@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Reklam


Kraliçenin İskoçyada Ölmesi Ne Anlama Geliyordu




İngiltere'den tamamen kopmak için "Bağımzılık" talebiyle 2023'te referanduma gidecek olan İskoçya'da kraliçe Elzabeth'in ölümü şok etkisi yaptı. İngiltere kraliçesi Elizabeth’in ölümü İskoçya için ne anlama geliyor.
Kraliçe II. Elizabeth’in İskoçya Balmoral’da bulunn yazlık ikametgahında hayatını kaybetmesinin ardından dünyanın gözü İskoçya’ya çevrildi.
Neden burada.. Bu durum İskoçya'ya ne sağlayacak..Ne kaybettirecek..
Kraliçenin İngiltere’den ziyade İskoçya’da ölmesi gerçeği yeni soruları akla getirdi. Kraliçe İskoçya'nın bağımsız olması için destek mi veriyordu. Yoksa, İngiltere'nin buraya daha çok sahip çıkıp stratejik bir öneme sahip olan ülkenin bağımsız olmaması için bir işaret miydi ?
İç işlerinde serbest dış işlerinde Londra'ya bağlı olan İskoçya'da halkın referanduma gitmesine engel olan İngiltere'nin yeni planlar yapması bu ölüm olayından sonra daha farklı bir boyuta da geçmiş olacak.
96 yaşında ölen kraliçenin gençliğinden beri yazlarının çoğunu İskoçya’nın kuzeydoğusundaki Aberdeenshire’da geniş bir yayla arazisi olan Balmoral’da geçirmesi İngiliz ve İskoç halkı tarafından biliniyor. İskoçlar, kraliçenin bu gelişlerin, bu rayı İngiltere gibi görmesini hazmedemiyorlardı.. Torunu Prenses Eugenie'nin, Kraliçe’nin “en mutlu olduğu yer”açıklamsı bile birçok İskoçlunun tepki göstermesine neden oluyordu. 
Hatta, 70 yıllık saltanatı boyunca önceki 14 başbakanı Buckingham Sarayı’nda atayan Kraliçe'nin İngiltere’nin yeni başbakanı Liz Truss’un resmi atamasını İskpçya'da yapması bir ilk idi ve bundan yine İskoçlar memnun kalmamıştı.
Kral Charles'ın krallık koltuğuna oturmasıyla, 2023 yılında yapılması planan İskoç bağımıszlık referandumunun ne denli gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda farklı görüşlerin de ortaya atılmasına neden olacağı şu an kulislerde konuşuluyor. 
Hatta, yeni başbakan Truss, bu referandumun yapılmaması yçönünde kararlı olacağına dair sinyaller de gündeme düşmeye başladı. 
Her şeye rağmen, İskoçların üçte birinden fazlası Kraliçenin saltanatının sona ermesiyle monarşiden kurtulup cumhuriyet yönetimine geçmek için bu ölümün bir fırsat olacağı düşüncesinde. 

Derleme @erolkaranet - 12.09.2023
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam