@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Karakoldu Kütüphane Oldu
Günümüz karakolları değil de bundan 30 - 40 yıl önceye kadar karakolların önünden geçerken tedirginlik, endişe, korku duymayan insan yok gibiydi. Karakolların önünden kim geçerse geçsin ister istemez kendine çeki düzen vermeye çalışarak usulca geçer gider ve ilerleyince de nefes aldığını hissederdi.
 

Her karakol kendi başına mahkeme gibiydi. Son yıllarda o endişe yerini güvene ve yardım istenecek yere dönüştü. Bugün karakollar da emniyet müdürlükleri de insanların rahatça girip derdini anlatabildiği hatta bir çay içme isteğiyle girdiği yerler haline geldi.
İyi mi oldu kötü mü oldu tartışılsa da İstanbul'da Osmanlı padişahı II. Mahmud döneminde yapılan tarihi Eyüpsultan Karakolu da suç işleyenlerin, suça yönelenlerin, suçlulardan bıkarak şikayet etmek için gelenlerin yer olmaktan kurtuldu. Son değişimle birlikte kapılarını bu kez bilhassa İstiklal Savaşı dönemini öğrenmek amacıyla araştıranlara hitap edecek o dönemi konu alan 8000 kitap kapasitesi ile o dönemi merak edenlere kapılarını açan bir ilim yuvasına döndü. 


Evliya Çelebi'nin Seyahatname’sinde  İstanbul’daki 87 tane yeniçeri kulluğundan biri de"muhbushane" olarak ifade ettiği yerlerden biri, de, o dönemde "Eyüp Kapısı" olarak adlandırılan yeniçerilerin karakolu, 2018 yılında başlatılan restorasyonun ardından kütüphane oldu. 
Eyüpsultan’da ayakta durmaya çalışan ve tarih kokan yapılardan biri olan “Tarihi Eyüpsultan Karakolu” EyüpSultan Tarihi Merkez Yönetimi (ESTAM) Projesi kapsamında restore edildi. 
Eyüpsultan’ın kutsal ziyaret mekanı niteliği taşıması; çeşitli törenlere ev sahipliği yapmasını ve yoğun üretim faaliyetlerinin olmasını sağlamıştır. Eyüpsultan tarih boyunca sosyal, kültürel ve ticari anlamda canlı bir semt olagelmiştir. Bu nedenle asayiş ve meydan yönetimi her zaman önemli olmuştur ve karakollar inşaa ettirilmiştir.


Tanzimattan önce İstanbul’un dört idari bölgesinden biri olan Eyüp Kadılığı’nda asayiş ve kolluk işlerine Yeniçeri Ocağına bağlı Yeniçeri Kullukları (Otakçılar’da ve Merkez’de olmak üzere iki adet) ve Bostancı Ocağı kışlasında ikamet eden Bostancıbaşılar bakmışlardır.
Eyüpsultan Eski Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın vizyon projelerinden biri olan ESTAM kapsamında  restore edilerek yeniden vatandaşlara bir kütüphane olarak hizmet edecek olan eski karakol yeni kütüphane Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, Eyüpsultan’a değer katan “41 Ayda 41 Eser” sloganı ile oluşturulan projeler arasında yer aldı.
Bu önemli projelerden birisi de İstiklal Harbi’nin 100. yılında, adını bu destansı mücadeleden alan İstiklal Kütüphanesi oldu.


İstiklal Harbi Zaferimizin merkezlerinden olan Eyüpsultan’daki tarihi karakol binasının yeniden işlevlendirilmesiyle hizmete açılan konsept kütüphanede, o dönemi anlatan eserler yer alıyor.
İstiklal Savaşı dönemini konu alan 8000 kitap kapasitesi ile aynı anda 48 kişinin istifade edebileceği kütüphane üyelik sistemi ile çalışıyor. Kütüphaneden alan ve döneme ilişkin çalışma yapan lisans ve lisansüstü öğrencileri, akademisyenler, araştırmacılar istifade edebilecek.
İstiklal Kütüphanesi kütüphanecilik hizmetinin yanında dijital içerik üretimi de yapıyor, akademi ile ortak projeler geliştirecek enstitü hüviyetine de sahip olacak
.


İSTİKLAL KÜTÜPHANESİ HAKKINDA
Eski Yeniçeri Kulluğu yerine Eyüp Emniyet Amirliği binası olarak yapılan karakol binası, yaklaşık olarak kuzey – güney doğrultusunda konumlanmakta ve üzerinde yer aldığı yapı adasının üç yönüne cephe veriyor.
Restorasyon projesinde dış beden duvarları korundu ve güçlendirildi. Tarihsel süreç içerisinde betonarmeye dönüşmüş olan kat döşemeleri kaldırılarak yapının özgün beden duvarları yeni yapısal yüke maruz bırakılmadan, kendi kendini taşıyan çelik taşıyıcılarla kat döşemesi yapıldı.
Karakol giriş kapısı beşik kemerli olup üzerine mermer kitabe taşı yerleştirilmiştir. Kitabede talik hattı ile Eyüp Sultan Polis Merkezi, 1340 (1921) yazmaktadır. Bodrum kat pencereleri sivri kemerli, üst kat pencereleri ise dikdörtgendir. Kat silmesi tüm yapıyı çevrelemektedir.


Fotoğraflar : Eyüp Sultan Belediyesi 
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.