@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Avukatlar, Vatandaşlık Numaralarından Rahatsız Avukatlar, TC vatandaşlık numaralarının vekaletnamelerde yer almasını istemiyor.
"Vekâletnamelerde vekilin kimlik bilgilerine ihtiyaç yok" diyerek mevcut uygulamanın Türkiye Noterler Birliğine yazılan vekâletnamelerde vekil tayin edilen kişinin T.C. Kimlik numarasının yer almasının KVKK'na da aykırı olduğunu öne süren avukatlar "vekaletnamelerde T.C kimlik numarası yerine bağlı olunan Baro sicil numarası ya da TBB sicil numarası yazılmasının " yeterli olacağını savundular. Gerekçe olarak da, "TC kimlik numarasının vekaletnamelerde açıkça görünür şekilde yazılması bu veriye ve bu veri aracılığıyla başkaca kişisel verilere kolaylıkla ulaşılması sonucunu doğurabilmektedir." denildi.

Geçmişte, bir çok Baronun ilgili kurumlara yaptığı başvuruyu bu kez İzmir Barosu gündeme getirdi. İzmir Barosundan yapılan açıklamada, "Baro Başkanlığımızca avukatlara verilen vekaletnamelerde T.C kimlik numarası yerine bağlı olunan Baro sicil numarası ya da TBB sicil numarası yazılarak işlem yapılması istemiyle Adalet Bakanlığı’na, Türkiye Noterler Birliği’ne, Türkiye Barolar Birliği’ne ve Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanlığı’na başvuruda bulunulmuştur. " denildi.

Detaylar için tıklayınız
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.