@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Üniversitelerin Mescid İnadı Yıllardır Çözülemedi
Ülkemizde bulunan bazı üniversitelerin kampüslerinde mescit var. Ancak üniversitelerin büyük çoğunluğunda ibadet edebilecek herhangi bir mekân bulunmuyor. Üniversitede mescit açılmasına karşı çıkanlar genellikle okulun yakınında cami bulunmasını gerekçe gösteriyor. Ancak bu cami veya mescitlerin birçoğuna ulaşmak en az 20 dakikayı buluyor. Bütün bunlar ders aralarında ibadetlerini yapmak isteyen öğrencileri ders ve namaz arasında seçim yapmaya zorluyor. Yakınlarında cami bulunmayan kampüslerdeki bazı öğrenciler ise derslerini kaçırmamak için kendi imkânlarını kullanarak oluşturdukları odalarda ve bazı durumlarda nöbetleşerek sınıflarda namaz kılıyor. Binalarda boş odalar olmasına rağmen ibadet için yer ayrılmamasından şikâyet eden öğrenciler, yaşadıkları ülkenin yüzde 99`u Müslüman olan bir ülke olduğunu hatırlatıyor.
Üniversite içerisindeki fakülte binalarında mescit talepleri reddedilen öğrenciler üniversitenin toplanan imzalara rağmen yönetimin duyarsızlıklarından şikayetçi olarak seslerini duyurmak için sosyal medyayı kullanmaya devam ediyor.
"Devamsızlık problemi yüzünden camiye gidip gelmek büyük sıkıntı oluşturuyor. Bir dakika bile geç kalınca derslere almayan hocalar var. Binaların uygun bir yerinde ufacık da olsa bir yer istiyoruz. Bunu isteme hakkımız olduğunu düşünüyoruz. Yer versinler, halısını biz koyalım, temizliğini de biz yapalım. " diyen öğrenciler yakında cami var oraya giden üniversite yönetimine şu soruyu soruyor.
"Dışarıda bir sürü büfe, kafeterya, lokanta var. Neden kampüs içerisinde kantin açıyorsunuz"

@erolkaranet - 18.08.2022

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.