@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Emirates Adıyla Dolandırıcılık
Dolandırıcılar, oltalara yeni insanları düşürmek için çaba üstüne çaba, oyun üstüne oyun kurmay devam ediyorlar. hem yurt içinden hem de yurt dışından masum insanlara ulaşmaya çalışan ve her yolu deneyen dolandırıcılar bu kez Emirates'in adını kullanmaya başladı.
Dubai Hükûmeti'ne ait, Birleşik Arap Emirlikleri’nin uluslararası havayolu şirketi olan Emirates Havayollarından gönderilmiş gibi yayılan eposta ile yerli yabancı insanlar dolandırıcıların tuzağına düşürülmeye çalışılıyor.
Onca uyarıya rağmen yine insanların aldatıldığı günümüzde bu kez Emirates firmasından gönderilen bir sözde "teslim edilemeyen kargo" bahanesi ile insanları dolandırmaya çalışıyorlar.
Şahıslara gönderilen epostalarda arapça lisanını kullanmayı tercih eden dolandırıcılar "Yeni Teslimat mesajı "adı altında "Parsel teslimat için bekliyor" başlığı altında "Gönderinizin depomuzdan ayrıldığını size bildiririz. Ancak yanlış teslimat adresi nedeniyle tahmini tarihte teslim edemiyoruz. Doğru adresinizi girmenizi ve yeni nakliye ücretini ödemenizi rica ediyoruz" ifadelerini kullanıyorlar. 
https:// /emiratespost.ae/Tracking/AE64*** 84 Saygılarımla "denilmektedir.
Uzmanlar, "Dolandırıcıların yeni bir yöntem ile tuzaklarına yeni masum insanlar düşürmek istediklerini bu konuda daha dikkatli olunması gerektiğini" söylerken Emirates ilgilileri de web siteleri üzerinden dolandırıcılar konusunda şu açıklamayı yaptı
"Phishing (kimlik avı) e-postaları, "ücretsiz bilet dolandırıcılıkları", "sahte faturalar", sahte seyahat acentesi aramaları ve diğer dolandırıcılık amaçlı eylemlerden korunun
Bu ipuçlarını kullanarak dolandırıcılık amaçlı eylemlerden korunun ve Skywards Kimliğinizin ele geçirildiğini düşündüğünüz durumlarda neler yapabileceğinizi öğrenin.
Hesap numaranızı ve şifrenizi isteyen bir e‑posta alırsanız ya da Emirates’ten olduğunu iddia eden biri sizi arayıp bu bilgileri isterse bir dolandırıcılık eyleminin hedefi olmuş olabilirsiniz.
Dolandırıcılar, kişisel bilgilerinizi almak için sahte e‑postalar, açılır reklamlar, SMS ve anlık mesajlar, hatta telefon aramaları gibi birçok yöntem kullanırlar. Skywards Kimliği şifreniz ya da kredi kartı bilgileriniz gibi kişisel bilgilerinizi paylaşmanız için sizi kandırmaya çalışırlar. Hesabınızı korumanız ve dolandırıcılık amaçlı eylemlerden korunmanız için size yardımcı olabilecek çeşitli ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Skywards Kimliğinizi Koruyun
Skywards Kimliği şifrenizi asla başkalarıyla paylaşmayın. Emirates, doğrulama sürecinin bir parçası olarak ya da destek sağlarken sizden asla şifrenizi vermenizi istemez. Skywards Kimliğinizin ele geçirildiğini düşünüyorsanız vakit kaybetmeden şifrenizi değiştirmenizi öneriyoruz.
Şüpheli bir arama ya da sesli mesaj alırsanız
Dolandırıcılar, telefon numaralarını farklı bir şekilde gösterebilmekte ve onlara bilgilerinizi ve/veya paranızı vermenizi sağlamak amacıyla baskı oluşturmak için çeşitli ikna ve tehdit edici taktikler kullanabilmektedirler. Kişisel bilgilerinizi vermeden önce her zaman arayan kişinin kimliğini doğrulamanızı öneririz. Emirates’ten olduğunu iddia eden birinden sizin isteğiniz dışında bir çağrı alırsanız ya da çağrı konusunda herhangi bir şüpheye kapılırsanız lütfen telefonu kapatın ve doğrudan bizimle iletişim kurun.
Bir phishing (kimlik avcılığı) e‑postası ya da SMS alırsanız
Dolandırıcılar, kişisel bilgilerinizi ve şifrelerinizi paylaşmanızı sağlamak amacıyla sizi kandırmak için meşru şirketlerin kurumsal logoları ve formatlarının izinsiz kullanımı dahil olmak üzere e‑posta ve SMS mesajlarını da kopyalayarak kullanmaya çalışırlar. Müşterilerimizin, şüpheli ya da istenmeden gelen mesajlardaki bağlantıları ya da ekleri açmamalarını öneriyoruz. Kişisel bilgilerinizi değiştirmeniz ya da güncellemeniz gerekirse doğrudan bizimle iletişim kurun.
Aşağıdaki işaretler, olası phishing (kimlik avcılığı) dolandırıcılık yöntemlerini tespit etmenize yardımcı olabilir:
Gönderenin e‑posta adresinin ya da telefon numarasının, gönderenin bağlı olduğunu iddia ettiği şirketin adıyla ya da telefon numarasıyla aynı olmaması.
E‑posta adresinizin ya da telefon numaranızın, ilgili şirkete verdiğiniz bilgilerden farklı olması.
Mesajın, “Sayın Müşteri,” gibi genel bir karşılama ifadesiyle başlaması. Birçok meşru şirket, size gönderdiği mesajlarda adınızı belirtmektedir.
Bağlantının doğruymuş gibi görünmesi ancak bağlantıya tıkladığınızda gittiğiniz web sitesi URL’sinin şirketin web sitesi adresiyle aynı olmaması.
Mesajın, şirketten almış olabileceğiniz diğer mesajlardan önemli ölçüde farklı görünmesi.
Mesajda, kredi kartı bilgileriniz ya da hesap şifreniz gibi kişisel bilgilerin istenmesi.
Mesajın size istenmeden gönderilmiş olması ve bir ek içermesi.
Phishing (kimlik avcılığı) girişimleri ve diğer şüpheli mesajları Emirates’e bildirin
Emirates’ten gönderildiği iddia edilen şüpheli bir e‑postayı bildirmek için mesajı abuse@emirates.com(E‑posta istemcinizi açar) adresinden bize iletebilirsiniz. Lütfen tam başlık (Yeni bir sekmede harici bir bağlantı açar) bilgisini ekleyin. Bu e‑posta adresi Emirates tarafından izleniyor olsa da, bildiriminiz karşılığında otomatik onaylama mesajı dışında kişisel bir yanıt almayabilirsiniz.

Haber @erolkaranet - 04.10.2022


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.