@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Aynalıkavak... Acı Bir Hatırası Olan Saray Yavrusu..

Kimine göre zevki sefanın hakim olduğu kimine göre Kırımın bir imza ile verildiği yer olarak anılsa da İstanbul Beyoğlu ilçesi Hasköy semtinin Halice bakan kısmını süsleyen kocaman bir bahçeden söz edeceğiz size. Bir de içerisinde bulunan köşkten..


Çok ama çok uzun süre önce bir ucu Okmeydanı semtine bir ucu Halice dayanan kocaman bir orman içerisinde üç büyük bölümden meydana gelmiş saray bugün kasr yani saray yavrusu olarak anlıyor. Yine doğruyu kim söylüyor bilmiyoruz ama ismi hakkında bir çok rivayetlerin de bulunduğu Aynalıkavak Kasrı kahvaltının huzur ve kuş seslerinin eşliğinde yapılabildiği bir mekan bugün. 


Devasa cümle kapısından girip sağ taraftaki gişede ödediğiniz ücretle girebildiğiniz kasrın bahçesinde ilk göze batan yapısı tek katlı çok pencereli ve bir kısmı müzik müzesine çevrilmiş küçük ama şahane bir yapı.
Ardından yola devam ederseniz büfe, havuz ve kenarına serpilmiş masalar ve masalar arasında martılarla şirin bir yer.
Aynalı Kavak Kasrının en detaylı bilgisine buraya ve  buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz için tarihi konusunda tekrarlara girmeyeceğiz.


Bir zamanların has bahçesi bugünün kahvaltı bahçesi olan Aynalıkavak Kasrı'nda bulunan konağa ücretle giriyorsunuz. Rehber kontrolünde gezebildiğiniz ve hangi mantıkla verilmiş bir yasak olarak sorguladığınız çekim yapma yasağı ile yaklaşık 9 odayı dolaşıyorsunuz. Odaların bilgileri size verilen küçük bir kayıt cihazı ile oluyor. İki kattan oluşan yapının alt katı muhtelif yerlerden toplanmış müzik aletleri ile dolu. Tavan ve duvarlardaki işçiliklere hayran kalabilirsiniz ama bir ücret verilerek gezilecek, aman aman bir yer değil. Burayı gezeceğinize Topkapı Sarayını gezin daha iyi...Hem de rahatlıkla fotoğrafa çekebilirsiniz orada.. 


Müzik sever ve keyif ehli padişahlarımızdan Sultan III. Selim döneminde bugünkü görünümüne kavuşan Arz Odası. Hattat Yesârîzâde Mustafa İzzet Efendi’nin tavan eteklerine şiirler işlediği kasır, sedirleri, revzenli pencereleriyle Osmanlı mimarisinin günümüze ulaşan zarif miraslarından birini görmüş olarak, alt kata müzik aletleri salonundan bahçeye yöneliyorsunuz..


Uzun pencereler, uzun aynalar, her yandan giren gün ışığı ve asırlık ağaçlarıyla gölgelik bir masa bulduğunuzda 100 TL karşılığında 3 bardak çay içme hakkınızın bulunduğu kahvaltısetinden, hamburger ya da köfteden , gözleme ya da farklı bir aperatif tülerinden yiyecek ve içeceklerle keyifli bir bahçe keyfi yaşayabilirsiniz.


Hasköy, Aynalı Kavak Cad. Beyoğlu/İstanbul adresinde yer alan Kasrın bahçesinde yer alan bu kafetaryanın en olumsuz tarafı ise  5 - 6 masaya hizmet etmekle görevli bayan garsonların tembelliği, cep telefonu düşkünlüğü, verdiğiniz sipariş için uzun zaman bekleme durumunuz bir çayı bile 10 - 15 dakika sonra iki kez hatırlatma ile getirilmesi nedeni olarak "yetişemiyoruz ağabey" cevabını almanız tek negatif durum..
Bu arada bakımlı çimenler üzerinde yürüyen, oturan insanlara, direklere tırmanan çocuklara kör olan güvenlik görevlisinin sadece çimen üzerine yer darlığı nedeniyle konulan sandalyeye tepki göstermesi de anlaşılır değildir.
Yazı ve Fotoğraflar @erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.