@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Telefonunuzu Kullanabilir miyim? Diyenlere Dikkat
Yolda giderken hiç tanımadığınız biri sizden konuşmak için telefonunuzu isteyebilir. Bu durumda ne yapmalısınız. telefonunuzu bir yabancıya güven duyarak vermeniz doğru bir davranış mıdır.? Yolda "Telefonunuzu kullanabilir miyim?" diye soran insana cevabınız ne olur?
Yazımızda..
Geçtiğimiz aylarda 12 Avukat evet yanlış okumadınız 12 avukat kendilerinden telefon isteyen şahsa telefonlarını vererek çalınmasına sebep oldular. Hem de bu telefon verme olayı öyle yolda, adliyede, orada burada değil çok lüks bir otel lobisinde meydana geldi. İstanbul'da kendisini şirket sahibi olarak tanıtarak sözde iş verme bahanesiyle lüks restoranlarda buluştuğu 12 avukatın telefonlarını "şarjım bitti şoförümü aramam lazım" diyerek kandırarak alıp kaçan şüpheli potansiyel bir hırsız ve dolandırıcı çıktı.
Düşünün kendisini iş sahibi, şoförü olan, çok zengin bir olarak tanıtan, iş vereceğini söyleyerek bir hukuk adamını lüks lokantaya davet eden hatta birlikte yemek yiyen kişinin bir dolandırıcı ve hırsız olacağı kimin aklına gelirdi. Ve telefonu alıp kaçacağını kim düşünebilirdi ki..
Durum böyle olunca yolda yürürken yanınıza yaklaşan kadın ya da erkek bir kişinin mağdur görünerek sizden o an telefon istemesi sonucunda ne gibi bir sonuçla karşılaşacağınızı düşünmek zorundasınız. Belki o an iyilik yapmak, yardıma muhtaç bir kişinin derdine, sıkıntısına çözüm bulmuş olmak sizi mutlu edebilir ya sonrası da kabus dolu günleri yaşamayacağınızı kim garanti edebilir.
Öncelikle ifade edelim ki, herkes değildir. gerçekten mağdur olan biri vardır ancak hırsızlıkların çeşitliliği o denli arttı ki kimin iyi kimin kötü olduğu belli olmuyor. Kimin kimi ne şekilde kandıracağı belli olmuyor.
Hiç tanımadığınız kişilerce, sizden istenebilecek küçük bir yardım talebini düşünmeden kabul etmeyin. Başınıza büyük belalar açılabilir. Mesela, yıllarca sürecek mahkemelere çağrılır durur veya daha kötüsü aleyhinde tanıklık yaptığı kişilerce taciz ve tehdit edilir.
"Nasıl olur?“ derseniz açıklayalım:
Hiç tanımadığı masum birinin yanına giderek “Telefonumun şarjı bitti, evde, arabada unuttum” gibi bir bahane uydurarak, “telefonunuzu kullanabilir miyim?” diyor ve bir iki adım uzaklaşarak ya resmi makamları veya daha önceden planladığı kişileri arayarak “sizi soyan şu kişidir, eşin seni şu kişi ile aldatıyor, şu kişi rüşvet alıyor, filan suçu işleyen benim gibi" yüzlerce konuda gerçek-yalan konuyu duymasını istediği kişiye aktarıyor ve akabinde aradığı numarayı telefondan silerek, telefon sahibine teşekkür edip hızla oradan uzaklaşıyor..
Telefonunuzdan tehdit, şantaj yaptığınız 
Polise yalan ihbarda bulunduğunuz
Telefonla arayarak kişiye küfür ettiğiniz
Telefonla dolandırmak istediğinizi vs vs denilerek yarın hakim önüne çıkmayacağınız ne malum..
Veyahut telefonunuzu alıyor ve küçük bir dalgınlığınızdan yararlanıp ardına bakmadan son hızla kaçıyor. 
Telefonunuz çalınıyor
Koş koşabilirsen, yakala yakalayabilirsen..
Unutmayın, İyilik yapmak isterken hayatınız kararabilir.. 
"Ne yani vermeyelim mi" dediğinizi duyar gibiyim. 
Kesinlikle kimseye telefon vermeyin. 
Ancak şunu yapabilirsiniz.
"Bir şartla telefonumu kullandırabilirim" diyerek kimi arayacağını, niçin arayacağını öğrenin. Arayacağı numarayı kendinizin çevirip şahsı tanıyıp tanımadığını soracağınızı o yüzden kimliğinden adınızı soyadını öğrenmek istediğinizi belirtin. Numarayı arayıp şahsın kendisiyle konuşmak istediğini, kabul edip etmediğini öğrenin ve hoparlör açık olarak, telefonunuzu şahsa vermeden konuşmasını sağlayın. Eğer, karşı taraf şahsı tanımadığını, telefonla konuşmak istemediğini söylerse görüşmeyi bitirin. Ayrıca telefonunuza o numarayı kaydederek uzun bir süre kayıtlı tutun.
Eğer telefonunuzu isteyen kişi şartlarınızı kabul etmiyorsa yolunuza devam edin.

@erolkaranet - 30.08.2022
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.