@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Tesettür Giyimcilerinden Büyük İhanet...
Ticaret ahlakı din mezhep tanımıyor. İnsanın düşüncesinde hırs varsa. Çok ama çok zengin olmanın yolunu fahiş fiyatlarla mal ve hizmet üreterek olacağına inanıyorsa aldanış içerisinde olduğunu kabul etmesi gerekir. Pahalılıktan şikayet etmeyen hiç yok. yedisinden yetmişine, erkeğinden kadınına, üreticiden tüketiciye herkes pahalılıktan şikayet eder de buna çözüm bulmaz. Çözüm bulmak işine gelmez. Sadece benim yapmamla olmuyor ki diyerek kendisini çarka uydurmaktan vaz geçmez. Sorunu bilir büyütür ama çözümün bir parçası olmaz.
Sözün burasında tesettüre gelmek istiyoruz. İnsanın en elzem olmazsa olmaz ihtiyaçlarından bir tanesi giyimdir. Giyinmek insana farzdır. Allah'ın emridir. Allah'ın emrini yerine getirmekte de insanın üstüne çok fazla görevler düşer. İlk emir kolaylaştırınız, zorlaştırmayız. Kolaylık göstermek, yardımcı olmak gerekir.
Vatandaş Allah'ın emri gereği örtünecektir. Giyinecektir. Bunun için çarşı pazar, dükkan dükkan dolaşır örtünmesi için, ayıp yerlerini gizlemesi için , dışarıya karşı vücudunu koruması için giyinmek zorunluluğunda olduğunu bilir. Buna Allah'ın emri dersek, Allah'ın emrini yerine getirmeye çalışan birine de yardımcı olmak her insanın vazifesidir.
Ne var ki öyle olmuyor. Bugün bilhassa bayanların en çok şikayetçi olduğu konuların başında tesettür giyimin fahiş fiyatlarıdır.
Genelde herkesin sorduğu soru da bu.. Tesettür giyim neden pahalı.?
Önce tesettür firmalarının isimlerine bakarsak dini değerleri hatırlatan isimlerle dolu. Bir de Müslüman olmayan üreticilerin uyduruk bulduruk isimleri. Haydi, gayrimüslim üreticileri geçelim de verdikleri isimlerle İslami değerleri hatırlatanlara ne diyelim.
Üreticiler tesettürdeki pahalılığın kaynağı olarak tesettür kıyafetlerde daha fazla kumaş kullanıldığı ve daha fazla işçilik olduğu için bu şekilde bir fiyat farkı olduğunu söylüyor. . Tabi, bu açıklama tekstilin içinden gelmiş ya da bir tüketici olarak kimsenin mantığına sığmıyor. Avuç içi kadar iç çamaşırına ya da çocuk ve bebe giysilerinde çok mu kumaş kullanılıyor da onlar da pahalı diye sormamız gerekiyor. Tabi ki inandırıcı olmayan bu cevabın "rant kardeşim rant, talep var arz var, lüks şatafat isteyen var. Pahalıyı seven var, pahalı satmayı seven var, para kazanacağız tabi" saçmalığın sığınan var.
Kaliteli kumaştan, değerli aksesuarlardan satılan ürünlerdeki fiyatı anlarız da bunlara eş değer fiyatta satılan beş para etmez ürünlere ne demeli.
Her ne olursa olsun tesettür giyimde daha uygun fiyata satış yapılmalıdır. Bunun gerekçesi de Allah'ın rızasını kazanmak isteyene Allah'ın rızası için kolaylık göstermek gerekir.
Bu arada uyduruk bulduruk tesettür diye üretilen giyimlerin tesettür olmadığını da söyleyelim. Ucuzluk istenilen ürünler Allah korkusu ile yaşayan hanımların tercih edeceği giyimlerdir. Yoksa içi dışı gösteren, daracık saran, tüm vücut hatlarını gösteren giyimleri kastetmiyoruz.

@erolkaranet
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.