@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Reklam


Avukatı Olmayan Şirketler İçin Suç Duyurusunda BulunulacakBarolar, yasa gereği avukat bulundurmak zorunda olan işletmeler arasında ihlal edenleri savcılıklara suç duyurusunda bulunmak üzere harekete geçti. Tüm avukatlara da konu hakkında uyarıda bulunuldu.

İzmir Barosundan yapılan duyuru doğrultusunda,  Avukatlık Kanununda yer alan maddeye istinaden, anonim şirketler ile yapı kooperatiflerinin sözleşmeli bir avukat bulundurmak zorunda olması nedeniyle bunu ihlal edenler hakkında suç duyurusunda bulunulması için tüm avukatlar uyarıldı.

Konu ile ilgili İzmir Barosundan yapılan uyarı şöyle;

"SÖZLEŞMELİ AVUKAT BULUNDURMAYAN ŞİRKETLER VE KOOPRATİFLER HAKKINDA YAPILACAK ŞİKAYETE İLİŞKİN ÖNEMLİ DUYURU

TÜM MESLEKTAŞLARIMIZIN DİKKATİNE

1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 35/3 maddesi; " Türk Ticaret Kanununun 332 nci maddesinde öngörülen esas sermaye miktarının beş katı veya daha fazla esas sermayesi bulunan anonim şirketler ile üye sayısı yüz veya daha fazla olan yapı kooperatifleri sözleşmeli bir avukat bulundurmak zorundadır. ..." hükmü doğrultusunda sözleşmeli avukatı bulunmayan kapsam dahilindeki anonim şirket ve kooperatifler hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır.
Avukatı bulunmayan anonim şirket ve kooperatiflerin tespiti amacıyla; Avukatlık Kanunu Yönetmeliği’nin 73/A maddesi uyarınca Avukatlık Kanunu 35/3. maddesi çerçevesinde sözleşmeli olarak çalıştığınız kapsam dahilindeki anonim şirket ve kooperatiflerin 05 Eylül 2022 tarihine kadar; 2022 yılına ait ücret sözleşmeniz (önceki yıllarda yapılmış olup devam etmekte olan sözleşmeler dahil), ücretinizin ödendiğine ilişkin dekontlar ve kesmiş olduğunuz serbest meslek makbuzları ile birlikte sirketbildirimi@izmirbarosu.org.tr adresi üzerinden Başkanlığımıza bildirilmesi gerekmektedir.
Talep edilen evrakın bu tarihe kadar Baro Başkanlığımıza sunulmaması halinde söz konusu anonim şirket ve kooperatifler açısından 1136 sayılı Avukatlık Kanunu madde 35/3 hükmü gereğince idari para cezası uygulanması istemiyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Bilginize sunulur.
Saygılarımızla."

Kaynak : İzmir Barosu
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam