@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Apple, Tüketicinin Kanını Emiyor

Apple.. Türk tüketicisinin bayıldığı cep telefonlarının önde gelen markası. Apple iPhone fiyatları astronomik seviyelere çıksa da yemeden içmeden keserek bu telefonu almak isteyenler de her geçen gün artmaktadır. Oysa, bu sorumsuzca talep Apple firmasnın şımarttıkça şımartıyor. Tüketicinin kanını emecek şekilde sürekli yeni oluşumlar çıkartan Apple'ın bu hırsına kimler dur diyecek şu an için meçhul..
Öncelikle geçtiğimiz yıl dünya ve Türk medyasında yer alan şu haberi okumanızı istiyorum.
"Apple‘ın iPhone kutularına şarj adaptörünü dahil etmeme kararı, şirketin başını ağrıtmaya devam ediyor. Kullanıcıların tepkisini çeken ABD‘li teknoloji devi, neredeyse bir yıldır davalarla uğraşıyor. Bu davalardan biri geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Apple, kutuda şarj adaptörü olmadan iPhone’larını sattığı için Brezilya‘da açılan davayı kaybetti. Brezilyalı Mariana Morales Oliveira, mahkeme kararıyla iPhone 12 aksesuarını alma hakkını elde etti. Davanın sonucu Brezilya’da yaşayan ve Apple’ın son değişikliğinden memnun olmayan tüm IPhone 12 alıcıları için bir emsal teşkil ediyor.
Haber böyle... Henüz Apple ülkemizde bu konuda kimse itiraz etmemiş hatta tepki bile gösterip böyle bir uygulamanın saçmalığından dahi söz eden olmamıştır.
Apple iPhone12'den sonra şarj aleti ve kulaklık vermeyerek tüketicileri fazlasıyla mağdur ederken tek sığındığı savunmanın "çevreyi korumak" olduğunu iddia etmesi de inandırıcı bulunmuyor. Bir çok sosyal medya sayfasında ve teknoloji ile ilgilenen web sitelerinde tepkiler sadece yorumlarla kısıtlı kalıyor.
ABD kökenli Apple'ın çevreyi bahane ederek uydurduğu bu kısıtlama asla mantıklı gelmiyor. Zira telefonu bir kutuya koyan firma adaptör ve şarj kablosunu hatta kulaklıkları da farklı kutularda piyasaya sürmektedir. Bu da çevreci bir mantık değil daha fazla kutu, plastik tüketimi oluyor ki fayda yerine zarar getirdiği apaçık ortada oluyor. Apple'nın şarj aletlerini ayrı satması ticari kazanımdan , tüketiciyi aldatmaktan, hatta tüketicinin kanını emmekten başka bir düşünce değildir.
Hatta bir açıklamada üretilecek tüm iPhone’ların kutuları, kulaklık ve şarj cihazı çıkarıldığı için daha küçük olacağı,. bunun da, dev yük gemilerine daha çok ürün yerleştirebilmek demek olduğu, aynı sayıda ürün için daha az sefer yapmak anlamına geldiği açıklaması yapılıyor ki bu da yine bir başka kandırmanın açıklamasıdır. Telefonları bir gemiye yükleyen Apple, diğer aksesuarları da gemiye yüklemeyecek mi.? Ekstra bir kutu, ekstra koliler, ekstra yer alanı talebi ve ekstra bir gemidir. Yok karbon salınımı gibi yok sevkiyat masrafları gibi asılsız, saçma, mantıksız fikirler öne sürerek tüketiciyi aldatmak dev diye belirtilen Apple'ın ne kadar küçük ve art niyetli , tüketici düşmanı bir firma olduğunun net göstergesidir.
Apple'ın çok zeki (!) yetkililerine şu soruyu soralım. Aküsüz bir aracı alır mısınız.... Otomobillerin akülerini, bujilerini vs olmazsa olmaz bir parçasını farklı bir şekilde satılması doğru mudur. Aküsüz bir aracı alır mısınız.
Apple eğer telefonu otomatik şarj etme fonksiyonuna çevirseydi, yani, kendi kendine şarj etme özelliği olan bir telefon üretse idi firmayı alkışlamak, takdir etmek gerekirdi. O zaman çevreci bir yaklaşımdan söz edilirdi. Oysa, şarjın ekstra satılması çevreyi korumak bir yana çevreye daha fazla zarar vermek, daha fazla karton ve plastik tüketimini artırmak ve buna paralel tüketici düşmanlığından , tüketiciyi yolunacak kaz görmesinden başka bir düşünce taşımadığını göstermektedir.
Diğer yandan, Apple'ın çevreyi düşünmek gibi bahanesiyle güç adaptörü veya kulaklıkların verilmemesi iPad'leri kapsamaması da düşüncelerinin ne kadar yanlı ve tüketici aleyhine alınmış bir karar olduğunu daha net ortaya koymaktadır.
Sonuç olarak, Apple, Apple ise tüketiciyi aldatmayı bırakarak, Brezilya Mahkemesini bile ikna edemediğini de açıkça görerek iPhone 12 ve sonrası içerisinde olmayan güç adaptörünü ve kulaklıkları satın almış olanlara ücretsiz olarak vermelidir. Bu sorumluluk demektir. Bu markanın kendine yakışanı demektir. Bu dürüstlük demektir.

@erolkaranet - 31.08.2022  

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.