@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Cihaz Sigortası Poliçeleri Fiyaskodan İbaret...
İster online mağazalardan isterseniz bizzat giderek genellikle elektronik cihaz ya da buna benzer alışveriş yaparken karşımıza çıkan "ek teminat" "ek güvence" ek garanti" gibi sözcükleri duymuşsunuzdur.
Ürünlerin normal garantileri dışında üründe olabilecek hasar ve arızalara karşı ek sigorta ile daha fazla güvence ettirilme önerileri caizp gelse de, işin gerçeğinde vaadlerin sanılanın çok gerisinde kaldığı ortaya çıktı. Deyim yerinde ise, teknoloji marketlerin "cihaz sigortası poliçeleri" fiyasko çıktı.
Ek sigorta ile yüzlerce lira ödeyerek daha gazranti bir cihaz kullanayım diyerek ödeme yapan tüketiciler, cihaz sigortası poliçelerindeki kelime oyunların tam öğrenemedikleri ya da inceleyemedikleri veyahut satış elemanlarının ikna edici aldatıcı söz oyunlarına adeta kurban olmaktadır. 
Başta "Şikayetvar" popüler şikayet sitesi olmak üzere diğer sosyal medya sayfalarında sık sık dile getirilmeye çalışılan satın alınan ürünü her türlü kaza ve olumsuz duruma karşı güvence altına almak için sigorta masrafı ödeyenler, cihazları bozulunca yetkili servis, satıcı ya da sigorta şirketlerine müracaat ettiklerinde adeta şok olmaktadır.
 Tüketiciler, ürün bir zarara uğradığında sigorta şirketinin onarımın gerçekleşmesine onay vermediğini belirtiyor. Neredeyse ödedikleri bedelin karşılığında hizmet alamadıkları gibi, ellerinden giden cihazların telafisi olmayacak şekilde cüzü rakamlar verilerek mağdur edildiğini söyleyen tüketiciler sözleşme ortada olduğu için şikayet haklarını da kullanamıyorlar.
Önerilen bedellerin cihazın bir parçasını daha almaya yetmeyeceğini görenler, yapılan teklifi kabul etmediklerinde daha fazla hasara uğramış bir cihazın kendilerine teslim edildiğini iddia ediyorlar.

İşte örnek şikayetler

"4 yıl önce aldığım ............... çamaşır makinesi bozuldu. .............. yetkili servisi  geldi ve arızanın anakarttan olduğunu söyledi bizde sigortasını yaptırdığımız firmayı aradık 25 gün önce gelip aldılar. Makineyi 25 gün sonra cihazın perte çıktığını ve 4 yıl önce aldığımız fiyatı verecekleri söylendi. 1200 TL'ye aldığımız makineyi 2021' de aynı fiyata nasıl alacağız ve anakarttan nasıl pert olur"

"2 adet cep telefonu kaskosu yaptırdım. Sigorta ............... türlü türlü bahaneler ile 2 adet telefonumunda onarımını yapmadan yolladı. Birincide yan sanayi batarya takıldı denildi. 2 telefonumda da ekran kırıldığı için tekrardan kasko kapsamına girmediği söylendi. Türlü türlü bahane ile onarım yapmayan bir sigorta şirketi dikkat ediniz. Kaskı poliçemin iptal edilip ücretin iadesini talep ederim."

".......................'dan konut poliçesi yaptırdım. Bulaşık makinemin kapağını açarken kazaen kırdım. Değerlendirmeye alabilmeleri için evrak ilettim tüm belgelerimi eksiksiz ilettim ancak cihaz 7 yaş üzerinde olduğu için hasarımı karşılayamadıklarını ilettiler."

"28.03.2021 tarihinde .................. marka 1500 TL'ye tablet aldım zorla ek garanti sattılar. 1500 TL lik tablete 300 TL'ye ek garanti yatılar ekran kırılırsa................ ekranı birebir değiştirir cihazınız kesinlikle perte çıkmaz diyerek taahhüt verip bize sattılar. 31/07/2021 tarihinde cihazın ekranı kırıldı garantiye gönderdik garanti önce onarım yapılacak diye mesaj gönderdi 4 gün sonra da cihazınız tamiri olmuyor olsa da düzen tutmaz tamir değil %50 para iadesi yapılacak diye bizi arıyorlar. Hayır efendim yok öyle bir şey ben cihazımın tamir edilmesini istiyorum düzen tutar tutmaz o beni ilgilendirir ben niye 1500 TL'ye aldığım tableti 750 TL'ye satayım. 

