@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

İslam Bilim, Teknoloji ve Alimleri MüzesiYediden yetmişe her Müslümanın mutlaka gezmesi gerektiğine inandığımız bir müzeden söz edeceğiz. Bu müze mutlaka gezilmeli, yaşı ne olursa olsun herkesin burada sergilenen eserlere, eserlerin mucitlerine, bilim adamlarına ait ne varsa görmesini özellikle belirtiyoruz. Burası İstanbul'un tam merkezinde ulaşımı kolay ve her İstanbullunun, İstanbul'a gelen gelmeyen kimsenin bildiği, duyduğu bir yer olan Sultanahmet semtindeki Gülhane Parkı. Gülhane Parkı içerisinde yer alan "İslam Bilim, Teknoloji ve Alimleri Müzesi "

"Bilim Tarihine Müslüman Bilim adamları eşliğinde eşsiz seyahat" yapmak isteyenler için bulunmaz bir imkan sunan müze İstanbul’da Gülhane Parkı’nın içindeki Saray Sur Duvarına bitişik Has Ahırlar Binası’nda yer alır. [Has Ahırlar Binası - Osmanlı Dönemi’nde, padişahın ve yakın hizmetinde bulunan kimselerin atlarının bulunduğu bölüme Has Ahırlar Binası (İstabl-ı amire) denilmektedir.]

İslam bilim tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin tarafından hazırlanarak 2008 yılında açılan müze, üç bin 500 metrekarelik sergi alanı ve toplam 585 alet, cihaz kopyaları, maket ve model koleksiyonuyla alanında Türkiye’de ilk ve Frankfurt’tan sonra dünyada da ikinci örnek olmasıyla öne çıkıyor.

Elli yılı aşkın süredir yaptığı çalışmalarla tanınan kurucusu Prof. Dr. Fuat Sezgin, orijinal kaynaklarda yaptığı araştırmalarıyla bilim ve medeniyet tarihindeki gelişmelerin kopuk olmadığı, aksine bütünlük oluşturduğu görüşünü taşır. Bilimsel eserlerin estetik ve öğreticiliği, bıraktığı izlenim ve kazandırdığı bilgiyle özel bir etkileyici gücü olmakla birlikte, geçmişteki İslam dünyasının bilimler tarihindeki süreci de belgeleriyle ortaya konmuştur. Ayrıca, Doğu-Batı Bilim kültürünü birleştiren bir köprü niteliği taşır.

İki katlı müzenin üst katında müzeyle ilgili görsellerin izlenebildiği Sinevizyon Salonu, Astronomi, Saat Teknolojisi, Denizcilik, Savaş Teknolojisi ve Tıp Bölümü bulunur. Alt kattaysa; madenler, fizik, matematik-geometri, şehircilik ve mimari, optik, kimya ve coğrafyayla ilgili harita ve çizimlerinin sergilendiği bir alan bulunur. 

Müzenin bahçesinde de üstünde Halife el-Me’mun’un 9. yüzyılda yaptırdığı dünya haritasının kopyası olan yerküreyle, İbn-i Sina’nın el-Kanun fi’t-Tıbb kitabının ikinci cildinde bahsedilen tıbbi bitkilerden 26’ sının bulunduğu 2013 yılında açılan İbn-i Sina Botanik Bahçesi yer alır.

Sergi salonlarının tamamında, İslam bilim adamlarının eserlerinin model ve maketleri sergilenir. El-İdrisi’nin, Halife el-Me’nun’un haritasını temel alarak çizdiği Dünya Haritası’nın kopyası, Takiyeddin’in 1559 yılında yaptığı Mekanik Saati, El-Cezeri’nin (1200 yılları) kitabından Fil Saati ve Hacamatı, Ebu Said Es-Siczi’nin Planetaryum’u, Abdurrahman eş- Sufi’nin gök küresi, Hıdr el-Hucendi’nin Usturlabı, 12. Yüzyılda Abdurrahman el-Hazini tarafından yapılan su ve ağırlık prensibine göre çalışan Dakika Terazisi, İbn-i Sina’nın el-Kanun fi’t Tıbb Kitabı gibi önemli bilim adamlarının, İslam Medeniyetinin 9. ve 16. yüzyıllar arasındaki yaratıcılık döneminde gerçekleştirdiği bazı icatların kopyalarını görmek mümkün. Kopyaların büyük bir kısmı, Frankfurt’taki Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi’ne bağlı Arap-İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsü tarafından yazılı kaynaklara göre, çok küçük bir kısmıysa günümüze ulaşan eserlerin orijinallerine dayanılarak yaptırıldı.

Ömrünü İslam bilimi ve medeniyetini araştırmaya adayan ve artık aramızda olmayan Prof. Dr. Fuat Sezgin’i daha yakından tanıma fırsatını kaçırmayın. Yine Gülhane Parkı sınırları içinde olan “Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı” bir enstitü ve kütüphaneye ev sahipliği yapıyor. Ayrıca tarihi açıdan önem taşıyan Gülhane Çeşmesi’ne de çok yakın.


The History of Islamic Science and Technology
Was opened in 2008 with a concept prepared by Prof. Dr. Fuat Sezgin, an Islamic science historian. Exhibiting works, devices and tools invented and developed by Islamic scientists between the 9th and 16th centuries, the museum consists of 12 sections including astronomy, clocks and marine, war technology, medicine, mining, physics, maths and geometry, architecture and city planning, chemistry and optics, geography and cinevision screening room.

The Elephant Clock
The mechanical devices invented by al-Jazari who is considered to be the first scientist in the field of cybernetic and robotics will take you to a journey in time. He designed The Elephant Clock to show his admiration to the Universality of Islam which spread from Spain to the Middle Asia in that period. The Elephant Clock which draws attention of everyone welcomes visitors in the Entrance Hall of the museum.

Astronomy Section
Astronomy is accepted as one of the oldest science in the world. In this section, miniatures of important observatories of the Islamic Period, astrolabes, world globes and measuring sets are exhibited. Clock and Marine Section Sun dials which indicate the time by means of a shadow, clocks designed by al-Jazari and al-Biruni, mechanical clocks by Taqial-din who is one of the most important astronomers of the Ottoman Period, chandelier clock, the Andalusian candle clock with twelve doors and marine equipment are displayed in this section. Physics Section Tools and devices described in the book “Kitabü’l-Hıyel” of al-Jazari are shown in scale models in this section.Other than the pycnometer which determines the specific gravity numerically of al-Biruni, helical pump, 6 piston pump, door bolt with 4 bolts, perpetuum mobile, scissors shaped elevator and block and tackle pulley system are also among the displays.

İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ TARİHİ MÜZESİ
Açılış/Kapanış Saatleri
Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 20:00
Gişe Kapanış Saati: 19:00
Kapalı Günler
Her gün açık
Adres: Can Kurtaran Mah.Alemdar Cad. Has Ahırlar Binası Gülhaneparkı,Sirkeci
E-mail: bilimveteknolojimuz@kultur.gov.tr
Tel 1: 02125288065
Tel 2: 02125137214

Kaynak:
https://muze.gov.tr/muze-detay?SectionId=IBT01&DistId=MRK
http://istanbul.gov.tr/istanbulun-muzeleri-islam-bilim-ve-teknoloji-tarihi-muzesi

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.