@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Bu Mesaj Tuzaktır - E-Devlet Şifrenizi Girmeyin
Dolandırıcılar , oltalara yeni insanları düşürmek için çaba üstüne çaba, oyun üstüne oyun kuruyorlar. Onca uyarıya rağmen yine insanların aldatıldığı günümüzde bu kez telefonlara gelen SMS mesajında "1252 TL'lik kredi kartı aidatı" yem olarak kullanılmış.

Gelen mesaj şu şekilde
"Aliyeşilbaş
e-edevlet .adınıza Tanımlı 1252 TL kredi kartı aidatınızı almak için https: //wwwçkisa.link./e-devlet-giris linkinden e-devletinize giriş yapın B002"Sistem, ilk kısmında "AliYeşilbaş" yazan bir SMS ile başlıyor. İşte burada dikkat edilmeli ki, hiç bir devlet kurumu şahıs ismi ile mesaj göndermez. Yıllık kart aidat olarak belitilen 1252 TL iadeyi almanız için sözde e-devlete götürecvek sahte bir linki tıklamanız isteniyor. Bu linki tıklayıp, e-devlet gibi görünen ancak kart şifresini ve bilgilerini isteyen dolandırıcların da tuzağına düşmüş oluyorsunuz. Girdiğiniz o bilgilerle kredi kartınızda ne varsa boşaltılıyor.

Unutmayın ki, Siber saldırganlar kamu kurumlarının web sitelerini kopyalama konusunda gerçekten çok gelişmiş araçlar kullanıyorlar. SMS ile gönderilen bu bağlantı ise kamu kurumunun, turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden hizmet veren e-devlet'in giriş ekranına benzer bir ekran kullanarak kullanıcılardan kart numarası, son kullanma tarihi ve CVV Kodu gibi kart bilgilerini istiyor. Bu bilgileri doldurduğunuzda kart bilgilerinizi, SMS'i gönderen siber dolandırıcıya kaptırmış oluyorsunuz.

Unutmayın ki, dolandırıcılık hiç bir zaman bitmez. Şekil değiştirir, usul üslup değiştirir karşınıza çıkar. 
Siz siz olun, akıllı ve kurnaz olun, vaad eden mesajlara, ghak etmediğiniz parasal tekliflere, kart aidatına dair gelen SMS’lerdeki linklere tıklamayın, cevap vermeyin. 

Son olarak ise bankamatik veya kredi kartınızı her zaman internet alışverişine açık tutmayın. Eğer internetten alışveriş yapacaksınız, bankaların kendi mobil uygulamaları üzerinden ya da telefonla arayarak kartınızı alışverişe açtırın. İşleminiz yaptıktan sonra tekrardan kartınızı alışverişe kapatmak sizin yararınıza olacaktı.Son olarak ise bankamatik veya kredi kartınızı her zaman internet alışverişine açık tutmayın. Eğer internetten alışveriş yapacaksınız, bankaların kendi mobil uygulamaları üzerinden ya da telefonla arayarak kartınızı alışverişe açtırın. İşleminiz yaptıktan sonra tekrardan kartınızı alışverişe kapatmak sizin yararınıza olacaktır

erolkaranet - 26.09.2022

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.