"İş yerimde elektrik gidip gelmesi ile oluşan elektronik cihaz arızası için bütün evraklarımı tamamlayıp hasar dosyası açtırdım. Evraklarımı .................. yolladım ama poliçemin cihaz arızasını kapsamadığı için red yazısı geldi "

"Aylarca peşinde koşup her hafta arıyorum ve bir türlü sorunu çözmüyorlar. Telefonda ancak talebi alıp üst merciye iletiyorlar. O üst merci bir türlü geri dönüş sağlayamıyor. Cihazı geri göndereceğiz tadilat yapamıyoruz dedikten sonra 1 ay geçti üzerinden hala göndermediler. Hiçbir geri dönüş ve bilgilendirme yapılmıyor. Çalışan cihaz gönderiyorum ekranda ufak bir görüntü kararması sebebiyle cihazı perte çıkarıyorlar. Enteresan bir firma."

"............. sigortadan elektronik eşya sigortasını 13.07.2022 tarihinde yaptırdıktan sonra evdeki TV bozulunca servisi çağırtıp yaptırdım. Sigortaya da 18'inde bilgi verip belgeleri yolladım. Servisede 1080 TL ödedim. Sigortayı arayınca kabul edilmediğini söylediler. Sebep ise TV sigortayı yaptırdıktan hemen sonra nasıl bozulurmuş?"

Elektronik Cihaz Sigortası Nedir?
Elektronik cihaz sigortası genel şartlarında belirtildiği üzere elektronik cihaz sigortası, ev, hastane veya ofis gibi ortamlarda elektronik cihazlarda durup dururken ani ve beklenmek bir şekilde ortaya çıkan hasarlara karşı koruyan bir sigorta türüdür.
Elektronik cihaz sigortası kapsamı içinde olan cihazların başına gelebilecek tüm zararları, karşılayan bir tüm riskler sigortasıdır.
Peki, elektronik cihaz sigortası genel şartlarında yer alan ani ve beklenmedik hasar ne anlama gelir? Hasarın umulmayan bir anda meydana gelmesidir. Örneğin, devamlı su baskını olan bir bodrum katında veya harabe halindeki bir binada bilgisayar sistemin hasar görebilir. Önlem almadığın takdirde bu olayın beklenmedik ve ani olduğunu söylemek mümkün değildir.

Başta cep telefonu olmak üzere elektronik cihazlara ek sigorta bedeli ödeyerek garanti, aldıklarını düşünenlere ipucu olması dolayısıyla nelerin kapsamadığını aşağıda yazıyoruz. Son söz olarak şunu belirtelim ki, hangi konuda olursa olsun sigorta firmalarıyla poliçe yaparken kılı kırk yaracak şekilde tüm yazıları, tüm belgeleri çok dikkatli okuyun. Sözlere değil yazılı olanlara inanın. 

