@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Hacerül Esved Nasıl Öpülür
Tarih 16 Ocak 2004 . Hacdayım. Kabe-i şerifi ziyaret edişimizin ikinci günü .... Kâbe’yi izliyordum. İçten gelen bir duyguyla oturduğum yerden kalktım. Oraya doğru nasıl yürüdüğümü inanın size anlatamam. Muazzam yapı Kâbe’ye yaklaştım. Ona dokunup, öptükten sonra Hâcer–ül Esved'e doğru yaklaşmaya çalıştım.Yoğun bir kalabalık vardı. Ağır ağır yaklaştım. Ve bir anda ona ellerimi sürdüğümü hatırlıyorum.
Evet, rüya değildi ve Hâcer–ül Esved avuçlarımda idi.
Bu ziyaretler bu öpüşler birçok kereler bana nasip oldu. Nasip eden Allah azze ve celleye hamd olsun. 
Rabbimin nasip ettiği bu olay, yani Hacerül Esvede el yüzmek ne yazık ki her zaman mümkün değildi. Cesaret edenler yarı yoldan geri dönmek zorunda kalıyordu. Ve sadece uzaktan istilam etmekle yetiniliyordu.
Peki, Hacer-ül Esved'e elsürmek için ne yapmalı.
Peki Hacerülesved‘e dokunup nasıl öpeceğiz?
Dokunmak veya öpmek isterseniz de izdihamı yarıp, kimseye zarar vermeden bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor.


Peki bu işin tekniği nedir?
1 - Vakit 
Öncelikle bu iş için en uygun zaman, öğle namazı sonrası. Güneş tam tepedeyken.. Kabe diğer zamanlara göre daha rahat oluyor ve Hacerülesved‘ee daha rahat yaklaşabiliyorsunuz.
2 - Başlangıç Noktası
Yemânî veya Rukn-ül yemânî köşesinden başlamanız ve burada Kabe örtüsünü tutan o yüzüklere  tutunmak gerekiyor. Bu yüzüklere teker teker tutarak ve asla bırakmadan ilerlemektir.


3 - Buradan Şâdervân denilen Kâbe duvarlarının diplerini yağmur ve sel sularından korumak amacıyla yapılan mermerden korumaya çıkarak yavaş adımlarla Hacerülesved‘e ilerlemeniz lazım. İlerledikçe sabırlı olmaya, dayanmaya, kalabalığa karışmamaya dikkat ediniz. Dudaklarınızdan dualarınızı eksik etmeyin. Allahtan size yardımcı olması için bol bol dua edin. Salavat getirin. Cenâb-ı Hakk'tan taşa kolaylıkla ulaşmanız için size sabır ve cesaret vermesini isteyin.
4 - Tam Hacerülesved‘e geldiğiniz esnada kendinizi boşluğa bırakmanız lazım ki başınız Hacerülesved‘in muhafazasına yetişebilsin. Yoğunlaşan kalabalığa takılmayın. Aldırmayın. Kabe örtüsünden ya da halkalardan kopmayın.
5 - Hedef.. Sonrasında zaten insanların itip kakmasıyla bir anda kendinizi Hacerülesved’de bulabiliyorsunuz
6 - Öpün ve kalabalığın arasından yavaşça çıkmaya çalışın. Burada dikkat edin ki, bir an dengenizi kaybederseniz ayaklar altında yaralanabilirsiniz.


Derleme @erolkaranet
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.