@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Maaş Promosyonlarına Haciz Konulur mu ?
Borçluların her geçen gün arttığı ülkemizde ödeyenlerin azlığı, ödemeyenlerin milyonlarla ifade edilmesi artık normal hale geldi. Alacaklılar, sürekli değişen kanunlarla alacaklarını alamamanın çaresizliğini yaşarken bankalar karşılığını alamayacağını bile bile her müğracaat edene kredi vermektedir. Mağazalar, senetsiz sepetsiz sadece vatandaşlık numarası karşılığı mal satar oldu. Alacak takibinde bankaların dışında şirketler kurulup borç takikibine başladı. Neticede vatandaştan alamayan alacaklılardan kurumsal olanlar devletten bu paralarını almanın rahatlığı içindeyken, bireysel olanalr ise umutsuzluktan intihar etmeye başladı.
Haciz yapma imkanı sınırlı hale gelirken bu kez gözler bankaların maaşlara verilen promosyonlara çevrildi. TBMM'de önerge vermeye kadar giden "banka promosyonuna haciz koyma" şikayetleri de giderek artıyor. Borçlular bu paralara haciz konulmasın diyerek kapıları çalmaya başladı.
Pekala, banka promosyonuna haciz konmaz mı ?
Bankaların promosyon olarak verdikleri promosyon ücret değildir. Ücret olmadığı için yasal bir engel olmadığı için haciz konulup, alacaklıya ödenmesi gerekir.
En başta amme alacakları olarak ve nafaka olarak ödenmesi gereken bir borç varsa emekli maaşlarına dahi haciz konulabilir. Ücret sayılmayan banka promosyonuna neden konulmasın.
Bankalar tarafından yatırılan promosyona 5510 sayılı kanunun 93’üncü maddesinde sayılı ödemelerden olmadığı için alacak nedeniyle bloke konulabilir. Bloke konduğu gibi hacizde edilir.
Promosyon bankanın bir hediyesi olup, maaşla ilgisi yoktur. Bu gerçeği bilin borçlandıysanız ve icrai işlemleriniz varsa bu paranın da haciz edilip, alacaklıya ödeneceği gerçeğini kabul edin.

@erolkaranet - 20.10.2022 
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.