@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Denizde Yandınız mı ... İşte Çaresi
Deniz yanığı, yaz aylarında çok sık karşılaşılan cilt problemlerindendir. Denizin içinde uzun süre kalıp cildin güneşin zararlı UV ışınlarına sürekli temas etmesi, deriye zarar verip tahriş eder, kızartır ve iltihaplanmaya yol açar.
Uzun süre güneşe maruz kalındığında ultraviyole ışınları; ciltte önce kızarıklık, daha uzun süreli hasarlarda da içi su dolu baloncuklara sebep olur. Kızarıklık, ağrı, şişme güneşten 2-4 saat sonra başlar, 24 saatte maksimuma ulaşır. Bu birinci derece yanıktır. İçi su dolu kabarcıklar olduğunda yanık artık ikinci derece olmuş demektir. Üçüncü derece yanıklarda kabuklanmalar olur, güneş üçüncü derece yanığa sebep olmaz.
İşte bu durum sefahat sonrası sefalet olup size günlerce bir kabus oluşturacaktır. Yatsanız yatamazsınız, bir giysi giyseniz acılar içinde kalacaksınız. Hele bir size dokunduğunda neler söyleneceğinizi tahmin bile edemezsiniz.
Normalde , bu yanma sonrası ki hele hele birinci derece yanma kapsamına girdiğinde , üstüne üstlük bir de kaşıntı tutarsa vah size.
Neyse lafı uzatmayalım genelde pek çok kimsenin önerdiği soğuk kompres ,Çiğ patates, Yoğurt, Siyah çay, Karbonat, Ağrı kesicilerden söz etmeyeceğiz.
Her şeyden evvel ellerinizi temiz tutun. Size yardımcı olacak kişinin ellerinin temiz olmasına dikkat edin. Enfeksiyona bulaşmayın. Kabarcıkları patlatmayın. Bu çok önemli..
Ve gelelim iki önemli doğa ilacına
Birinci aloevera ...İkincisi Kantaron
Aloevera... mümkünse yaprağını bulun, içindeki jeli sürün. kuruduktan sonra bepanthol nemlendirici jeli sürün. anında kesiyor.
Aloe vera jeli her türlü güneş yanığına iyi gelmektedir. Aynı zamanda oldukça etkili olan aloe vera jeli yanık bölgesini anında onarır. Böylece yanık bölgesinde ki acı hissiyatını da azaltmaktadır. 
Kantaron
Deri iltihabını engeller ve kan dolaşımını iyileştirir. Sarı kantaron yağı, kuru, hassas veya kaşıntılı ciltler için yağlarda ve emülsiyonlarda kullanılabilir. Sarı kantaron yağı, küçük yaralar ve yanıklar, güneş yanıkları, akne, kepek ve egzama tedavisinde kullanılır. Kantaron bitkisinden elde edilen yağlar, hücre yenilenmesini destekler ve hızlandırır. Herhangi bir karışım hazırlanmasını gerektirmeden doğrudan cilt üzerine uygulanabilen kantaron yağı yaşlanma belirtilerini geciktirmeye, kırışıklıkları önlemeye ve cildin elastikiyetini arttırmaya yardımcı olur.
Hangisini tercih ederseniz edin. su dolu torbacıkları patlatmamaya çalışarak bir pamuk vasıtasıyla yanık bölgesine sürün. Önce ağrılarınız sonra yaralarınız kapanacaktır.
Bunların haricinde acınız geçene kadar şu noktalara da dikkat edebilirsiniz.
Güneşin altında fazla kalmak, su kaybına da neden olacağı için yeterli miktarda sıvı tükettiğinize emin olmalısınız.
Sık sık ılık suyla duş alın. Suyun tazyiğinin çok fazla olmamasına dikkat edin ve cildi daha da rahatsız edecek sabun gibi kimyasal ürünlerden uzak durun.
Güneş yanığı olan bölgelere soğuk suya batırdığınız bezlerle kompres yapın.
Vücudun susuz kaldığını ve hali hazırda kurumuş cildin daha fazla suya ihtiyacı olduğunu da akılda bulundurarak sık sık su içmeyi unutmayın.
Dar ve pamuklu giysilerden uzak durun.

Yine her şeyden evvel bir dermatoloğa görünmeniz çok önemlidir.

Derleme @erolkaranet
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.