları korumak için yüksek gabarili (boyutlu) araçların verdiği zararlarla ilgili önlem alınması kararı sonrası sur giriş çıkışlarına kamyon girişinin yasak olduğuna dair levhalar konuldu. Bunlardan biri de Eyüp ilçesindek Eğrikapı oldu. Ancak, daha önceleri kapı ebatlarının yer aldığı levhalar varken, yaklaşık bir yıl önce bu kez tüm taşıtların bu kapıdan çıkışı yasaklandı. Semtin içinden gelerek Savaklar Caddesine ya da Haliç Köprüsü istikametine gitmek isteyenler alternatif yol olmadığı için ya sahile inmekte ya da Kariye Mahallesi üzerinden Edirnekapı'ya çıkmak zorunda kalıyorlar. Yolu bilmeyenler de mecburen bu çıkışı kullanmak zorunda kalıyor.
2012 yılında sadece bu kapılardan binek araçların giriş çıkışına izin verilirken nedeni belli olmayan bir kararla tek yol olarak kullanıma açık bırakılan yolun sorunlara sebep olduğu belirtildi. Semt halkı "Kamyonlar zarar veriyordu. Onlara yasağı anladık ama binek araçlara yolu neden kapattılar, bilemedik. Zaten semt halkı olarak bu tabelaya uymuyoruz. Ancak yabancı olanlar buradan geçmedikleri için mahalle içinde bir çıkış arıyorlar. Kolayda bulamıyorlar. Sonunda onlara yardımcı oluyoruz buradan geçmelerini sağlıyoruz" dediler.

Haber @erolkaranet - 04.10.2022

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.