@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Reklam


Adalet Bakanından Hakim ve Savcılara.. Türkçe Kullanın. Türkçe KonuşunTürkiye Adalet Akademisi’nin Eğitim Dönemi Açılış Töreni’ne katılan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Türkçe'mize değer verin. Lütfen Türkçe'mizi kurallarıyla dosdoğru kullanın, emek verin, kararlarınızdan Türkçe'nin güzelliğini, Türkçe'nin ihtişamını her okuyan bulsun, her okuyan görsün, 'Ne güzel yazmış' desin. 'Hem kararı doğru, hem Türkçesi muhteşem' desin. Bundan da biz övünç duyalım."dedi.
Türkçe'nin çok muhteşem bir dil olduğunu belirten Bozdağ, "Güzellikleri yine hakeza tartışmasız. Yargı alanında yazılan kitapların Türkçesi de şimdi bozuldu ama bizim zamanımızdaki Türkçesi emin olun ya şairlerin Türkçesi kadar yarışır muhteşem Türkçeler var. Merhum Faruk Eren hocamızın, Sulhi Dönmezer hocamızın kitaplarını okuduğumda ben oradaki Türkçe'yle şairlerin Türkçesine baktığımda o öyle muhteşem bir Türkçe ifade tarzları var ki sizi hayran bırakıyor. Onun için bütün hakim ve savcı adaylarımıza diyorum ki, lütfen kararlarınızda, gerekçelerinizde Türkçe'nin lezzetini okuyan Türkçe'nin ihtişamını, Türkçe'nin güzelliğini hem fark etsin, hem de bunun zevkini alsın. Doğru bir dil kullanmak, meramı doğru anlatmak bakımından sizin elinizdeki en büyük güçtür. Uzun uzun cümleler kurmak sizi çok bilenlerin bile anlamasını zorlaştırır. Ben bazen okuyorum işte kamuoyunda tartışılan bir şey olunca virgül, virgül, virgül… Gidiyor. 2-3 sayfa, 4 sayfa. Neyi anlatıyor? İkinci paragrafta kopuyorsunuz. Böyle uzun uzun noktaları çok koyun, virgülleri azaltın. Millet kısa cümlelerle ve meramı net anlatın. Okuyan net anlasın. 'Onu mu diyor, bunu mu diyor, şunu mu diyor?' diye sizin bir ifadeniz üzerinde analizler çoğalıyorsa ve insanlar 'her biri de doğru olur' diyorsa siz Türkçe'yi doğru kullanmıyorsunuz demektir. Sizin dediğiniz net anlaşılmalı. Net anlamanın yolu da Türkçemizin kavramlarını doğru biçimde ve Türk Dil Kurallarına da uygun bir biçimde kullanmaktan geçiyor." dedi.

Bakan Bozdağ, şu anda hukuk dili konusunda maalesef Türkiye'de ciddi bir sorunla karşı karşıya olduklarını gördüklerini anlatarak, şunları dile getirdi:

"Hem bu yasama organı nezdinde de var, fakültelerimiz nezdinde de var, yargı nezdinde de var. Onun için de hukuk Türkçesine bizim çok çok daha ciddiyetle sarılmamız, ehemmiyetle bu meselede vazife almamız ve bu işe değer vermemiz gerekiyor. Türkçe'nin güzelliklerini, hukuk Türkçesi içerisinde çok daha muhteşem ifade edecekler ancak sizin gibi genç hakim ve savcı adaylarımızdır. Siz mesleğe başladığınızda Türkçe'nin kurallarının, uyguladığınız hukukun kuralları kadar kıymetli olduğunu asla unutmayın. Eğer Türkçe'mizin kurallarına riayet ederek kararlarımızı ve gerekçelerimizi yazarsak emin olun kamuoyunda tartışılan ve anlaşılmayan karar vermiş hakim ya da savcılardan biri olma gibi bir duruma asla düşmeyiz. Onun için de ben bütün hakim ve savcı adaylarımıza, lütfen Türkçe'mize değer verin. Lütfen Türkçe'mizi kurallarıyla dosdoğru kullanın, emek verin, kararlarınızdan Türkçe'nin güzelliğini, Türkçe'nin ihtişamını her okuyan bulsun, her okuyan görsün, 'Ne güzel yazmış' desin. 'Hem kararı doğru, hem Türkçesi muhteşem' desin. Bundan da biz övünç duyalım. Ben eminim ki genç hakim ve savcı adaylarımızın hukuk Türkçesini daha doğru bir ifadeyle kendi ana dilimiz olan Türkçe'mizi kararlarında güzel bir şekilde kullanırlar. Ben sizden böylesi bir güzelliği bekliyorum. Onun için de bu sosyal medyadaki Türkçe katillerine lütfen bakmayın. Uydurukçulara bakmayın. Türkçe'nin düşmanlarına bakmayın. Eline keser almış, bıçak almış herkes Türkçe'yi buduyor oradan buradan… Bu budayıcılara aldırmayın. Bizim öğrendiğimiz dil belli. Ana sütü gibi helal olan dilimiz belli, kuralları belli. Siz öyle ideolojik saplantılarla kavramlara anlam yükleyen olmayın. Atalarımızın, dedelerimizin, babalarımızın, annelerimizin yüklediği anlamları o kavramlara yükleyip öyle kullanın. Aksi takdirde sizin kullandığınız dilden, sizin ideolojik tutumunuza dair pek çok hüküm de çıkabilir. Çünkü  maalesef dilimizi oynadılar, bozdular, ideolojiye göre kullanılan kavramlar ortaya çıktı. O kavramdan 'Bak bu, şu' diye tasnifler yapan insanları da görüyoruz. Buna izin vermeyin. Buna fırsat vermeyin. Dilimizin ortak kavramlarını kullanın. İdeolojilerin parçaladığı Türkçe'nin yargı diline hakim olmasına izin vermeyin. Hiç kimsenin bozamadığı, bozamayacağı Türkçe'yi kullanın. Zaman da bozamaz başkaları da bozamaz. Siz o bozulmayan ve bozulamayacak olan Türkçe'yi kullanırsanız, hem Türkçe'miz güçlenir, hem de adalete olan güven, yargıdan duyulan güven artar ve daha güçlü hale gelir."

Kaynak : Adalet Bakanlığı

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam