@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamKabe Örtüsü Hicri Yılbaşı Günü Törenle Değişecek.
Suudi Arabistan hükümeti, Kurban bayramı arifesinde değiştirilmeyen Kabe'nin örtüsünü Muharrem - ül Haram ayının ilk günü olan 30 Temmuz Cumartesi günü değiştirileceğini açıkladı.

Her yıl, Zilhicce Ayının 9.günü, Kurban Bayramı Arefesinin sabahı değiştirilen Kabe örtüsü bu yıl, Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdul Aziz tarafından yayınlanan Kraliyet kararnamesi ile 1 Muharrem günü ( 30 Temmuz Cumartesi) değiştirilecek.

Kararname ile, Her yıl hac döneminde Arefe günü hacı adayları Arafat'a çıkınca değiştirilen Kabe'nin örtüsü, her yıldan farklı olarak 30 Temmuz'a denk gelen 1 Muharrem günü değiştirilecek.

Kabe geleneğinde alışık olmayan durum için mantıklı bir açıklama halen yapılmadı.

Kabe örtüsünün değiştirileceği gün yapılacak törene, 166 teknisyen ve zanaatkar ile birlikte Ulu Cami ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanı Şeyh Abdulrahman Al-Sudais'te yer alacak.

Kral Abdülaziz Külliyesi'nde, Kabe'nin boyama ve otomatik dokuma, manuel dokuma, baskı, dikim ve montaj ile Kâbe'nin kemer ve altın bölümü ile uğraşan bölümler de dahil olmak üzere farklı bölümlerde yaklaşık 200 usta ve yönetici çalışıyor.

Dikiş bölümü, bilgisayar sistemi ile çalışan 16 metre uzunluğu ile dünyanın en uzun dikiş makinesine ev sahipliği yapmaktadır.
Altın kaplama iplikle dokunan Kuran ayetleri ile 670 kilogram ham ipekten yapılan örtüdeki ayetler 120 kg altın ve 100 kg gümüş iplik kullanılarak dokunmaktadır..

Kabenin örtüsü, her yıl yenilenmektedir. Eski örtü, Kabe'nin perde sahipleri olarak bilinen aileler arasında bölünür ve dağıtılırdı. Daha sonra Suudi Arabistan hükümeti Kabe'nin örtüsünü farklı Müslüman ülkelere hediye olarak göndermeye karar verdi. Küçük parçalar halinde kesilen örtü ziyaret edilen yabancı Müslüman devlet adamları ve kuruluşlara hediye şeklinde verilmeye başlandı.

Haber @erolkaranet

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam