@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Sahte Avukat Nasıl Anlaşılır
Dolandırıcıların sınır tanımadıkları bilinen bir gerçek. Bazen Milletvekili, bazen Hakim Savcı, bazen MİT mensubu, bazen Avukat ya da kendilerini kamuda önemli bir konumda göstererek insanları aldatanlar giderek çoğalıyor.
Kendilerini avukat olarak tanıtan dolandırıcılar bir çok insanı mağdur etmeye başlamış ve hali hazırda sayıları da giderek artmaya başlamıştır. İlki 2016 yılında patlak vermeye başlayan sahte avukatların, gerçek avukatların isim ve adreslerinin kullandığı dolandırıcılık yönteminin yeni olmamasına rağmen Barolar bu konuda vatandaşları uyarmaya devam ediyor. Ne yazık ki dolandırıcıların tuzağına düşenlerin de sonu gelmemektedir.
Geçtiğimiz günlerde İstanbul Barosu, baroya kayıtlı avukatların isim ve adreslerinin kullanılarak yapılan dolandırıcılıklar konusunda vatandaşlara uyarıda bulunmuştu.
İstanbul Barosu’ndan yapılan açıklamada, “Özellikle pandemi sürecinde büyük bir ivme kazanan online satışların sonrasında yeni bir dolandırıcılık faaliyeti ortaya çıkmıştır. Bir takım kişiler tarafından özellikle İstanbul Barosu mensubu avukatların isim ve adresleri kullanılmak suretiyle dolandırıcılık faaliyetleri yürütülmektedir Öncelikle belirtmek isteriz ki, ne İcra İflas Hukuku ne de Borçlar Hukuku dolandırıcıların kullandıkları yöntemler gibi gayrı kanuni yöntemlere cevaz vermemektedir.
Kullanılan yöntem hukuk dışı olduğu gibi aynı zamanda Türk Ceza Kanunu kapsamında da suçtur.
Bilinmelidir ki, avukatlık meslek ve etik kurallarına bağlı İstanbul Barosu mensupları böylesi bir yola tevessül etmezler. İstanbul Barosu ve Türkiye Barolar Birliği internet sitesinde yer alan avukat bilgilerini kullanarak "fishing" yöntemiyle vatandaşlara gönderilen bir takım yazılı kağıtların hukuken herhangi bir geçerliliği yoktur. Bu nedenle bu ve benzeri dolandırıcılık faaliyeti ile karşı karşıya kalan vatandaşlarımızın herhangi bir ödeme yapmamalarını veya durumu bir avukata danışmalarının menfaatlerine olduğunu saygı ile duyururuz." denilmişti.
BAROLARA BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR
Vatandaş sahte avukatları nasıl bilebilir konusunun pek gündeme getirilmemesi de dikkat çekicidir. Oysa, Baroların üyelerinin adıyla yapılan bu dolandırıcılıkların önüne geçmesi için çalışmalar yapması, bilgiişlem sistemini kullanarak yeni uygulamalar geliştirmesi gerektiğini düşünüyoruz.
AVUKATLAR İHBAR ETSİN
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu' kapsamında bazı firmaların kayıt altında tuttukları kimlik bilgilerinin satılmasının önlenmesi, bilhassa alacak takibi yapan hukuk bürolarının ücret karşılığı elde ettiği bilgileri edindikleri firmaları afişe ederek ihbar etmeleri, Emniyet Teşkilatı ile işbirliği yaparak bu firmaların cezalandırılmalarını sağlamaları gerekir. Ve kendilerin yapılan kimlik bilgisi alışverişlerine kesinlikle temayül etmemeleri gerekir.
BAROLARIN İHBAR MASASI KURMASI LAZIM
Bununla birlikte vatandaşların barolara ulaşarak kendilerine gönderilen SMS , mektup ve çağrılardaki bilgilerin doğru olup olmadığı konusunda direk ulaşabilecekleri ihbar telefonlarının yaygınlaştırılması elzemdir. Şikayet için baroların özel masa kurması, vatandaşın bilgiye ulaşabilmesinin kolaylığı hatta gönderilen altlarındaki avukatlara ulaşamaısnın sağlanması için çalışmalar yapılmalıdır.
VATANDAŞLAR E-DEVLETTEN ARAŞTIRMALI
Kendilerin gelen mesajlar ve mektuplar için vatandaşların da eğitilmesi için KAMU SPOTLARI yaygınlaştırılmalı. Vatandaşların e-devlet üzerinden haklarında dava ya da icra takibi olup olmadığını kolayca öğrenebilmesi sağlamak için sürekli eğitim verilmeli. 
E-devlet üzerinden açılmış bir dava ya da icra takibi varsa vatandaşlar bu yönden bilgi alabiliyor. (Aşağıda ilgili bağlantıları ekledik)
ARABULUCU VE UZLAŞTIRMACILAR DA KULLANILIYOR
Hayatımıza giren arabuluculuk ve uzlaştırmacılık sistemi de dolandırıcıların da işine yaramaya başladı. Adliyelere çağrılan bazı vatandaşlar kendilerini arayan kişinin gerçekten uzlaştırmacı ya da arabulucu olup olmadığı konusunda araştırma imkanı bulamadan bu yöntemle de paralarını kaptırabilmektedir. Zira herhangi bir şahıs bilhassa arabulucu ve uzlaştırmacılar için ayrılmış salonlarda bu tuzağa rahatça düşürülebilmektedir. Salında oturmak için herhangi bir kimlik ve güvenlik kontrolü yapılmamaktadır.
BİLDİRİM GÖNDEREN AVUKATIN GERÇEK OLUP OLMADIĞI
Öncelikle hakkında açılmış bir dava olup olmadığı için e-devlet sorgulaması yapınız. Yoksa gelen mesajı dikkat almayınız. Diyelim ki, yine de şüphede kaldınız o zaman size bir şekilde ulaşan avukatın gerçek olup olmadığını mesajdaki telefona dönerek değil Baroların internetteki sayfalarından bulabileceğiniz Avukat levhasında kayıtlı telefon numarasını arayarak ulaşınız.. Adreslerini de bulabileceğiniz avukatların ofisine gitme imkanı varsa ofise giderek teyit ediniz
TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ’nde avukatların ofis veya cep telefonu numaralarını sorgulayarak isim sicil numarası, telefon numarası ile adres bilgileri yer almaktadır. (Sorgu yapmak için buraya tıklayınız)
Numara burada yazandan farklı ise, TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ sayfasında yazan numaradan ilgili avukatı arayın, kendisi ile bizzat görüşün. 
Borcunuz varsa mutlaka İcra dairesi İBAN numarasına ödeme yapın. (En güvenilir yol budur.) 
Derleme @erolkaranet - 09.08.2022
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.