@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Parmaklarımızın Suda Kırışmasının FaydalarıUzun süre suda bekleyen, suyla haşır neşir olan parmaklarımızın buruştuğu hepimizin dikkatini çekmiştir. İlk önce garipsediğimiz ancak zamanla umursamadığımız bu kırışıklık, bu buruşma nedir.? Nasıl Oluyor. ?Neden oluyor?.Sağlığımıza zararı ya da faydası var mıdır ? Yazımızda..

Suda uzun süre durduktan sonra ayak ve el parmaklarımızda oluşan buruşuklukların tek nedeni sinirsel hücrelerin varlığından kaynaklanmaktadır.Bu kadar basit bir tanımın yapılması demek bu sırrın çözüldüğü anlamına gelmemelidir. Zira tarih boyunca merak konusu olan sudan çıktıktan sonra vücudumun belli kesimlerinin buruşup çoğu yerin buruşmamasının neden halen bilinmiyor.

Uzun zamandır dünya hekimlerinin de ilgisini çeken ancak bir türlü kesin sonuca varılmayan kırışıklıkların sebebini bulduğunu sanan araştırmacıların bile bir süre sonra "Yok, öyle değilmiş" dediğinin duyar gibiyiz. Zaten kesin sonuca ulaşılsaydı buymuş denilir ve konu kapanırdı.

Kapanmayan konunun aslında en kökten açıklaması Allah'ın yaratma mucizesidir. İnanıyoruz ki, yeryüzünde olsun gökyüzünde olsun var olan hiç bir varlık boşuna yaratılmamıştır. Ve çoğu zaman doktorların vücut için hiç bir faydası yok dediği bir minicik organın insan için çok önemli bir işlevi olduğu/olacağı yıllarca bilinen bir gerçektir.

Sudan çıktıktan sonra oluşan büzüşmelerin bir nedeni vücut içerididen dışarıya ter denilen sıvıyı derideki gözeneklerle atar. Ancak ne kadar suyun altında durursanız durun vücut dışarıdan deri vasıtasıyla suyu içeriye almaz. Yani, deri dışarıdan suyun girmesine engel teşkil eder.

Yapılan araştırmalarda ıslak elin ya da ayağın tutunma, tutma gücünün normal haldekinden çok farklı olduğu görülmektedir. Sudan dolayı buruşan bir elin kavrama gücü kuru bir elden daha çok olduğu, ıslak bir ayağın ise kaymak noktasında kuru olma halinden çok daha fazla olduğu da bilinmektedir.

Çizme ve botlardaki tabanların, otomobil lastiklerinde yüzeylerinde buruşan ellerimiz gibi muhtelif çizgilere benzer hali de buruşuk bir yüzeyin tutunmada daha etken olduğu göstermektedir.

Yapılan araştırmaların şaşırtıcı sonuçların biri de kadınların cildindeki buruşmanın çözümüm erkeklerin cildinden daha yavaş ilerlemesi olmuş.

Hastalıkların teşhisinde cilt kırışmasına bakarak yorum yapanlar şu tespitlere varmışlardır.

Sedef hastalığı ve vitiligo gibi cilt rahatsızlıkları olan kişilerde kırışıklıkların oluşması daha uzun sürer . Kistik fibrozlu hastalar, avuç içlerinde de kırışma yaşarlar, Tip 2 diyabet hastaları da bazen elleri suya konduğunda cilt kırışmalarında belirgin bir azalma gösterirler. Kalp yetmezliği olan kişilerde, belki de kardiyovasküler sistemlerinin kontrolünde bir miktar bozulma nedeniyle kırışıklığın azalması görülmüştür. Parkinson hastalığının erken bir belirtisi olarak, Tiroid bozukluğu olan kişilerde buruşuk parmakların sebebi bile öne sürülmüştür 

Bu arada bir hatırlatma yaparak yazımıza son verelim. Parmaklarınızın buruşmasının sebebi suya maruz kalmaksa, cilt bir süre kuruduktan sonra normalleşir bunun için panik yapmayınız. Ancak, suya maruz kalmadan parmaklarınız buruşuyorsa, derhal doktora görünmelisiniz.

Derleme @erolkaranet - 29.09.2022 #Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.