@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Karpuz Kabuğunu Çöpe Atmak
Karpuz kabuğu... Kabuklarını çöpe attığımız meyvelerin biri de karpuz.
Önce rüyada karpuz kabuğunu çöpe atmak neye işaret eder, bakalım
Rüyada karpuz kabuğu çöpe atmanın anlamı, gören kişinin kendisine olan güveninin artacağına ve hayallerine bir bir kavuşacağına, yeteneklerini konuşturarak helal kazanç sağlamaya ve huzurlu bir hayat sürdürmeye, yüzünü güldürecek olaylar yaşayacağına ve isteklerine kavuşacağına tekabül eder.
Rüyada görmenin bile insana faydalı olacağını gösteren olayın gerçek hayatta faydalara sebep olacağını söylememek anlamsız kalır, herhalde..
O halde karpuzun kabuklarını çöpe atmadan önce düşünmeniz gerekir.. Atamalı mı atmamalı mı? 
Karpuzun en lezzetli zamanı, sulu sulu dilimleri yedikten sonra kabuklarını ne yapıyorsunuz? Kabukların yeri çöp kutusu olmasın, karpuz kabuklarından turşu yapabilir ya da cildinizde akne sorunu varsa aknelerin üzerine uygulayabilirsiniz.
İşte karpuz kabuğunun faydaları
Karpuz kabuğu, meyvenin tamamında bulunan besin maddelerinin büyük bir çoğunluğunu içerir. Aynı zamanda daha yüksek antioksidanlar, mineraller, vitaminler ve aktif maddeler de bulunur. Bu sert kabuğun kalorisi düşüktür ve C vitamini, A vitamini, vitamin B6, potasyum ve çinkoyu da bünyesinde barındırır. Karpuz kabuğunun en önemli sağlık yararları arasında, cildin görünümünü iyileştirme, bağışıklık sistemini güçlendirme, kan basıncını düşürme, kilo kaybına yardımcı olma ve güvenli bir gebelik sağlaması sayılabilir.
 • Karpuz kabuğunu direkt olarak tüketmek kalp sağlığına iyi gelir. 
 • Genel olarak kan dolaşımını hızlandırır. 
 • İçinde bulunan sitrülin, kan akışını iyileştirmede ve kalp yetmezliği, koroner arter hastalığı hastalıklarında faydalıdır.
 • Karpuz kabukları, sağlıklı böbrekler için faydalı olan potasyum içerir. 
 • Karpuz kabukları idrar söktürücü ve nemlendirici özelliklere sahiptir 
 • İdrar yolu enfeksiyonu durumunda, düzenli olarak bir bardak karpuz ve karpuz kabuğu suyu içmek gerekir.
 • Karpuz kabukları magnezyum içerir. 
 • Karpuz ayrıca uyku bozuklukları ve uykusuzluk sorununun üstesinden gelmeye yardımcı olan metabolizmayı düzenler.
 • Karpuzdan elde edilen karpuz kabukları, yüksek BP'nizi düşürmenize yardımcı olabilir. 
 • Karpuz ve kabuğu kan basıncını normale sokar. 
 • Karpuz ve kabuğu kilo vermeniz için de harika bir meyvedir.
 • Kafa derisindeki kan dolaşımına yardımcı olur. 
 • Bazı çalışmalar, karpuz kabuğunda bulunan doğal şekerlerin, yüksek potasyum içeriği sayesinde, sabah bulantısı semptomlarının yanı sıra hamileliğe bağlı şişkinliğin en aza indirgenmesine yardımcı olabileceğini bulmuştur.
 • Karpuz kabuğunu demleyerek saça yapılan masaj, arginin seviyesini arttır. Saç büyümesini teşvik eden çok sayıda sitrülin içerir.
 • Karpuz kabuğu, vücudunuzun heme olmayan demiri kullanmasına yardımcı olan C Vitamini ile doludur. 
 • Saç köklerinize oksijen taşınmasına yardımcı olmak için kırmızı kan hücrelerinizde yeterli miktarda demir olmasını sağlar.
 • Karpuz kabuğu, kan damarı daralmasına olan etkileri sayesinde cinsel performansın iyileştirilmesiyle ilişkilendirilir. Böylece daha iyi kan akışı sağlayarak cinsel performansı artırabilir.
 • Karpuz kabuğu, vücut dokularını küçültmeye yardımcı olan doğal bir madde içerir. 
 • Karpuz kabuğu, likopen gibi antioksidanlarla ve ayrıca yaşlanma belirtilerini yavaşlatabilen bu serbest radikalleri azaltmaya yardımcı olan C ve A vitaminleriyle doludur. A Vitamini tüketimi, cildinizin genç ve esnek kalmasına yardımcı olan kolajen ve elastin hücrelerinin büyümesini teşvik edebilir. Cilt gözenek boyutunu ve yağ bezlerinizin salgıladığı yağ miktarını azaltır.
 • Karpuz kabuğu, kırışıklıkların ve lekelerin görünümünü en aza indirgeyen serbest radikaller ile stres etkilerini azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar ile doludur.
 • Karpuz özü, nemlendirici özelliklerinden dolayı genellikle duş jelleri, rujlar ve dudak parlatıcıları gibi güzellik ürünlerinde bulunur. A, B6 ve C Vitamini gibi vitaminlerle dolu olan karpuz, aynı zamanda likopen ve amino asitlerle doludur, hepsi birleşerek sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar. Bağışıklık sistemine yardımcı olur ve antioksidanlardan yararlanır.
 • Karpuz kabuğunda bulunan C vitaminini sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir. Çünkü C vitamini, beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik etmeye yardımcı olur, vücuttaki enfeksiyonlara ve yabancı patojenlere karşı savunma sağlar.
Karpuz Kabuğu Nasıl Tüketilir?

Karpuz kabuğu salatalığa oldukça benzerdir. Bu nedenle turşusunu yapmak tüketmenin en ideal yollarından biri olacaktır. Diğer yandan karpuz suyu hazırladığınızda yalnızca karpuzun kırmızı etli kısmını değil, kabuklarını da kullanabilirsiniz. Tıpkı karpuz eti gibi, kabuğu da su ve besinlerle yüklüdür. Böylece sunacağı faydalardan yararlanabilirsiniz.
Karpuz kabuğu kesildiğinde tıpkı bir sebze gibidir. Özellikle kilo vermek isteyen kişiler için oldukça idealdir. Diyetinizde yer alan brokoli ve havuçların yanında kızartarak tüketebilirsiniz. Ayrıca karpuz kabuğu reçeli yapabilir, salsa olarak kullanabilir ya da körü hazırlayabilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte direkt olarak tüketim yapabilirsiniz. Direkt tüketim her zaman en sağlıklı tüketim şeklidir.

Karpuz Kabuğu Nasıl Kullanılır?

Karpuz kabuğunun sert ve lifli yapısı, atıştırmalık olarak çekici olmasını engeller. Ancak, karpuz kabuğundan turşu ve reçel yapabilirsiniz. Ya da rendeleyerek salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Ve hatta internette rahatlıkla tariflerini bulabileceğiniz Karpuz kabuğu reçeli, karpuz kabuğu salatası, Karpuz suyu, Karpuz kabuğundan turşu, Zeytinyağlı karpuz kabuğu  vs...

Şifanız olsun..

Derleme @erolkaranet
 

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.