@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Vişne, Pazardaki Yerini Aldı. Çöpü Bile KıymetliKirazların pazar tezgahlarındaki güzelliğine vişneler de eklendi. Bağışıklık sistemini güçlendiren, şifa kaynağı olan vişne meyvesinin ve saplarının faydaları saymakla bitmiyor. Vişne gerek reçeliyle gerek kompostosuyla bolca tüketilen meyveler arasında yer alıyor. Enfeksiyonlarla mücadele de vücuda bağışıklık kazandıran vişne sapı sağlıklı yaşam için bilinmeyen kaynaklardan. Vişne sapı ile formunuzu koruyup kan şekerinizi düzenleyebilirsiniz. Vişne sapı çayı ile metabolizmayı dengeleyip vücuttan toksin atabilirsiniz. 
Anadolu'dan balkanlara kadar geniş bir coğrafyayı kapsayan vişnenin bir diğer özelliği de şeker oranının düşük olması. Hafif ekşi tadıyla severek tüketilen vişnenin saplarını yaz aylarında kurutup sene boyunca tüketebilirsiniz.
Bugünlerde kolaylıkla bulabileceğimiz vişnelerden nasıl faydalanırız. Neler yapmalıyız, yazımızda.
Vişne, yüksek antioksidan kaynağı ve vitamin deposu bir meyve. Vişnenin sapı ise kurutularak çay olarak içiliyor. Vişne sapı bulundurduğu pek çok mineral ve vitamin ile vücuda fayda sağlıyor.
Peki vişne sapının faydaları ve zararları neler?
Vişne saplarının en az meyvesi kadar faydalı olduğunu biliyor muydunuz? 

Vişne sapının faydaları...
 • Vişne sapı, tıpkı meyvesi gibi yüksek bir antioksidan kaynağı. Vişne sapı yararlı yağlar ve tuzlar içerir, iltihap ve alerji önleyici, antiseptik ve temizleyici özellikleri vardır.
 • Ayrıca bol miktarda A, C ve E vitamini, kalsiyumi potasyum, sodyumi fosfor barındırıyor.
 • İdrar yollarını temizliyor. İdrar yolu enfeksiyonunun tedavisine yardımcı oluyor. Böbrek hastalıkları ve idrar yolu enfeksiyonu için birebirdir. Hatta böbrek taşlarını düşürmeye de yardımcı olabilir.
 • Bağırsak ve sindirim problemleri olanların rahatça tüketebileceği vişne sapı kabızlığın giderilmesine yardımcı oluyor.
 • İltihap ve alerji önleyici, antiseptik ve temizleyici özellikleri bulunuyor.
 • Metabolizmayı dengeliyor, yağ yakımını hızlandırıyor ve kilo vermeye yardım ediyor.
 • Selülit oluşumuna engel oluyor, var olan selülit görüntüsünü iyileştiriyor.
 • Vişne sapının sakinleştirici bir etkisi bulunuyor.
 • Kanı temizliyor, kolekstrol seviyesini düşürüyor ve kalbi güçlendiriyor.
 • Kış aylarında vücut direncini arttırmak isteyenler vişne sapından hazırlanan bitki çayları tercih edebilir.
 • Böbrek hastalıkları ve idrar yolu enfeksiyonu için birebirdir. Hatta böbrek taşlarını düşürmeye de yardımcı olabilir.
 • Hem vücutta bulunan ödemin atılmasını hem de diyet yapanların vücudunda parçalanmış olan yağların vücuttan idrar yoluyla çıkarılmasını sağlıyor
 • Regl dönemindeki kadınlar hissettikleri şişkinlikten ve ödemden kurtulabilmek için vişne sapı içebilir.
Vişne sapının zararları neler?

Vişne sapının idrar söktücü özelliği olduğunu yukarıda da belirtmiştik. Bu özelliğinden dolay, fazla tüketimi vücutta su kaybına neden olabiliyor. Öte yandan ishal durumu olan ve düşük tansiyonu olanların vişne sapı tüketmesi vücuda zarar verecektir. 
Vişne sapını bir hekim tarafından tespit edilmiş somut bir zararı yoktur ancak her şeyde olduğu gibi vişne sapında da ölçülü tüketime dikkat edilmelidir.
Hamile ve emziren kadınlar ile kronik hastalığı bulunanların vişne sapı ve benzer bitkileri tedavi amaçlı tüketmeden önce bir uzmana danışmayı ihmal etmemeniz gerektiğini de hatırlatalım.

Vişne sapı nasıl kurutulur?

Vişne yediğinizde saplarını bir kenara ayırmayı unutmayın. Daha sonra güzelce yıkadığınız vişne saplarını bir kaba koyun ve kurumaya bırakın. Birkaç gün sonra gölge ve açık hava olan bir yere temiz kağıt serin, vişne saplarını üzerine koyun ve 2-3 gün kuruması için bırakın. Süzdükten sonra isterseniz tatlandırıcı ekleyebilirsiniz. Günde 1 fincan yeterlidir, yemeklerden yarım saat önce veya yemeklerden 2 saat sonra tercih edilebilir. Fazlası buzdolabında ağzı kapalı şekilde 3 gün kadar saklanabilir. Kuruyan vişne saplarını bir kavonozda muhafaza edebilirsiniz.

Vişne sapı nasıl kullanılır?

Vişne sapını çay olarak demlemek en popüler kullanım şeklidir. Bunun için kaynamış bir bardak suya bir kaşık vişne sapı atın ve demleye bırakın. Daha sonra sapları çıkarın. Dilerseniz bir çay kaşıpı bal ekleyerek çayınızı tatlandırabilirsiniz.

Vişne sapından ayak banyosu

4 avuç kiraz sapını alın ve 10 dakika boyunca 3 litre su içinde kaynatın. 2-3 tarçın ve ıhlamur yaprağı ekleyin. 1 saat bekletin ve sonra banyo suyu olarak kullanın. 20 dakika boyunca ayaklarınızı içinde bekletin. Bu su cildinizin nefes almasını sağlayacak ve topuk ağrılarınızı uzaklaştıracak.

Önemli Not: 

Bitkisel ürünler ve bitki çayları alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu yüzden kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Derleme @erolkaranet - 02.07.2022
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.