@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamKabede Yasak Kalktı, Umreciler Bayram YaptıPandemi yüzünden Kabe'de getirilen yasaklar teker teker kalkıyor. Geçtiğimiz günlerde covid aşısı ve PCR testini kaldırdığını duyuran Arabistan, bugün de Kabe'ye dokunma, Hicri İsmail'de namaz kılma, Hacerül Esved'e dokunma yasaklarını kaldırdı.

Haremeyn İşleri Başkanlığı, umre mevsiminin başlamasıyla eş zamanlı olarak Kabe'yi çevreleyen bariyerlerin kaldırıldığını sosyal medya hesabında paylaşarak "Kabe'yi çevreleyen koruyucu bariyerler kaldırılmaya başlandı." ifadesne yer verdi.

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi (Haremeyn) İşleri Genel Başkanı ve Kabe imamı Abdurrahman es-Sudeysi de yaptığı yazılı açıklamada, "umre mevsiminin başlamasıyla birlikte Kabe'yi çevreleyen bariyerlerin kaldırılmasının onaylandığını" belirtti.

Sudeysi, Kabe'nin etrafındaki bariyerlerin kaldırılması kararının özellikle umre döneminde Mescid-i Haram'da yaşanan yoğunlukta Müslümanların ibadetlerini yerine getirmesini kolaylaştıracağını ifade etti.

Suudi Basın Ajansı'nın bildirdiğine göre, Haremeyn İşlerinden Sorumlu Genel Başkanlığı, hacıların ve ibadet edenlerin Hicr İsmail'de namaz kılmalarını ve Hacerü'l-Esved'i (Kara Taş) güvenli şekilde öpmelerini organize etmek çalışmalar yapıldığını da belirtti.

Kutsal Kabe'nin hemen bitişiğindeki hilal şeklindeki alan olan Hicr İsmail'in Kabe'nin bir parçası olarak olduğu bilinmektedir. Hicr İsmail, Hz. İbrahim'in (Allah Ondan razı olsun) oğlu İsmail aleyhisselam ve eşi Hace'in kabirlerinin bulunduğu alandırHicr İsmail'in içinde nafile namaz kılmak sünnettir.


Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam