@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Kelime Müzesi, Türk Dilini Sevenleri Bekliyor
Ankara Altındağ'da yeni bir müzemiz daha oldu. Kelime Müzesi..
Yazar Şermin Yaşar'ın kişisel gayretleri ile eski bir yapının yeniden restore edilmesiyle açılan müzeye Türk Dilini seven herkesin beklendiği ifade edildi.
Ankara Kalesi`ndeki Anadolu Medeniyetleri Müzesi`nin karşısında yer alan, bir zamanlar zahire ambarı olarak kullanılan, Geleneksel Savaş Pusatları Müzesinin de yer aldığı yapının ir bölümü, uzun zamandır satılmak üzere yeni alıcısını bekliyordu.
Kelimelerin derinliğine inmeyi seven yazar - oyuncu Şermin Yaşar'ın bir yıl önce hayallerinde yerleşen ve Dil Bayramı olan 26 Eylül'de gerçekleşen bu projesinde Türk Dilinin güzelliklerini, anlamlarındaki çeşitliliği adeta gözler önüne serildiğini görüyorsunuz
Müzeye girerken çok naif sözlerin içerdiği bir karşılama kültürü ziyaretçiyi karşılıyor
"Hoş geldiniz", "Sefalar getirdiniz", "Ne iyi ettiniz de geldiniz", "Aman efendim gözümüz yollarda kaldı", "Hangi rüzgar attı sizi buraya?", "Nerelerdeydiniz?" 
Üç kattan oluşan müzenin her bir katında dil sevenleri farklı bir sürpriz bekliyor. Köklerden cümlelere uzanan bu yolculukta ziyaretçi kendini içinden çıkamayacak farklı dünyalara adeta kilitlenmiş hissediyor.
Türkçenin söz varlığının eşsiz zenginliğini kelimelerin sanatla, görsel tasarımla, duyguyla nasıl somut haline geldiğini katları gezdikçe daha iyi anlıyorsunuz.
Çeşitli sanatçıların eserlerinin de yer aldığı müzede Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğraflarından yaptığı üç boyutlu dijital heykeli bir İranlı sanatçının yapmış olması bile bir gönül hoşluğu veriyor.
"Ne mükemmel dilimiz varmış" düşüncesiyle çıkacağınız zaman sizi uğurlayan sözler çok manidar
"Hoşça kalın", "Allah'a ısmarladık", "Yine bekleriz", "Yolunuz açık olsun", "Arayı açmayalım", "Özletmeyin kendinizi"...
Anlatmakla olmayacak dediğimiz müzeyi görerek hem bir girişimcinin, hem bir Türkçe hayranının hem de bir yazarın gerçekleşen rüyasını görmeniz için gitmeniz gerektiğini belirtiyoruz.

Adres: Kale, Gözcü Sk. No:11, 06080 Altındağ/Ankara
Saatler: 10.00. - 17.00 ( Pazartesi Hariç her Gün)
Telefon: (0312) 311 68 93
İnstagram Adresi için tıklayınız

ŞERMİN YAŞAR KİMDİR?

OyuncuAnne olarak tanınan Şermin Yaşar veya diğer ismi Şermin Çarkacı olan yazar (1982) Berlin D.lu., Türk Dili ve Edebiyatı mezunu. Yüksek lisansını yine edebiyat alanında yapmıştır. Türkiye’de özellikle 2016’dan sonra yazdığı ve yayımladığı kitaplarla tanınan bir isim. Çocuk ve yetişkin kitapları yazıyor. Başlarım Şimdi Anneliğe, Tarihi Hoşça Kal Lokantası, Oyuncu Anne, Dedemin Bakkalı gibi kitapları ile tanınan yazar, 2021 yılında Deli Tarla kitabıyla Sait Faik Hikâye Armağanı’na layık görüldü. Yazar, üç çocuk annesidir.

Şermin Yaşar’ın 13 çocuk kitabı, 10 tane de yetişkinlere yönelik kitabı bulunuyor.

@erolkaranet - 27.09.2022
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.