@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Google Search Console’da Video Dizin Raporu
Web sayfalarında videolara yer veren site sahiplerine aşağıda yer alan bir uyarı gelebilir.
"Sitelerinizde video dizine ekleme sorunları bulundu
Search Console artık yeni bir video dizine ekleme raporunu destekliyor. Bu raporda, Google tarafından video içerdiği belirlenen sitenizdeki dizine eklenmiş sayfalar ve Google'ın bu sayfalardaki videoyu dizine ekleyip ekleyemediği gösterilir. Google bir sayfadaki videoyu dizine ekleyemediyse raporda bu durumun nedeni açıklanır ve sorun giderme bilgilerinin yer aldığı bağlantılar sağlanır. (Google'ın sayfa başına yalnızca bir videoyu dizine ekleyebileceğini unutmayın.)
Aşağıdaki listeden bir mülkü tıklayarak o mülkle ilgili video dizine ekleme raporunu açın (listede en fazla 10 mülk yer alabilir):"
Bu mesaj nedir diye soracak olursanız
Google Search Console için yeni bir güncelleme yapıldı. Videoların dizin durumunun kontrol edilmesi için video sayfaları sekmesi, Google Search Console menüsüne eklendi. Bundan böyle, sayfalarında video kullanan kişiler artık videoların dizine eklenip eklenmediklerini kontrol edebilecekler.
Video dizine ekleme raporu, sitenizde dizine eklenen sayfalardan kaç tanesinin en az bir video içerdiğini ve bu sayfalardan kaçında bir videonun dizine eklenebildiğini gösterir. Dizine eklenen videoların, Google Arama sonuçlarında görünebilir.
Rapor hakkında
Raporda aşağıdaki bilgiler gösterilir:
Sitenizde dizine eklenen sayfalardan kaç tanesinin Google tarafından dizine eklenen bir video içerdiği ve dizine eklenen video hakkında ayrıntılar.
Sitenizde, dizine eklenen ve Google tarafından en az bir video içerdiği belirlenen ancak hiçbir videosu dizine eklenemeyen kaç tane sayfa olduğu ve bu durumun nedeniyle ilgili ayrıntılar.
Bu raporda, sitenizdeki benzersiz video sayısı gösterilmez (sitenizle ilgili çok özel koşullar* olmadığı sürece).
Bu rapor yalnızca dizine eklenen sayfaları kapsar. Herhangi bir nedenle (engellenmiş olmak veya standart dışı bir sayfa olmak dahil) dizine eklenmeyen sayfalar bu raporda gösterilmez.
Raporu kullanma
İlk bakışta
Video dizine eklendi + Dizine eklenmiş video yok kategorilerinin toplamları, sitenizde video içeren sayfa sayısıyla hemen hemen aynı olmalıdır. Aksi takdirde, video içeren önemli sayıda sayfa, sitenizde dizine eklenmiyor demektir.
Dizine eklenmiş video yok kategorisinde sayının yüksek olması, video dizine ekleme sorunlarına işaret eder (sayfa dizine ekleme sorunlarına değil). Video dizine eklenmedi bölümüne bakın.
Birçok video içeren büyük web sitelerinde genellikle zaman içinde video sayısında artış eğilimi görülür. Artış görmüyorsanız Google'ın videoları veya sayfaları neden bulamadığını ya da dizine eklemediğini öğrenmeye çalışın.
Video dizin raporu ne işe yarayacak?
Video dizin raporu, arama sonuçlarında videolarıyla öne çıkmak isteyen web site yöneticileri için oldukça yararlı bir araç olacak. Videolardaki tüm teknik kontrollerin yapılmasını ve Google tarafından videoların dizine alınıp alınmadığı video dizin raporu ile öğrenilebilecek. Üstelik Google, videolarla ilgili hatalar tespit edildiğinde mail ile bilgilendirme de yaptığından dolayı özellik ile bu konuda da hızlı şekilde bilgi alınabilecek.
Sitenizde yer alan bir sorunu düzeltmeniz durumunda doğrulama yapabilmek için bu raporu kullanabilirsiniz. Ayrıca videoların durumunu takip etmek için idealdir. Google, URL inceleme aracını biraz daha geliştirme yoluna giderek videolar konusunda ek bilgi edinmenizi sağlamaktadır.
Google Search Console'a eklenen video dizin raporunu önemsemeniz gerekir. Sitenizde videolar varsa arama motoru sonuç sayfasında görünürlüğünüzü yükseltebilirsiniz. Böylece daha fazla trafik elde edebilir ve marka bilinirliğini iyileştirmeyi başarabilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.