@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamKabe, İhramını İlk Kez Zamanında Değiştirmeyecek..Suudi Arabistan hükümeti, Hac arifesinde Kabe'nin örtüsünü değiştirme geleneğini değiştirdi ve Muharrem - ül Haram ayının ilk günü değiştirileceğini açıkladı.

Her yıl, Zilhicce Ayının 9.günü, Kurban Bayramı Arefesinin sabahı değiştirilen Kabe örtüsü bu yıl, Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdul Aziz tarafından yayınlanan Kraliyet kararnamesi ile 1 Muharrem günü değiştirilecek.

Kararname ile, Her yıl hac döneminde Arefe günü hacı adayları Arafat'a çıkınca değiştirilen Kabe'nin örtüsü, bu yıl 20 gün sonra 30 Temmuz'a  denk gelen 1 Muharrem günü değiştirilecek.

Kabe geleneğinde alışık olmayan durum için mantıklı bir açıklama yapılmadı.

Mescid-i Haram İşleri Genel Başkanlığı Başkanı Dr. Abdulrahman Al-Sudais, bu yıl Kabe'yi kisve ile örtmek için tüm hazırlıkların tamamlandığını duyurmuştu.

Kabenin örtüsü, her yıl yenilenmektedir. Eski örtü, Kabe'nin perde sahipleri olarak bilinen aileler arasında bölünür ve dağıtılırdı. Daha sonra Suudi Arabistan hükümeti Kabe'nin örtüsünü farklı Müslüman ülkelere hediye olarak göndermeye karar verdi. Küçük parçalar halinde kesilen örtü ziyaret edilen yabancı Müslüman devlet adamları ve kuruluşlara hediye şeklinde verilmeye başlandı.

Altın kaplama iplikle dokunan Kuran ayetleri ile 670 kilogram ham ipekten yapılan örtüdeki ayetler 120 kg altın ve 100 kg gümüş iplik kullanılarak dokunmaktadır..

Haber @erolkaranet


Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam