@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Reklam


CMK Ücret Tarifesi 1 Ocakta Güncellenecek
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Avukatların adli yardım karşılığı devletten aldıkları ücretlerin (CMK) 1 Ocak'tan itibaren güncelleneceğini açıkladı. 1 Ocak'tan önce güncelleme yapılmayacağını açıklayan Bozdağ, CMK ücretleri artmadığı için eylem yapma fikrinin de doğru olmadığını belirtti.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "CMK'yla ilgili müdafi vekillerin görevlendirilmesine dair ücretler elimizdeki mevzuata göre düzenlenmek zorundadır. Mevzuata göre de, ücret artış tarihi 1 Ocak tarihidir" ifadelerini kullandı.
Bakan Bozdağ, Adana’nın Kozan ilçesinde Adalet Sarayı Temel Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada,
geçtiğimiz günlerde Ankara'da bir araya gelerek CMK ücretlerinin artmaması halinde iş yavaşlatma eylemi yapma kararı alan  81 ilin baro başkanlarına cevaben yaptığı konuşmada şunları ifade etti.
"Bildiğiniz gibi bu hafta biz avukatlık, asgari ücret tarifesini yayınladık. Gerçekten yaşanan artışları dikkate alarak bütün avukatlarımızı memnun eden vatandaşımızın da hukukunu koruyan dengeli bir asgari ücret tarifesini belirledik ve yayınladık. Eminim ki avukat arkadaşlarımız bundan memnun kalmışlardır. Vicdanlı olan herkes de bundan memnun kalmıştır. Biz bu tarifeyi yayınlarken de barolar birliğine şunu da söyledik. Dedik ki, ‘CMK'yla ilgili müdafi vekillerin görevlendirilmesine dair ücretler konusunda yapacağımız düzenlemeyi de birlikte yayınlamak isterdik. Ancak elimizdeki mevzuat diyor ki her yıl aralık ayında düzenlenir ve 1 Ocak'ta yürürlüğe girer diyor. O yüzden mevzuatta bir engel olduğu için biz buna asgari ücret tarifesiyle beraber yayınlayamıyoruz. Bunu da bütün avukat meslektaşlarımıza lütfen iletin’ dedik. Bütün barolar da biliyorlar ki ilgili yönetmeliğin 9. maddesi çok açık, aralıkta Adalet Bakanlığı, Maliye Bakanlığı'nın imzasıyla yayınlanacak bir tarife var ve bu da 1 Ocak'ta yürürlüğe girer. Açık açık yazıyor."
81 ilin barosu, yaptığı ortak açıklamada CMK ücretlerinin en az Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'ndeki ücretlere eşitlenmesini istedi. Barolar düzenleme yapılmadığı takdirde CMK görevlendirmelerini kademeli olarak durduracaklarını açıklamıştı.

Kaynak : Adalet Bakanlığı ( Detaylar için tıklayınız)
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam