@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Reklam


Bozdağ, Yargıtay ve Danıştay'ın Yargıdaki Gücü Artacak
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 6. Yılında İstinaf Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmasında, "Yargıtay ve Danıştay’ımızın içtihat mahkemesi vasfı daha da güçlenecek" dedi.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İstinaf mahkemelerinin varlığı ile iş yükü azalan yüksek mahkemelerin giderek birer ictihat mahkemesi konumuna geleceğini ve bunun ileride ülkemizde adaletin sağlanmasında çok faydaları olacağını belirtti.
Bozdağ'ın konuşmasında satır araları şöyle;
“Gelinen noktada Türkiye'de bugün 18 bölgede adli istinaf, 9 bölgede idari istinaffımız var. Adli ve idari yargıda ikinci derecede yargılama mahkemeleri olan istinaf mahkemelerinin faaliyete geçmesiyle insanımıza, hukukumuza, yargılama sistemimize büyük katkılar sağlamıştır.
Bir defa ‘İstinafın en büyük faydalarından biri nedir?’ derseniz, Yargıtay ve Danıştay'daki yığılan iş yükünü aza indirmesidir.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Danıştay'a gelen dosyalarda yüzde 62 oranında, hukuk dairelerine Yargıtay’ımızın genel dosyalarda ise yüzde 68 oranında azalma olduğunu görüyoruz.
Eğer istinaf faaliyete geçmemiş olsaydı bugün itibariyle tahmini söylüyorum, Yargıtay’ımızın önündeki dosya sayısı 5 milyon civarında olacaktı.
Yüksek Yargıtay'ımız ve Yüksek Danıştay’ımız gerçek anlamda birer içtihat mahkemesi vasfını taşımaları konusunda istinafın devreye girmesi çok büyük rol oynamıştır, oynayacaktır da. Çünkü bunca iş yükü altında vatandaşlarımızın beklediği adaletin, kararın gecikmemesi için uğraşırken Yargıtay’ımızın ve Danıştay’ımızın içtihat vasfını daha yukarıda tutması çok büyük zorluklar beraberinde taşıyor. Ancak azalan iş yükü ve Danıştay ve Yargıtay’ımızın bu vasfını daha hissettirir bir şekilde ve yargımıza, hukuk sistemimize, hakim ve savcılarımıza yol gösterici içtihatlarla hukukumuzun da önünü açacak kararlara imza atmasını kolaylaştırdı. Eminim ki bundan sonraki sürelerde de Yargıtay ve Danıştay’ımızın içtihat mahkemesi vasfı daha da güçlenecek hem ülkemizin hem dünyanın saygın yüksek mahkemeleri arasında yerini almayı sürdürecektir.
Yargıtay'ımız ve Danıştay'ımız, istinafın kesin verdiği kararlar benzer konularda uyuşmazlık taşıyorsa önüne geldiği zaman bunu değerlendirip içtihat birliğini, karar birliğini sağladığını görüyoruz. 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın konuşmasının tam metni için buraya tıklayınız
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam