@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Diyanet Hutbede Uyardı, Kurbanlarınızı Kendiniz Kesin





Tüm Türkiye'de olduğu gibi Müslümanlar yeryüzünde bulundukları her yerde Kurban Bayramını, bayram namazını kılarak yaşamaya başladı.
Sabah namazı ile birlikte camileri dolduran Müslümanlar, bayram hutbesinin ardından sevinç içeriisnde birbirlerini tebrik etti. Namaz sonrası kurban kesim yerlerinde koşan vatandaşlar heyecan içerisinde dini vazifelerini yerine getirmeye başladı.
Sabah namazı ile birlikte camileri dolduran vatandaşlar bayram namazını eda ettikten sonra bayram hutbesni dinledi.
"Kurban Bayramı: Allah’a Yaklaşma Sevincimiz" başlığını taşıyan Bayram hutbesinin konusunu Kurbana ayıran Diyanet İşleri Başkanlığı, her zamankinden farklı olarak Müslümanları, sünnet üzerine kurban kesilmesi yönünde uyarıda bulundu.
Müslümanların kurbanlarını Resullulah aleyhisselamın  “Bugün ilk işimiz, bayram namazını kılmak, sonra dönüp kurban kesmektir. Kim böyle yaparsa sünnetimize uymuş olur.” hadisi şerifini hatırlatarak dile getiren Diyanet, bugüne kadar genellikle, kurbanlarını Diyanet Vakfına bağışta bulması yönünde tavsiyelerde bulunuyordu. Bugün ilk kez kurbanların Resullulah aleyhisselamın sünneti üzerine kesilmesini hatırlatan Diyanet'in bu tutumu dindarlar tarafından "geç kalınmış uyarı" şeklinde yorumlandı.
Tüm Türkiye'deki camilerde verilen bayram hutbesinde şu ifadelere yer verildi.
"Bayramın coşku ve heyecanı herkesi sarmıştı. Allah Resûlü (s.a.s) namazgâha varınca ashabına selam verdi. Allah’a hamd ve sena ettikten sonra şöyle buyurdu: “Bugün ilk işimiz, bayram namazını kılmak, sonra dönüp kurban kesmektir. Kim böyle yaparsa sünnetimize uymuş olur.”[1]
Aziz Müminler!
Kurban sadece kan akıtmak değil; takvaya ulaşma ve Allah’a yakın olma arayışıdır. İhlas ve samimiyetle Rahmân’a yönelişin sembolüdür. Allah sevgisinin tezahürü, Hak yolunda fedakârlığın nişanesidir. Yüce Rabbimizin, “De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm, âlemlerin Rabbi olan Allah içindir.”[2] buyruğuna yürekten bağlılığın ifadesidir.
Kurban bayramı ise Cenâb-ı Hakkın muttaki kullarına ihsanıdır. Hz. İbrahim’in imanını, Hz. Hacer’in sadakatini, Hz. İsmail’in sabır ve teslimiyetini kuşananlara ikramıdır."


Diyanet'in bugünkü hutbesi ile 24 Haziran Cuma hutbesindeki sözleri ; 



Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.