@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

48 Bin Gencin Hakkını 48 Bin Genç Yedi
Haberin medyaya yansımasıyla acı bir gerçek ortaya çıktı. Liseyi bitirip üniversite okumak için sınavlara giren ve sözde bir okula girmeye hak kazanmış olan milyonlarca gencin bilinçli bir seçim yapmadığı ortaya çıktı.
Başlığımızda yazdığımız gibi, binlerce genç bilinçsiz seçimleri dolayısıyla binlerce gencin hakkını yedi. 2022 rakamlarına göre 48 bin öğrenci 48 bin gencin hakkını yedi.
Her yıl geceli gündüzlü çalışan, binlerce lira kurs ve kitap  parası veren, anne babaların da mücadele ettiği üniversite giriş sınavlarına milyonlarca öğrenci katılıyor. Maddiyatın dışında manevi boyutta olan çabalar hep gençlerin iyi bir üniversite seçerek kariyer yolunda iyi bir adım atması..
Ne var ki, eğitim sistemimiz öğretim sistemimiz kişinin meziyetine, bilgisine, beceresine bakmadığı içim sınavlara girip arzu ettiği, başarılı olacağı fakülte yerine hiç istemediği branşta eğitim öğretim görmek bu ülke halkının alın yazısı oluyor.
Bu yüzden binlerce genç istemediği branşta,istemediği bilgileri alarak üniversiteden mezun olmak amacıyla okul yolunu tutarken barajı geçip de tercihleri yaparken de ne çıkarsa bahtıma diyerek 15 - 20 adetlik sıralamada istemediği yerleri yazan sayısız gencimiz var. Bunun bir nedeni üniveriste diploması olsun da ya da çocuğumuz üniversiteye gidiyor demek için hem gencin kendi cehaleti heme ebeveynlerin, çevrenin baskısı şuursuz seçim yapmaya itiyor.
Bu yüzden her yıl kazandığı halde kazandığı okula hiç kayıt yaptırmayan ya da yapıp da hiç okula gitmeyenler giderek artıyor.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamada bu yıl yani 24 Ekim 2022 tarihinde YÖK Veri Yönetimi ve İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı'ndan alınan verilerle 2021 yılında 47 bin 952 genç kazandığı halde okula kayıt yaptırmamış.Bu ne demek istemediği okulun tercihini yaparak , bu okullardan birine girmeye hak kazanan 48 bin genç beğenmediği için, şehir dışında barınma, masraf ve öğrenim harcı bedellerinin ağırlığı yüzünden gitmekten vaz geçmektedirler.
Bilinçsiz, düşüncesiz ve baskı ile yapılan tercihler yüzünden belki istenmeyen ve kazanılıp da kayıt yapılmayan ya da kayıt yapılıp kısa zamanda okulu terk edenlerin bıraktığı okullara belki gitmek isteyen binlerce genç vardır . İşte o okulları tercih etmek isteyip de sıralama yüzünden kayıt hakkını elde edemeyen gençler zarar görmektedir. 
Ya da kazananların puanlarına göre sıralamaya giremeyenlerin sıralama hakkını da kaybettiriyor.
Bu yüzden bundan sonra sınavlara girerek üniversite okumak isteyenlere verilecek ilk eğitim tercihlere istemediği okulun yazılmaması sağlamaktır.Gençlere tercih yaparken gitmeyeceği okulu yazması istenmeyeceği gibi, okumayacağı şehri de seçmemesi gerektiği öğretilmelidir.
Bunun yanı sıra kazandığı halde okula kayıt yaptırmayanlara, kazandığı, kayıt yaptırdığı halde öğrenime devam etmeyene sınav hakkı bir daha bir kaç dönem tanınmamalı, yaptırım getirilmeli. Bu yönde yasalar çıkartılmalıdır.
Kimsenin keyfi için bir başkasının hakkını yeme fırsatı verilmemelidir.

@erolkaranet - 29.10.2022
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.