@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Moda İskelesi Kütüphanesiyle Yeniden İstanbullularlaİstanbul'un önemli kültürel mirasları arasında yer alan tarihi Moda İskelesi yeniden İstanbullularla buluştu.
İBB, İstanbul’un en eski ve simgesel yapıtlarından Moda İskelesi’ndeki restorasyon ve yeniden işlevlendirme çalışmalarını tamamladı. İstanbul; kütüphanesi, kafesi ve yanaşan vapurlarıyla tarihi öneme sahip eserle tekrar buluştu.
İstanbul'un en eski iskelelerinden biri olan Moda İskelesi, asıl işlevine uygun olarak kullanıma açıldı. Cumhuriyet öncesi ve sonrası Türkiye'ye çok önemli eserler kazandıran mimar Vedat Tek tarafından 1916-17 yıllarında yapılan ve uluslararası devlet liderlerinin ziyaretlerine tanıklık eden Moda İskelesi, yeniden işlevlendirme projesi ile iskele işlevini tekrar kazanırken, eş zamanlı olarak kafe ve kütüphane kısımlarıyla halka açık bir alan haline geldi. 
İtinalı bir restorasyon süreci yürütülen iskelenin alt kat vapur bekleme alanlarının yanında çalışma alanı, kafe ve performans alanı olarak tasarlanırken, üst katı da kütüphane olarak hizmete sunuldu. İlk etapta, 20 Ağustos'tan itibaren deniz taksi yanaşma noktası olarak uygulamaya eklenecek ve aktif olacak. İleriki zamanlarda Şehir Hatları seferleri eklenecek olan dikdörtgen planlı İskelenin, zemin katı yolcu salonu, personel odaları ve WC olarak ünitelere bölünmüş olup üst katı teras çatı ile örtülü. İskelenin ilk katında Şehir Hatları'na bağlı Vapur Kafe faaliyet gösterecek.

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.