@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Kariye Caminin İbadete Açılması Yılan Hikayesine DöndüAyasofya Kebir Camiinden hemen sonra ibadete açılacağı duyurulan, ancak çalışmalar nedeniyle "ileri bir tarih" denilerek bir türlü ibadete açılmayan Kariye Caminin açılış günü merak konusu oldu.

Bizans döneminde kilise, fetihten sonra ise cami olarak kullanılmış tarihi bir yapı olan, İstanbul’da Edirnekapı semtindeki Dervişali Mahallesinde bulunan Kariye Cami açılışına bir gün kala 2018 yılında tamamlanmış restorasyon çalışması olmasına rağmen 30 Ekim 2020 yılında ibadete açılması beklenirken yeniden restorasyon kararı alınarak kapatılmıştı.

Camiye çevrildiği yıllardan 29.08.1945 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile müze haline getirilene kadar ezan sesi susmayan Kariye Camii’ne ilişkin olarak 2019 yılında Danıştay “Cami asli fonksiyonu dışında kullanılamaz” yönünde karar vererek, 1945 tarihli kararın hukuka uygun olmadığına hükmetmişti. Danıştay’ın Kariye Camii’ne ilişkin kararın ardından Resmî Gazete’nin 21 Ağustos 2020 tarihli sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Kariye Camii, Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilerek ibadete açılmasına karar verilmişti. Cumhurbaşkanlığı’nın kararının ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Bu kararla süreç başlamış oldu. İçeride yapılacak işlemler var. Bu işlemler bittikten sonra inşallah en kısa zamanda ibadete açılacaktır. Bir Cuma namazıyla başlayacağız” demişti.

Kariye Camii’nin ibadete açılması beklenirken Diyanet İşleri Başkanı tarafından sosyal medya aracılığı ile yapılan açıklamada “İstanbul Fatih ilçesinde bulunan Kariye Camii’nin ibadete açılması, hazırlıkların tekemmül sürecinin devam etmesi sebebiyle ileri bir tarihe ertelenmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadeleri kullanılmıştı.

Edinilen duyumlarda, Vakıflar Genel Müdürlüğünce caminin 2021 yılının sonunda açılacağı bilgisini edinmemize  rağmen bizzat giderek yerinde gözlemlediğimiz Kariye Camii’nin  tadilat çalışmalarının hâlâ devam ettiği semt sakinleri tarafından ifade edildi. 

Haber @erolkaranet  - 18.07.2022

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.