@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamHaram Diye El Sıkışmayan Bakan Görevden Alındı
Yahudi bir şarkıcının haram diye Amerikan Başkanının el sıkması dünyada hayranlıkla karşılanırken, Müslüman bakanın Yahudi Büyükelçi ile el sıkışmaması görevinden etti.
Bahreyn Kültür Bakanı Mai Binti Muhammed Al Khalifa İsrail büyükelçisi ile tokalaşmadığı için görevinden alındı.
Geçtiğimiz günlerde, aynı zamanda İsrail Savunma Kuvvetlerinde asker olan 28 yaşındaki Yuval Dayan adındaki Yahudi şarkıcının Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'in elini dini inançlarına aykırı olması nedeniyle tutması dünyada geniş yankılara sebep olurken, olaya tepki gösterenler kadar olumlu karşılayanlar da olmuştu. Bilhassa muhafazakar basında şarkıcının bu hareketi geniş bir yer bulmuş, şarkıcıya övgüler dizilmişti.
Ne var ki Siyonist Büyükelçi ile el sıkışmak istemeyen Bahreynli Müslüman kadın bakan görevden alındı
Arap ve Yahudi basınındaki haberlere göre,Bahreyn Kültür Bakanı aynı zamanda kraliyet ailesinin kadın üyesi Şeyha Mey Muhammed bint Halife'nin Manama'da katıldığı cenaze töreninde siyonistlerin Manama Büyükelçisi Eitan Na'eh ile el sıkışmayı reddettiği ve töreni terk ettiği için görevden alındığı öne sürüldü.
Arap medya kuruluşu Rai al-Youm ve Siyonist Jerusalem Post'un haberine göre, ülkede 20 yıldır Kültür Bakanlığı görevini yürüten Şeyha Mey, 21 Temmuz'da kraliyet kararnamesiyle yapılan kabine değişikliğinde görevden alındı.
Haberde, Siyonist Başbakanı Yair Lapid'in aynı gün Bahreyn Veliaht Prensi ve Başbakanı Selman bin Hamed bin İsa Al Halife ile telefonda görüştüğü ve yapılan açıklamada "ikili ilişkilere vurgu yapıldığına" işaret edildi.
Öte yandan, basında çıkan iddiaların üzerine, Bahreyn hükümet sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, Şeyha Mey'in 20 yıldan uzun süredir Bahreyn hükümetinde ayrıcalıklı olarak görev yaptığı, "kabinede yapılan değişikliklerin Bahreyn tarihindeki en kapsamlı hükümet değişikliği olduğu, bu değişimlerin yanlış yorumlanmaması gerektiği" ifade edildi.
Şeyha Mey Muhammed bint Halife, Forbes Middle East tarafından derlenen bir listede 2014'ün altıncı en güçlü Arap kadını seçilmişti. .
Al-Mayadeen'e göre , Shaikha Mai, şehrin merkezi iş bölgesindeki Bab Al-Bahreyn ve Al-Mutanabbi Bulvarı gibi Eski Manama mahallelerinin "Yahudileştirilmesini" amaçlayan planlara da karşı çıkmıştı.

@erolkaranet
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam