@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Avrupa Birliği Apple'ı Köşeye Sıkıştırmaya Hazırlanıyor
Telefon üreticileri arasında en büyükler arasında yer alan Apple firmasının piyasada adeta kendi kurallarına göre pazar belirlemesine Avrupa Birliğinden fren etkisi yapacak kurallar getirilmek üzere hazırlıklara başlandı. Birlik, Apple ve Samsung gibi firmaların akıllı telefon ve tabletlerinin pil ömürlerini uzatmalarına ve yedek parçaya kolay erişim sağlamalarına yönelik yasa hazırlıyor. Taslakta yazılım ve enerji üzerine durulurken, Apple'ın akıllı telefonların 2024 yılına kadar standart bir şarj cihazı üretilmesi için de süre verdi.
Financial Times'ın haberine göre , Avrupa Komisyonu, telefon ve tablet pil ömrünü ve yedek parça bulunabilirliğini iyileştirmeye çalışıyor. AB Komisyonu, akıllı telefon ve tablet gibi çeşitli elektronik ürünlerin sürdürülebilir, enerji tasarruflu ve dayanıklı olacak biçimde çevreci tasarlanmasına yönelik yasa tasarısını yayımladı.
Bu hafta yayınlanan taslak tekliflerde , Avrupalı ​​düzenleyiciler, telefon üreticilerini, bir cihazın ilk kez satışa çıkmasından sonraki beş yıl boyunca profesyonel tamircilere en az 15 farklı parça tedarik etmeye zorlamayı planlıyor. Tüketiciler ayrıca yedek pillere, ekranlara, şarj cihazlarına, arka kapaklara ve hatta SIM / hafıza kartı tepsilerine beş yıl boyunca garantili erişime sahip olacaklar.
Taslak teklifler, akıllı telefonların ve tabletlerin onarılabilirliğini artırmak ve Avrupa genelinde karbon ayak izlerini azaltmak için tasarlandı. Financial Times , akıllı telefon yaşam döngülerini beş yıl uzatmanın kabaca 5 milyon arabayı yoldan kaldırmaya eşdeğer olacağını bildiriyor . AB, üreticileri daha dayanıklı ve onarımı daha kolay ürünler yapmaya zorlamanın e-atıkları azaltacağını ve geri dönüşüm oranlarını ve üretici cihazlarında ihtiyaç duyulan malzemelerin yeniden kullanımını iyileştireceğini savunuyor.
Öneriler bu yılın sonlarında Avrupa'da kabul edilirse, akıllı telefon ve tabletlerde de yeni bir enerji etiketi tanıtılacak ve Avrupa'daki TV ve beyaz eşya etiketlerine çok benzer şekilde hareket edecek. Enerji etiketi, bir telefonun veya tabletin olası pil ömrünü gösterecek ve ayrıca bir cihazın suya ve toza karşı koruması hakkında bilgi içerecek ve hatta bir telefonun kazara düşmelere karşı direncini derecelendirecektir.
AB'nin planları uyarınca, üreticiler tüketicilere beş yıl boyunca pil tedarik edemezlerse, bunun yerine bir dizi pil dayanıklılık testinden geçmek zorunda kalacaklar. Bunlar, cihazların 1.000 tam şarj döngüsünden sonra nominal kapasitenin yüzde 80'ine ulaşmasını sağlayacaktır. Üreticiler ayrıca yazılım güncellemelerinin pil ömrü üzerinde hiçbir zaman olumsuz bir etkisi olmamasını sağlamak zorunda kalacaklar.
Düzenlemeler, “kullanıcının kısmen veya tamamen açıp kapatabileceği” esnek bir ana ekrana sahip telefonlar veya tabletler veya yüksek güvenlikli ortamlar için tasarlanmış akıllı telefonlar için geçerli olmayacaktır. Her iki durumda da, bu yeni kurallar, özellikle bütçe veya düşük maliyetli cihazlar için akıllı telefonlar için pil ömrünü ve onarılabilirliği artırmak zorundadır.
Taslak düzenlemeler, Avrupa Birliği milletvekillerinin bu yılın başlarında cep telefonları ve diğer cihazlar için evrensel bir şarj cihazını zorunlu kılma önerisini takip ediyor. Avrupa Parlamentosu, kullanılmayan ve atılan şarj cihazlarının her yıl Avrupa'da yaklaşık 11.000 metrik ton e-atık eklediğini iddia etti.
Taslak teklifler onarılabilirliği ele almaya ve güvenilirliği artırmaya çalışsa da, Çevresel Standartlar Koalisyonu (ECOS) yeterince ileri gitmediklerini savunuyor . ECOS, "Genel olarak cesaret verici olsa da, teklifler hala önemli ölçüde geliştirilmelidir" diyor. "Belirli yedek parçaların bulunabilirliği ve değiştirilebilirliği, kendin yap tamircileri için gereksiz sınırlar getiriyor."
Çevre dostu standartları savunan uluslararası bir STK olan ECOS, üreticilerin ikisi arasında seçim yapmak yerine standart olarak dayanıklı pil ve yedek parça sağlamasını istiyor. "ECOS, tüketicilerin şu anda önerildiği gibi birini veya diğerini değil, her ikisini de minimum olarak hak ettiğine inanıyor."

@erolkaranet - 02.09.2022
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.