@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Reklam


Adalet Bakanından, Avukatların Grevine Tepki
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Türkiye'de baroları siyasi mücadelenin parçası haline getirmeye kimsenin hakkı yoktur. Barolar Birliği eğer siyasi parti gibi davranır, siyasi partilerin parçası müştemilatı veya ne bileyim bir kısmı gibi hareket etmeye kalkarlarsa o zaman bizden baro muamelesi beklemesinler." ifadelerini kullandı.
Bakan Bozdağ, Adana’nın Kozan ilçesinde Adalet Sarayı Temel Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada, 
Baroların siyesi parti gibi davranıp siyasetle uğraşmayı bırakıp avukatların dertleriyle dertlenmesi gerektiğini, CMK ücretleri artmadığı için eylem yapma fikrinin doğru olmadığını belirterek şunları söyledi.
Bozdağ'ın konuşması şöyle; 
"Geçen de barolar hep bir araya gelmişler, imza atmışlar, boykot yapacaklarmış, falan filan yapacaklarmış. Ben bilmiyorum, avukatların işi, kanunlara uymak, hakimlerin, savcıların, kanunlara uygun karar vermeleri için onlara yardımcı olmak, vatandaşların hak aramalarında ve kendilerini müdafaa etmelerinde onlara hukuki yardımda bulunmak değil mi? Kanunsuz bir talepte bulunabilirler mi? ‘Kanuna aykırı davranın’ diyebilirler mi? Bir avukat diyemez. Ama bakın 81 baro ‘Adalet Bakanı kanuna, mevzuata uygun davrandı’ diye bildiri yayınlıyorlar, ‘Efendim CMK görevlendirmesi yapmayacaklarmış, yavaşlatacaklarmış. Efendim adım atmazlarsa 3 gün bilmem CMK'ya görevlendirme yapmayacaklarmış’ gibi açıklamalar yapıyorlar. Buradan net söylüyorum, Ben Türk Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Adalet Bakanıyım. Kanunlara uymak benim birinci ve asli görevimdir. Mevzuata uygun davranmak benim birinci asli görevimdir. Değil 81 baro, herkes imza atsa benden kanuna aykırı bir davranış konusunda adım atmamı kimse bekleyemez. Böyle bir şey olur mu?
Ayrıca şunu da ifade etmek isterim, Türkiye'de baroları siyasi mücadelenin parçası haline getirmeye kimsenin hakkı yoktur. Barolar Birliği eğer siyasi parti gibi davranır, siyasi partilerin parçası müştemilatı veya ne bileyim bir kısmı gibi hareket etmeye kalkarlarsa o zaman bizden baro muamelesi beklemesinler. Biz de onlara siyasi parti gibi bakarız. Kusura bakmasınlar. Herkes işini yapacak, herkes vazifesini yapacak. Bakın ben sizin sayenizde vekilim, parlamentoda görevlerim oldu, bakanlık yaptım. Pek çok baro başkanları geçti. Emin olun yaptıkları siyaseti genel başkanlar dahi yapmıyorlar. Ya bu avukatların derdi yok mu? Sorunları yok mu? Ihtiyaçları yok mu? Aileleri yok mu? Orada çalışanların dertleri yok mu? Ben Adalet Lomisyonunda da, Bakanlıkta da, Grupta da görevlerim oldu. Siyasi konuşmalar yapmak için, metin yazmak için kafa kafaya verip oturacağınıza bu meseleleri çözmek için uğrasalardı bugün avukatlarımızın durumu bundan bin kat daha iyi olurdu. Toplam 20 yılı aşkın süredir AK Parti iktidarda bize 2 baro başkanımız döneminde olumlu bir çalışma imkanı doğdu. Toplam 20 tane ziyaretleri yok. Sonra da dönüyorlar ‘Hükümet yapmıyor hükümet yapmıyor.’ Ya niye yapmayalım biz? Şimdi Adli Yıl Açılış konuşmasında avukatların hukukuna ilişkin yapacaklarını kim söyledi? Barolar Birliği Başkanı mı söyledi? Türkiye'nin Cumhurbaşkanı mı söyledi? Niye orada söylemiyorsunuz “Bizim şeylerimiz şu.’ Söylemiyorlar. Siyasiyi eleştiri. Avukatların derdi yok mu kardeşim? Şimdi de ‘Kanuna aykırı bir iş yapmadık’ diye protesto yapacaklarmış. İstediğiniz kadar eylem yapın, istediğiniz kadar protesto yapın, biz mevzuata uygun yapacağız ve yaptığımız düzenlemede de baroları değil avukatlarımızı ve mağdur vatandaşlarımızı düşünerek bu düzenlemeleri yapacağız. Baroların siyasi hesaplarına avukat meslektaşlarınızın ve hukuki yardıma ihtiyacı olan darda ve zorda olan vatandaşlarımızın kurban edilmesine asla izin vermeyiz. Eğer bu konularda vatandaşları ve avukatları bahane ederek siyasi hesaplaşma ruhuyla hareket edildiği takdirde şunu çok net söylüyorum, burada yeni bir düzenleme yaparak bu konuda Türkiye'de vatandaşlarımızın memnun olacağı avukatlarınızın da ‘Allah razı olsun’ diyeceği yeni bir uygulamayı hayata geçirmekte tereddüt etmeyiz. Kusura bakmasınlar. Bu memlekette, bu memlekette, eylemle, hukuk yürümez. Benim bildiğim eylem işi kimin işidir? Hukuk yolunda, meşru yolda, hak arama yolları kapandı mı? Adalet Bakanlığı'ndan randevu istediniz, vermedi mi? Derdinizi anlattınız, dinlemedi mi? Meramınızı söylediniz, gereği yerine gelmedi mi? Kanun imkan veriyor da dediği yapılmadı mı? Var mı öyle bir şey? Yok. Daha oturmadan, konuşmadan, ‘eylem eylem’ diye. Buyurun yapın eylemlerinizi. Biz yolumuza milletimizin ve avukat meslektaşlarımızın hak ve hukukunu koruyarak devam edeceğiz.
Siyasete, ideolojik kavgaya, baroları alet etmenin bedelini en fazla Türkiye'de benim avukat meslektaşlarım ödedi. Sadece tabelalarda parti adı yazmıyor. Böyle şey olur mu? Meslek örgütüysek mesleğinin temsil ettiğimiz insanların hak ve hukukunu bilecek ve onları temsil edeceğiz, onları müdafaa edeceğiz."

Kaynak : Adalet Bakanlığı ( Daha fazlası için tıklayınız )
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam