@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Savaşan Dünyanın Dünya Barış Günü...
Barış gününde anlaşamayan dünya bir yandan savaşırken bir yanda senenin iki gününde Barış günü kutluyor. Biri 1 Eylül diğer 21 Eylül.. Bu konuda bile anlaşamayan dünya insanının silahlara yatırımı arttıkça barıştan söz etmenin anlamsızlığı da ortaya çıkmış oluyor
Dünya Barış Günü veya Uluslararası Barış Günü (International Day of Peace), her yıl 21 Eylül tarihinde kutlanan uluslararası bir bayram. Bu bayramı 1 Eylül'de de kutlayanlar var.
II. Dünya Savaşı sırasında Almanya’nın Polonya işgaline başladığı tarih 1 Eylül 1939, her sene hatırlanması amacıyla Sovyetler Birliği ve Varşova Paktı üyeleri tarafından Dünya Barış Günü ilan edildi. Bununla beraber Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ise 1981 yılında “Barış Çanı”nı çalarak 21 Eylül tarihini Dünya Barış Günü ilan etti.
Ortadoğu'da savaş, çatışma ve katliamlar bir türlü durmuyorsa, Suriye, Libya, Mısır, Afganistan, Yemen, Somali, Pakistan, Irak ve Filistin halkının katliamı, Kafkaslardaki kavga aralıksız sürüyorsa, her gün onlarca çocuk, kadın, sivil insan ölüyorsa bu hangi barışı kutlamaktır.
Televizyon karşısında yüreklerimizi sızlatan savaş manzaralarına lanet okumanın bir faydası yok. Çünkü, bu yürek sızılarımız ya da lanet okumalarımız, bize bir insanlık dramı yaşatan emperyalistleri durduramıyor.
Barış sözcüğü, ancak savaşı doğuran koşullara ve bu koşullardan çıkar sağlayanlara, emperyalistlere, sömürücülere ve onların işbirlikçilerine karşı yürütülen örgütlü ve bilinçli bir mücadele içinde anlamını bulabilir.
Son 10 yıldaki savaşlarda 2 milyon çocuk hayatını kaybetti. 4-5 milyon çocuk sakatlandı. 12 milyon çocuk evsiz kaldı. 1 milyondan fazla çocuk ailesini kaybetti. Yaklaşık 300,000 çocuk dünyanın çeşitli yerlerinde savaşa katılıyor.
Bir de Barış Günü kutlanıyor..


@erolkaranet 
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.