@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Ordu Fındık Müzesi Ziyaretçilerini Bekliyor
Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan Kahraman Sağra Fındık Müzesi kapısını ziyarete açtı. Fındığın serüveninin anlatıldığı müze Ordu'da tarihi bir konakta yapıldı. Fındığın bahçeden tüketiciye ulaşıncaya kadar ki zorlu yolculuğu müzeye gelen ziyaretçilere adım adım aktarılıyor.Ordu’nun Altınordu ilçesi Selimiye Mahallesi'ndeki tarihi üç katlı Kahraman Sağra Konağı, Büyükşehir Belediyesince önce restore edildi. Yöre halkının desteği ile fındık tarımında kullanılan eşyaların da bir araya getirilmesiyle tarihi konak, fındık müzesi olarak kullanılmaya başladı.


Fındığın zorlu yolculuğunun materyallerle hikayeleştirildiği müzeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere fındığın dikiminden üretimine, hasat sürecinden işlenmesi ve nakliyesine kadarki süreci aktarılıyor. Ziyaretçiler her aşamayı bu müzede adım adım görme imkânı bulurken fındık hakkında da detaylı bilgiler edinebiliyor.


Altınordu ilçesi Selimiye Mahallesi’nde bulunan Kahraman Sağra Fındık Müzesi hafta içi 8.00 ile 17.00, hafta sonu ise 9.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık oluyor. 

Müzeye girişler ise ücretsiz yapılıyor.

Kaynak ve Fotoğraflar : Ordu Belediyesi  için tıklayınız

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.