Cep Telefonu Kaskosu Kapsam Dışında Kalan Haller ( Bir Sigorta Firmasının web sitesinden alınmıştır)
 • Genel Şartlarda teminat kapsamı dışında bırakılan durumlara ilave olarak;
 • Yetkisiz kişilerce yapılan onarım yahut Sigortalı tarafından onarım, tadilat ve her ne nedenle olursa olsun cihaza yapılan müdahaleler,
 • Normal aşınma ve yıpranma, cihazda oluşan boya ve cila hasarları, çöküntüler veya çizikler gibi cihazın çalışmasına engel olmayan işletim dışı ve yüzeysel hasarlar ile çürüme, paslanma, oksidasyon, batarya sızıntısı hasarları, pil ve bataryaların normal kullanımından kaynaklanan kullanım ömrü ve performans azalması,
 • Sigortalının ağır kusuruna dayalı ya da kasten verdiği zarar sonucu oluşan hasarlar,
 • İletişim veya uydu sistemlerindeki hatalar da dahil, ancak sadece bunlarla da sınırlı olmamak üzere, cihazın çalışmasına engel teşkil etmeyecek yazılım hatası veya veri hatasının sebep olduğu masraf ve zararlar,
 • Sigortalının fiillerinden sorumlu olduğu aile bireylerinin veya birlikte yaşadığı diğer kişilerin yaptığı kasti hareketler ve/veya kanuna aykırı fiillerden kaynaklanan hasarlar,
 • Pencereleri iyice kapatılmış, bütün kapıları, açıklıkları ve bagaj kapağı iyice kilitlenmiş değilse veya gözle görülen zorla girilme belirtisi yoksa içinde kimsenin bulunmadığı bir mekândan ya da araçtan yapılan hırsızlık (Bu durumda mekanın ya da aracın zor kullanılarak açıldığı fiziksel kanıtlarla birlikte resmi makamlar tarafından hazırlanmış Görgü Tespit ve Müşteki İfade Tutanağı ile tevsik olunmalıdır.),
 • Her türlü kaybetme hali, kaybolmalar,
 • Halka açık yerlerde açıkta bırakılan, unutulan cihazlar,
 • Başkalarına satmak, profesyonel veya ticari kullanım amacıyla satın alınan cihazlarda oluşan ziya ve hasarlar,
 • Gasp/Aşırma/Yankesicilik/ Kapkaç: kamusal alanlarda (park, otobüs, dolmuş, kafe, AVM, konser alanı, ofis vb.) sigortalının bilgisi ve rızası olmaksızın, değişik usul ve yöntemlerle, yanında, üzerinde, çantasında, cebinde bulunan eşyalara yapılacak yankesicilik, gasp, aşırma,
 • Sim Kart,
 • Şarj aletinde kullanıcı kaynaklı veya kullanım hatası nedeniyle oluşan problemler ve cihazla birlikte alınmayıp daha sonradan cihazla birlikte kullanılan şarj aletleri, yazılımlar, modemler, tarayıcı ve yazıcılar ve diğer aksesuarlar,
 • Cihazın arızalanmasından kaynaklanan bilgi ve veri kaybı
 • Bilgisayar virüsü veya cihazın yeniden ayarlanması sonucu oluşan arızalar.
 • Kötü niyet, ihmal (hatalı kurulum, tamir ya da yetkisiz kişilerin müdahalesi dahil), konfigürasyonun standart dışı cihazlarla değiştirilmesi, uygun olmayan ortam (ortam ısısı ve nem durumu dahil), normal dışı elektriksel ya da fiziksel uygulama, aydınlatma, yanma ya da doğal felaketler nedeniyle oluşan sorunlar,
 • Seri numarasının silinmesi, ya da üzerinde oynanmış olması,
 • Başka cihazların neden olduğu arızalar,
 • Cihaz üzerinde bulunan üreticinin önerdikleri dışındaki verilerin kurtarılması ya da yedeklenmesi,
 • Üst versiyon işletim sistemi ile çözülmüş olduğu halde, sistem güncelleştirmesi yapılmadığı için yaşanan sorunlar. (Aynı durum işletim sistemi ile birlikte gelen yazılımlar için de geçerlidir.),
 • Cihazın kullanım amacı ve kapasitesi dışında kullanılması ile ilgili sorunlar,
 • Üçüncü şahıslara ait ürünler ve bunların cihaz üzerindeki etkisi nedeniyle çıkan sorunlar,
 • Cihaza yasadışı yazılımların kurulumlarının yapılması nedeniyle doğan sorunlar,
 • Kopya program kullanımı, tanımı Kullanım Kılavuzu ve Cihaz garanti sözleşmesinde belirtilen uygunsuz ortamlarda kullanım ya da uygun olmayan çevre ünitelerinin kullanımından ortaya çıkan sorunlar
 • Açıkta (kapalı olmayan mahallerde) ve halka açık kapalı mekanlarda vuku bulacak hırsızlık olayları ve kaybolma rizikoları teminat haricidir.
Derleme @erolkaranet

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.