@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


İmamlara Kürsüden İfade Özgürlüğü Yolu Açıldı
Ankara Melike Hatun Camii imamı Halil Konakçı’nın kadınları hedef alan sözleri tepki çekmişti. Konakçı’nın yargıya taşınan sözleri 'ifade özgürlüğü' sayıldı
Geçtiğimiz aylarda verdiği vaazlarda ele aldığı konularda bazı çevreleri rahatsız eden Ankara Melike Hatun Cami imamı aleyhine yapılan suç duyurusu savcılıktan koğuşturmaya yer olmadığı gerekçesiyle red edildi. Alınan kararda, açıklamaların “düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında kaldığı, suç teşkil etmediği” savunuldu. Böylelikle imamların cami kürsülerinde verdikleri vaazlardaki beyanları için de  emsal bir karar olarak dikkate alınabileceği belirtildi.
YeniAkit’in haberine göre, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Anayasa ve ifade özgürlüğüne işaret edilen kararda, “Bu düzenlemeler incelendiğinde ifade özgürlüğünün kişinin kendi fikrini herhangi bir baskı veya engellemeye maruz kalmadan dile getirmesi olduğu sonucuna varılır” denildi.
Cumhuriyet Savcısı Vahit Özcan tarafından verilen kararda, sözlerin “düşünce ve ifade hürriyeti kapsamında kaldığı, suç teşkil eden bir ifadenin bulunmadığı, suçun yasal unsurlarının oluşmadığı, herhangi bir araştırma ve soruşturma yapılmaksızın açıkça suç oluşturmadığının anlaşıldığı” savunuldu.
Konakcı'nın, kendi adını taşıyan YouTube kanalında yayınladığı ve tepki çeken videodaki söylemleri şöyle: “Sen bir baba olarak evinin dinini, diyanetini sağlamakla mükellefsin. Ayet var; erkekler kadınlardan üstündür. Hani kadın-erkek eşitliği diyorlar ya bu tamamen yalan. Çünkü Allah Kuran'da diyor ki; erkekler kadınlardan üstündür. İbadette bile eşit değiliz. Kadına cihat farz değil, savaş farz değil. Helal rızık mükellefiyeti yok kadının. O sizin göreviniz, adamların görevi. Ama her yerde kadın istihdamı var, daha cazip çünkü. Araba fuarı var. Mini etekli, kadın var. Araba lastiği fuarında kadın var. Bunu özgürlük zannediyorlar. Özgürlük diye anlattılar. Namazını kıldırt hanımına, başını örttür. Bak sokaklar ne hale geldi! Kasap dükkanı gibi. Et görmekten içimiz dışımıza çıkıyor artık.”

30 Ekim 2022 @erolkaranet
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.