@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamHacılar Yurtlarına Buruk Dönüyor
Pandemi sonrası en kalabalık hac günleri geçtiğimiz günlerde sona erdi. Hac vazifesini yaparak memleketlerine dönmeye başlayan hacılar, burulk bir sevinç içerisinde olduklarını ifade etti.
Bu arada Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, yeni umre sezonunun 30 Temmuz 2022 başlayacağını, 14 Temmuz 2022 gününnden itibaren vizelerin verileceğini açıkladı.
Türkiye'den ilk önce Medine'ye giden ve daha sonra Mekke'ye geçerek hac görevlerini tamamlayarak hacı olan Müslümanlar, kutsal topraklara veda ederken, hac yolculuğuna Mekke'den başlayan hacıların da ikinci durak Medine'ye intikalleri sürüyor.

PAHALILIK HACILARIN BELİNİ BÜKTÜ
Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı tarafından yapılan bir ankette, hac ibadetlerini yapanların en fazla Kabe'ye dokunamamaktan ve pahalılıktan söz ettikleri ifade ettiler.
Arafatta düzenlemeden memnun kaldıklarını ifade eden hacılar, bir çok çadırın eski ve yırtık olmasından, klimaların çalışmamasından,, abdest yerlerinin ve tuvaletlerinin Mekke ve Medine'de temiz olduklarını, Mina'da bu temizliği bulamadıklarını, tesisatların çok kötü yapıldığını, sürekli aradan sızan sularla ihramlarının kirlendiklerini ifade ettiler. Taksilerde taksimetre olmayışı yüzünden fazla ödeme yaptıklarını söyleyen hacılar Aziziyeden Hareme 500 Riyal ödediklerini, 1 kg muzun 10 Riyalden satılmasını, lokantalarda fahiş fiyatların olduğunu iddia ederek denetimlerin buralarda da olmasını söylediler.
Hacılara hizmet edenlerin lisan bilmemelerinin kendileri için sıkıntı olduğunu ifade eden Hacılar en çok Kabe'ye, Hacerül Esvede dokunamadıklarını, ihramsız olarak tavaf etme imkanının tavaf alanında olmamasına çok üzüldüklerini, diğer katlarda yoğun kalabalık yüzünden sıkıntılar çektiklerini de şikayetlerine eklediler.

HACILAR YENİ DÜZENE AYAK UYDURAMADI
900  Bin kişinin hac yaptığı Arabistan'da, Hac sezonu boyunca, Hac ve Umre Bakanlığı’nın gözetiminde çalışan 13 devlet kurumundan oluşan entegre bir ekip, sürecin mümkün olduğunca sorunsuz ilerlemesini sağlamak için hacıların hareketini ve ulaşımını sağladı.
Gönüllüler, Suudi izciler, Suudi güvenlik yetkilileri, sağlık çalışanları ve diğer birçok hükümet ve özel sektör kuruluşu, hacılara hizmet vererek ve menasikleri kolaylıkla ve rahatlıkla gerçekleştirmelerine yardımcı olarak, Hac sezonunun başarılı geçmesine yardımcı olduklarını açıkladı.
Hac ibadeti için hali hazırda Arabistan'da bulunan ve havaalanlarından yurda dönmekten olan Hacılara, hac hizmetleri ve yaşadıkları sıkıntılar bakanlık yetkilileri tarafından soruldu.

İLK KAFİLE DÖNDÜ
Öte yandan, Suudi Arabistan'da bulunan Türk hacılardan ilk hac kafilesi bugün Cidde Uluslararası Havaalanı'ndan İstanbul'a hareket etti.
Türk hacıların son kafilesi ise 8 Ağustos'ta Medine'den Türkiye'ye dönecek.

Haber @erolkaranet - Fotoğraf : Suudi Gazetesi

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam